Kopterit.net

Yleiset => Yleinen keskustelu => Yleinen keskustelu sähkökoptereista => Aiheen aloitti: arin - 13 Syyskuu, 2010, 21:03:03

Otsikko: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: arin - 13 Syyskuu, 2010, 21:03:03
Hei

En löytänyt suoraan vikkejä Alignin 3G -setupin virittämiselle, joten perustin nyt tällaisen. Voitaisiin kerätä tähän hyviä vinkkejä, mitä kannattaa ottaa huomioon Alignin FBL-systeemien virittämisessä?
Helifreakista ym. löytyy lontooksi vaikka mitä, mutta kiinnostaisi tietää, mitä suomalaiset harrastajat ovat havainneet ko. systeemistä.

Mulla on nyt seuraavanlainen ongelma: Nopeassa vaakalennossa kopteri haukkailee. Eli lentoasento pysyy samana, mutta roottori hakee koko ajan. Lopputuloksena kopu voi alkaa täriseen holtittomasti, jollei vähennä kierroksia ja lentonopeutta. Gainin pienentäminen ei auta, koska se on jo nyt minimissään (40%). Headissa ei ole juurikaan klappia. Tänään tarkastin painopisteen ja se on vähän edessä, 10gr lyijyä perään korjaa pp:n tasan pääakselille, joten en usko että tuollakaan on suuremmalti merkitystä? Epäilen myös nuppiservoja (Hyperion ATLAS DS 20X SMD).

Setup:

Hyperion 5000mAh 6s EX
Castle ICE 100
Hyperion 4025-1100 pata
19T Recvo pinion

Nupissa em. servot
Lavat Align FBL-setin mukana tulleet

Kierrokset

1900 NORM
2100 IDLE 1
2300 IDLE 2 (en ole käyttänyt kertaakaan)

Align 3G v. 2.1
ELE gain 40%
AIL gain ~60%

Nuppiservojen speksit:

Speed sec/60 deg 4.8v/6.0v   0.13/0.11
Dynamic Torque 4.8v/6.0v   7.0/8.0 Kg/cm
97.24/111.02 oz/in

Jännite 6.0V.

Kaikki osat uusia. Koneella lennetty n. 10 akullista! HJÄLP!!   ::)
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Emty - 13 Syyskuu, 2010, 21:33:26
Unohdit mainita mikä kopteri sulla on. Setupista päätelleen T-rex 600. Tätä haukaaamista et ilmeisesti saa korjattua normi lavoilla, on nimittäin melko yleinen ongelma FBL nupeissa. Normi lapaisia ei vissin ole suunniteltu leading edge ohjaukselle ja painopisteetkin taitaa olla eri paikassa kun FBL lavoissa. Kannattaa kokeille seuraavaksi flybarless lapoja. Luulen, että sillä ongelma häviä 90% varmuudella, ainakin itselläni 500:sessa sekä 700:sessa.

T-Rex 700E:

Align 3G v. 2.0 (en saanut nuppia toimii uudella softalla)
ELE gain ~30%
AIL gain ~50%
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: arin - 13 Syyskuu, 2010, 21:47:20
Jep, eli kyseessä tosieen 600ESP. Kopussa on kiinni käsittääkseni FBL-lavat, eli nuo, mitkä tulivat 3G-paketin mukana:

http://tinyurl.com/363bjem (http://tinyurl.com/363bjem)

Tosiaan pp taitaa olla noissa FBL-lavoissa lähempänä etureunaa. Täytyy vissiin laittaa Edget tai Radixit vielä tilaukseen.
Kopulla ei tosiaan nyt voi lentää, koska tuo ravistaa sen verran että hajoo pian ilmassa. Leijuttelussa ei ole mitään ongelmia, mutta kun lisää kierroksia ja nopeutta, alkaa armoton räpistely  ???

Mitä noissa softissa on sitten eroa, kun et saanut toimiin uudemmalla?
On se kumma, että näitä pitää välillä downgrade:ta, sama vika Castlen säätimissä..

Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: 1m4s0_ - 13 Syyskuu, 2010, 21:57:17
Oletko kokeillut eri kiinnitys metodeja tuolle gyro murkulalle.. itsekkin vasta olen alkutaipaleella tuon 3G 550E:n kanssa ja se söi heti toisella akulla päärattaan joten odotellaan... ja sitten näkee miten tuo suoriutuu taivaalla.
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: arin - 13 Syyskuu, 2010, 22:08:56
No en ole, mutta olen siinä käsityksessä, että mitä tiukempi sen parempi  8)

Eivaan, tietty rajansa kaikella.. mulla on gyro kiinni sellasella Mikadon ohuella gyroteipillä ja se toimii kyllä mielestäni hyvin. En usko, että tärinä (gyron tai kopterin) olisi ainakaan yksistään syyllinen (kaikki suht tasapainossa).

Kopteri tosiaan nopeassa vaakalennossa hakee, ja jos esim. lentää 'täysillä' vastatuuleen ja vetää vähän korkkarista, kopu alkaa sheikkaamaan niin että ainoo mahdollisuus on ottaa kierroksia pois ja vähentää lentonopeutta. Se ikäänkuin menee flutteriin, tosin lavathan eivät sitä tee, vaan elektroniikka? Samaa ilmenee vaakalennossa, lapakehä hakee vähäsen koko ajan. Ilmeisesti sitten kun rasitusta on tarpeeksi (lisätessä pitchiä IDLEllä), gyro yrittää komentaa nuppia nopeammin, kuin servoissa on potkua.
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Emty - 13 Syyskuu, 2010, 22:12:18
Kopussa on kiinni käsittääkseni FBL-lavat, eli nuo, mitkä tulivat 3G-paketin mukana:

Onko lapojen juuressa 3G logo -> http://tinyurl.com/3yl6fma ? Mielestäni nämä "paketti" lavat eivät ole FBL lapoja.

edit: Softa Downgrade,

Sensorin herkkyys kasvoi päivityksen myötä 30%. En saanut elevator oskillointia millään kuriin. Kokeilin sensorille ainakin viittä eri teippi vaihtoehtoa ja kikkailin softan asetuksien kanssa puolet kesästä,  eikä expotkaan juuri auttanut.
Laitoksesta tuli niin kauhea, että jopa pelkäsin sitä :)
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: arin - 13 Syyskuu, 2010, 22:19:00
Onko lapojen juuressa 3G logo -> http://tinyurl.com/3yl6fma ? Mielestäni nämä "paketti" lavat eivät ole FBL lapoja.

Hyvä pointti, ei muuten oo!

Luonnollisesti odotin saavani FBL-lavat FBL-kombon mukana, mutta enpä näköjään saanutkaan. Kaikenlaista harmia..  :(
Kiitoksia tästä, Emty.


Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Emty - 13 Syyskuu, 2010, 22:32:00
Kopteri tosiaan nopeassa vaakalennossa hakee, ja jos esim. lentää 'täysillä' vastatuuleen ja vetää vähän korkkarista, kopu alkaa sheikkaamaan...

Kuulostaa kyl ihan siltä, että sulla ois liika gainia, mutta kun eihh.. Marcus ehkä osaisi sanoa tähän jotain viisasta, sehän on erilaisilla flybarless vehkeillä kikkailut enemmänkin.
Itse en osaa nyt äkkiseltään keksiä mitään ratkaisua kun ei ole ollut vastaavalaista ongelma.
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: arin - 13 Syyskuu, 2010, 22:35:40
--> lavat vaihtoon!
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: arin - 28 Syyskuu, 2010, 19:02:49
Onko kellään tuota pc-softaa?

