Laadukkaita akkuja mm.
Outrage (sama kuin Desire Power), Flighpower, Thunder Power, Kong Power.
Vispilä kerros vielä vähän ku oot kerta molempia lennelly kun sanoit että 450 on ehkä kivempi lentää sun mielestä nii minkälaisia eroja niillä sit oikee ilmassa on?
Pikku rexä on pienempi joten se lisää siihen vähän hauskuutta, sillä on myös hauska kokeilla rajoja. Kummankin saa kääntymään yhtä nopeasti joten sitä ei voi oikein vertailla, suurin ero on lähinnä liikkeiden jatkuvuus ja koneen "painon" tunne. Vaikka 500 onkin kummassakin vahvoilla ja kulkee helpommin suorempaan, silti 450:ssä on jotain erikoista

.
Tuolla Samin Trex 500:lla on lennetty jo satoja lentoja ja vieläkään ei yhtään rakenteellista ongelmaa, kaikki on pysynyt alusta asti kasassa ja ehjänä vaikka se joutuu lähes yhtä kovalle rasitukselle kuin munkin koneet. Pikkurexässä on niitä ongelmia parin viikon välein, aina hajoaa joku ruuvi tai vääntyy pääakseli kesken lennon tai jumittaa seesaw tai washout tai löystyy hihna tai lähtee lavat lennossa irti tai on outoa tärinää.. vaikka kuinka tarkasti tekisi säädöt

. Ei kannata pelästyä, on se 450kin erittäin toimiva vehje, mutta mielestäni 500:ssa on pidemmälle vietyä tekniikka (tietenkin kun se on uudempi!) ja aloittelijalla on suurempi mahdollisuus saada se nopeasti lentoon.
Taivaalla pikkurexä pyrkii tietenkin enemmän kallistelemaan oman mielen mukaan tuulen ja painonsa takia, tosin tyynellä säällä leijunnassa on jopa melkein yhtä vakaa kuin 600nen! Ei tartte paljon ohjailla että saa pysymään täysin paikallaan.
Vimeossa kummastakin videoita.
-op-