Kirjoittaja Aihe: Iron_manin kopterit  (Luettu 381066 kertaa)

Paikalla Iron_man

  • Seniori torppari
  • *****
Vs: Iron_manin kopterit
« Vastaus #975 : 05 Heinäkuu, 2020, 19:03:23 »
Nitroa rupesivat keväällä vaivaamaan käynnistymisongelmat. Nyt sain kesälomalla ollessani aktivoiduttua sen verran, että vaihdoin varamoottoriin laakerit, männän ja männänputken ja asensin kopuun käynnistysvaivaisen moottorin tilalle. Nyt tuntuisi taas käyvän iloisesti. Yhden tankillisen ehdin pinsiössä testaamaan, kunnes sade alkoi. Kylläpä tuntui nitro taas kivalta pienen tauon jälkeen  : 8)
*** Keeping RC Helis Alive since 2014 ***

Paikalla Iron_man

  • Seniori torppari
  • *****
Vs: Iron_manin kopterit
« Vastaus #976 : 02 Tammikuu, 2021, 20:27:56 »
Vuoden ekat lennot tänään pinsiössä. Varsin mainio talvikeli. Mukana oli vaan maxi protos. Kolme lentoa ja varsin hyvältä protos taas vaihteeksi tuntui. Vähän ollut kahden vaiheilla tykkäänkö ton lentotuntumasta vai en. Aika hyvän kierrosalueen löysin noille 717 vtx:lle. Kohtuu matalat kierrokset, mutta silti räväkkyyttä löytyy kun vähän antaa kulmia.

Nitro on edelleen pikkujoulun jäljiltä rikki. Hieman ollut heikko motivaatio kopujen ropaukseen. Jospa sen tossa keväämmällä laittas taas kuntoon.
*** Keeping RC Helis Alive since 2014 ***

Poissa Slowari

  • Tavallinen torppari
  • ***
  • TreRC
Vs: Iron_manin kopterit
« Vastaus #977 : 03 Tammikuu, 2021, 00:13:52 »
Hienosti se näytti taipuvan, mitä nyt tämmösen alottelijan puusilmä näki. :D

Paikalla Iron_man

  • Seniori torppari
  • *****
Vs: Iron_manin kopterit
« Vastaus #978 : 26 Huhtikuu, 2026, 09:10:02 »
Yli 5 vuotta on näköjään vierähtänyt edellisestä päivityksestä  :o

Tässäpä kevään edetessä on alkanut ajatus kopterilennätyksestä taas pitkästä aikaa houkutella. Viime kerrasta taitaa olla tuo n. 5 vuotta aikaa. Toimiva kalusto radiota myöten tuli joskus myytyä pois. Pari rikkinäistä raatoa, Oxy3 ja Synergyn N5C, vielä kaapeista löytyi, mutta niihin ei enää tunnu varaosia mistään saavan. Pitipä sitten hommata käytettynä Futaban 14SG radio sekä tuollainen kolmilavaksi joskus muutettu Goblin 630.

Sen verran on päässyt unohtumaan asiat, että Vbarin setuppi tuntui taas aika vaivalloiselta, kaikkine Vbar Controller -appis ihmettelyineen, mutta luullakseni onnistuin kaiken saamaan kuntoon. Noparina tässä on ilmeisesti joku aivan kivikautinen Kontronik, jossa ehkä ei ole Goviakaan. Paha sanoa, kun ei mitään ohjeita laitteeseen löydy  :P

Ensilento odottelee vielä yhtä EC5 liitintä ja hieman lämpimämpää keliä. Sitä odotellessa täytyy hieman kertailla orientaatiota simulaattorissa.
*** Keeping RC Helis Alive since 2014 ***

Poissa patse

  • Pro torppari
  • ****
Vs: Iron_manin kopterit
« Vastaus #979 : 26 Huhtikuu, 2026, 13:14:05 »
On kyllä hieno Kopu ;D
Näitä vehkeitä pitäs opetella lennättään.
Goblin 630 Competition/Vbar Neo,
Protos 500/Mini VBar,Goblin 380 KSE/Vbar Neo,MiniProtos/Mini Vbar,Multiplex Funcub
Futaba 14SG,
-Phoenix

Paikalla Iron_man

  • Seniori torppari
  • *****
Vs: Iron_manin kopterit
« Vastaus #980 : 03 Toukokuu, 2026, 17:05:43 »
630 Goblinilla tuli nyt viikonloppuna kokeiltua 1 akullinen Pinsiössä. Sinne oli joku keksinyt rahdata hirveät kasat tukkeja ja rakentaa useita isohkoja katoksia suoraan lennätyssektorille. Ei kyllä kopterilennätykseen tuo kenttä oikein enää sovellu. Tai sitten pitäisi lentää vaan korkealla taivaslentoa.  >:( Sen verran ahdistava oli tuolla lentää, kun muutenkin pilotti aika ruosteessa, että lennot jäivät tällä kertaa tuohon yhteen.