En saa sitä yhdistään, lukee vaan koko ajan "link down".
Win 7 tietokoneessa.
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: 1m4s0_ - 28 Syyskuu, 2010, 19:31:14
Mihin sitä tarttee?
Itselläni pelaa nyt suht hienosti.. vähän piti gaineja laskea alkup. 50%:sta.
550E kitin mukana tulevilla lavoillakin toimii hyvästi.
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: arin - 28 Syyskuu, 2010, 20:01:38
Jep, mulla tuo ei todellakaan ole ollut yhtä helppoa. Kopu ei ole vieläkään lähelläkään hyvää..
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: arin - 09 Lokakuu, 2010, 17:13:35
Noniin, nyt alkaa 600sen FBL-systeemi pelaan ihan ok. Markuksen vinkistä vaihdoin välityksiä servoille pienemmiksi, nyt tönärit ovat 9mm:n päässä servon keskiöstä. En vielä vaihtanut lavanpitimiä, mutta sekin saattaa olla listalla.

Collective: 13 deg
Cyclic: 11 deg

Ongelmana oli, että kopu oskilloi nopeessa vaakalennossa, siis tarkoitan todella nopeeta vaakalentoa (niin paljo ku lähtee) ;D
Nyt pelaa loistavasti.

Vaihdoin myös peräservon (MKS 787), jolloin pääsin nostamaan kaikkien servojen jännitteen 6,5 volttiin. Lennossa eron huomaa selvästi.
Kierroksia nupissa maltilliset 1900.

Rokrok!
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Lauri P - 30 Joulukuu, 2010, 09:28:50
osaaks joku ny suoriltaan sanua mitä pitäs tehä tuos mulla ku toi 3G korjaa todella hitaasti mulla.ei oo siis lennetty tuolla vaan pöydällä vaan kokeiltu.

eli ku kallistat pöydällä kopua mihin suuntaan tahansa niin korjaa swashia todella hitaasti.perällä sama.
samanlainen ku mitä jos normigyrolla gain olis lähellä 50%.

voi olla tyhmä kysymys mutta ku ei ymmäärä niin kysytään:
onko tuosa niin et ku 3G mokkula korjaa liikettä niin sillä erinlaiset liikealueet käytössä kuin sillo ku tikusta liikuttaa?
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: 1m4s0_ - 30 Joulukuu, 2010, 10:03:42
Juu ei liiku yhtäpaljon kun jos tikusta liikuttaisit.. ja kopteria jos kääntelet niin näyttää hitaalta mutta kyllä se ilmassa pysyy ruodussa, loopissakin pysyy hyvin raiteilla  :P

Eli lennä sillä  :)
Testilennoilla lentelet ja muuttelet yksiköstä gainia jos vägäilee jne mihinkään suuntaan.

Ja tosiaan kannattaa tripla tarkistuksen tripla tarkistaa ne korjaussuunnat.
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Meitzi - 02 Tammikuu, 2011, 17:11:42
Vaihdoin myös peräservon (MKS 787), jolloin pääsin nostamaan kaikkien servojen jännitteen 6,5 volttiin. Lennossa eron huomaa selvästi.
Onko se näin, että hieman paremmissa (=oikeissa?) nämä BEC voltit voi suoraan säätää ESCin asetuksista?
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Tuukka - 02 Tammikuu, 2011, 18:35:01
Vaihdoin myös peräservon (MKS 787), jolloin pääsin nostamaan kaikkien servojen jännitteen 6,5 volttiin. Lennossa eron huomaa selvästi.
Onko se näin, että hieman paremmissa (=oikeissa?) nämä BEC voltit voi suoraan säätää ESCin asetuksista?


Onhan se näin. Tai jos bec ei ole escissä niin becin omista asetuksista.
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Lauri P - 18 Kesäkuu, 2011, 14:49:24
onko muilla samaa ongelmaa kuin mulla ja ranella notta toi elevaattori servo liikkuu enemmän kuin pitch ja aile?tai vähemmän,riippuen siittä missä asennossa kaasutikku on limittejä tehdessä!??mutta kultaista keskikohtaa ei löydy.

kopun ku tökkää tietokoneen kylkeen niin softasta näkee et elevator traver on 111 ja ailen travel 97 mutta softasta ei löyty mahollisuutta muuttaa tuota..

täs on ny muutaman(ehkä n.45 kertaa!! ;D) kerran resetoitu tuota ja on kokeiltu muuttaa swash arf valikosta pitchin arvoa yms limittejä säätäessä mutta lääkettä  yskään ei oo keksiny.
Otsikko: Vs: Re: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Tohtori R - 18 Kesäkuu, 2011, 21:22:11
Mulla oli mm toikin ongelma monen muun joukossa ton alikilin kikkareen kanssa ja siitä löytyy videokin todisteeksi mun youtubesta... Hommahan ratkesi tilaamalla ladilta biisti jonka jälkeen ei ole ongelmia nähty! ;)
Otsikko: Vs: Re: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Tohtori R - 18 Kesäkuu, 2011, 21:22:11
Mulla oli mm toikin ongelma monen muun joukossa ton alikilin kikkareen kanssa ja siitä löytyy videokin todisteeksi mun youtubesta... Hommahan ratkesi tilaamalla ladilta biisti jonka jälkeen ei ole ongelmia nähty! ;)
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Lauri P - 21 Kesäkuu, 2011, 16:10:13
onko muilla samaa ongelmaa kuin mulla ja ranella notta toi elevaattori servo liikkuu enemmän kuin pitch ja aile?tai vähemmän,riippuen siittä missä asennossa kaasutikku on limittejä tehdessä!??mutta kultaista keskikohtaa ei löydy.

kopun ku tökkää tietokoneen kylkeen niin softasta näkee et elevator traver on 111 ja ailen travel 97 mutta softasta ei löyty mahollisuutta muuttaa tuota..

täs on ny muutaman(ehkä n.45 kertaa!! ;D) kerran resetoitu tuota ja on kokeiltu muuttaa swash arf valikosta pitchin arvoa yms limittejä säätäessä mutta lääkettä  yskään ei oo keksiny.

herättikö kellään mitään järkevää ideaa tai säätövinkkiä tän suhteen?
oonhan mä nyt tuota jo noin ajanukki eikä se kauhiasti ole häirinny mutta kyl tuon .säätäisin mieluusti pois...

Mulla oli mm toikin ongelma monen muun joukossa ton alikilin kikkareen kanssa ja siitä löytyy videokin todisteeksi mun youtubesta... Hommahan ratkesi tilaamalla ladilta biisti jonka jälkeen ei ole ongelmia nähty! ;)

toi tohtorin vihjaus jätetään nyt tässä tapauksessa omaan arvoonsa,koskapa 3G kikkare on kuitenki kaikistellen muuten erittäinki tomivaksi todettu meikäläisen kohdalla.ja jotain kumman viiveitäkin noissa biisteissä on ollu,kuulemma kotona veivataan ensin setti,sitte ajetaan kentälle ja kopu tekee manouverit sitten ihan ittekseen! :P tietty jos tikkuliikkeestä huomaa tulevan torpin ni on hyvin aikaa vetää akun piuhat irti! ;D :D
[spoiler]no oke,450:n kyydissä on biisti,mutta vielä koeajamaton.[/spoiler]
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Tohtori R - 21 Kesäkuu, 2011, 16:46:37
tota 3G kikkarettahan ajettiin mankasta 120" ohjelmalla joten ite vähentäisin vaan swashmixistä elevatorin arvoa sen verran että arvot asettuu samaan tietokoneen ruudulla tikku laidoissa :)
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Lauri P - 21 Kesäkuu, 2011, 18:14:03
ei auta..
swash valikosta kun vähentää ele arvoa niin ainoastaan elevaattori tikkua kallistaessa liike on pienempi.mutta edelleen pitchiä ajamalla swashi kallistuu eteen tai taakse päin.
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Falconi - 21 Kesäkuu, 2011, 18:21:25
Ja ilmassa kone myös sitten nyökkää eteen tai taakse kun pitchiä lisää / vähentää?