Oxyyn kun ei varaosia enää saa niin piti uusi pikkukopteri hankkia. OPM:t tuntuvat olevan nykyään kovasti suosiossa ja päädyin tuohon M2:een. Ei mikään halpa pikkukopteri, mutta osat aika halpoja ja niitä saa jopa suomesta Originhobbiesilta. Tuota on tullut nyt kymmenisen akullista lennätettyä ja torppailtuakin useaan kertaan. Yhden servoarmin olen vaan joutunut vaihtamaan. Lepari meni myös vähän kieroon jossain torpissa, mutta ei se tunnu hirveästi haittaavan lentoa. Voisi sen silti vaihtaa, kunhan varaosatilaus saapuu. Ihan kiva pikkukopteri tämä on.

*** Keeping RC Helis Alive since 2014 ***

Paikalla Iron_man

  • Seniori torppari
  • *****
Vs: Iron_manin kopterit
« Vastaus #981 : tänään kello 13:19:05 »
Vähän niinkuin hetken mielijohteesta tuli innostuttua tilaamaan uusi radio: Radiomaster TX16S MK2 Max, ExpressLRS -lähetinmoduulilla. Nää on vissiin viime vuosina nostaneet suosiotaan ihan kovienkin CP-kopteristien keskuudessa. Mulla on aiemmin kokemusta Taraniksesta ja OpenTX:stä, joten uskoisin EdgeTX firmiksen kanssa selviytyväni. Vaatii toki ehkä hieman enemmän opettelua ja selvittelyä, kun nuo perinteiset Futabat ja Spektrumit jne.

Ensivaikutelma yllätti positiivisesti. Todella laadukkaan tuntuinen radio kaikin puolin. Ei halvan tai lelumaisen oloinen lainkaan vaan päin vastoin. Ilmeisesti juuri tässä Max-versiossa on laadukkaammat pinnat kuin normiversiossa. Tikut liikkuvat pehmeästi ja kaikki tuntuu jämäkältä. Kosketusnäyttökin tuntuu toimivan ihan kivasti.

Setuppasin nyt aluksi tuon OMP M2:n uudelle radiolle. Hieman piti asioita ihmetellä, mutta luullakseni sain lopulta kaiken toimimaan. Koelennätys on tosin vielä tekemättä, että toivottavasti ei tule ylläreitä. Gobliniin on myös ostettu ERLS vastari ja tarkoitus olisi sekin siirtää käyttämään Radiomasteria.
« Viimeksi muokattu: tänään kello 13:26:24 kirjoittanut Iron_man »
*** Keeping RC Helis Alive since 2014 ***

 

Vastaavat aiheet

  Aihe / Aloittaja Vastauksia Uusin viesti
0 Vastauksia
5543 Lukukerrat
Uusin viesti 15 Maaliskuu, 2008, 18:02:46
kirjoittanut Mikaelni
Jaska.t kopterit

Aloittaja jaska.t « 1 2 ... 19 20 » MyFleet

494 Vastauksia
235753 Lukukerrat
Uusin viesti 20 Marraskuu, 2020, 19:53:15
kirjoittanut Matti Häkkinen
4 Vastauksia
6711 Lukukerrat
Uusin viesti 19 Heinäkuu, 2008, 18:35:15
kirjoittanut Mikaelni
njs:n kopterit

Aloittaja njs « 1 2 ... 9 10 » MyFleet

230 Vastauksia
171277 Lukukerrat
Uusin viesti 12 Elokuu, 2018, 20:11:57
kirjoittanut TimoK
Ves@n kopterit

Aloittaja Ves@ « 1 2 3 4 5 » MyFleet

119 Vastauksia
90973 Lukukerrat
Uusin viesti 12 Kesäkuu, 2018, 12:39:47
kirjoittanut Ves@