Jos niin, kannattaisko kokeilla jotain pitch -> elev miksausta josko sillä saisi rajoitettua sitä elevaattorin liikettä.
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Tohtori R - 21 Kesäkuu, 2011, 21:00:39
ei auta..
swash valikosta kun vähentää ele arvoa niin ainoastaan elevaattori tikkua kallistaessa liike on pienempi.mutta edelleen pitchiä ajamalla swashi kallistuu eteen tai taakse päin.

oho en tajunnukkaan että se noin tekee... vedän sanani takasin koska ei mulla noin se oma 3G kikkare tehny!
mites mankan monitor valikosta katottuna tapahtuu?

niin ja onhan kaikki mankan trimmit 0, D/R 100 ja  pitch käyrät 0-100 sitä limittiä tehdessä...?
Otsikko: Vs: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Lauri P - 21 Kesäkuu, 2011, 21:30:41
Ja ilmassa kone myös sitten nyökkää eteen tai taakse kun pitchiä lisää / vähentää?

Jos niin, kannattaisko kokeilla jotain pitch -> elev miksausta josko sillä saisi rajoitettua sitä elevaattorin liikettä.
juurikin kun ajat kovaa eteen niin kopu alkaa vetää pystyyn,niinku petpass sano:pakotettu pystykäännös. :) pitchpumpissa ylös mennessä kallistuu aavistuksen taaksepäin.

noita miksauksia ei kai oikeen sais tehdä,jos oon oikeen ymmärtäny!?

oho en tajunnukkaan että se noin tekee... vedän sanani takasin koska ei mulla noin se oma 3G kikkare tehny!
mites mankan monitor valikosta katottuna tapahtuu?

niin ja onhan kaikki mankan trimmit 0, D/R 100 ja  pitch käyrät 0-100 sitä limittiä tehdessä...?

monitor valikkoa en oo kattonu mutta kun mokkula on DIR valikossa ni swash liikkuu suoraan.ja ranella tekee spektrumeilla saman niin väittäisin et monitor valikossa palkit liikkuu saman verran,voin tarkistaa.

trimmejä ei tän kans ole käytetty,kaasukäyrä suora mutta puolittajat on kyllä olleet päällä säädettäessäkin.oisko sillä merkitystä?pitää kokeilla ku pääsen kotia kohta.
Otsikko: Vs: Re: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: riparipa - 17 Heinäkuu, 2011, 12:24:00
Moi, mulla on k.o. 3g kiinni 450 kloonirexissä ja toimii ihan hyvin pientä perän epämääräisyyttä lukuunottamatta. Eli perä satunnaisesti siirtyy noin 30 astetta vasemmalle sekunnin osissa. Tätä tapahtuu noin kerran pari akullisen aikana. Onko vastaavaa muilla tapahtunu?

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
Otsikko: Vs: Re: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: Tohtori R - 17 Heinäkuu, 2011, 12:35:58
Moi, mulla on k.o. 3g kiinni 450 kloonirexissä ja toimii ihan hyvin pientä perän epämääräisyyttä lukuunottamatta. Eli perä satunnaisesti siirtyy noin 30 astetta vasemmalle sekunnin osissa. Tätä tapahtuu noin kerran pari akullisen aikana. Onko vastaavaa muilla tapahtunu?

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

itselläni potki myös terävästi en muista kumpaan suuntaan... ei tosin noin usein mutta eipä se luottamusta ko kikkareeseen oikein luonu :(
vaihdoin sitte 3G purkin pois!

ulkomaan elävien foorumeiltahan on kuulunu tosta aika paljon mutta softaversio olikohan nyt 2 olis pitäny ton korjata... mulla oli se 2 versio mutta eipä ollu korjaantunu :-\

ykkösversiossa on saattanu potkut ilmeisesti olla jopa 180astetta eli on tossa siihen nähden jotain tapahtunu parempaan suuntaan...
nythän on ilmeisesti taas uusi softa tullu ??? (en oo varma ku pistin 3Gn kiertoon enkä omista sellasta enää)
Otsikko: Vs: Re: Align 3G FBL virittäminen
Kirjoitti: riparipa - 17 Heinäkuu, 2011, 13:10:33
Oliskos kellään lainaksi tohon tota usb-kikkaretta et sais softan päivitettyä?

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk