Kopterit.net
Yleiset => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: Tonsku - 12 Elokuu, 2010, 13:21:12
-
Ei äkkiseltään osunut silmään oliko tästä ollut jo foorumilla juttua, mutta tällaiseen törmäsin naamakirjassa / Alignin nettisivulla:
http://www.align.com.tw/alignhtml/EN/product_introduction/700e_f3c_en.html (http://www.align.com.tw/alignhtml/EN/product_introduction/700e_f3c_en.html)
-T
-
EM kisoissa näistä puhuttiin että muutamilla pienillä parannuksilla on tulossa F3C:hen toimiva paketti. Mielenkiinnolla odotellaan millainen on.
-
Mikähän olisi paras setuppi F3C rekkulaan? Uudessa F3C mallissa on 9,33 välitys ja 470KV moottori, mutta mitens toimisi 9,58 välityksellä Kontronikin 440KV moottori? Elikkä tuo 9,58 välitys on perus 3D mallissa oleva välitys, jonka mukana tulee 510KV moottori. Alla 3 erilaista setuppia ja haluaisin tietää miten ne eroavat F3C tyyppisesssä käytössä, niin tehoiltaan kuin lentoajoiltaan. Kokemusta varmasti ei asiasta välttämättä ole, mutta noin teoriassa.
1. Align 510KV 9,58
2. Align 470KV 9,33
3. Kontronik 440KV 9,58
-
Kannattaa heivata tuo 3D mallin välityssuhde ja moottori laskuista sekoittamasta.
Tuolla vakiosetupilla, kun moottori on 470kv ja välitys 9.33, pitää käyttää suht isoa prosenttilukua kaasukäyrällä. Eli moottori ottaa kv-arvoonsa nähden paljon kierroksia. Tällöin jatkuva virta kasvaa mutta piikit pienenevät, eli moottori vääntää paremmin. En osaa sanoa lentoajasta tai tarkoista arvoista kun ei ole tietoa.
Meillä Suomessa ollaan käytetty välityksiä, jotka ovat suht pitkät. Eli pienellä prosenttiluvulla saadaan nuppiin tarvittavat kierrokset. Tällöin jatkuva virta on pieni mutta piikit isompia ja vääntää huonommin.
En osaa sanoa mikä on paras, mutta toimivasta voisin heittää mielipiteen. Itse käytän 510kv moottoria, 9,7 välitystä ja homma toimii tosi hienosti. Virrankulutus leijunnassa 20A paikkeilla ja taivaalla 60A paikkeilla. Piikit taivaalla parhaimmillaan 90A. Lentoaikaa esim 6min leijuntaa ja 5min taivaslentoa, 8min pelkkää taivaslentoa tai 13-14min pelkkää leijuntaa. Prosenttiarvot radiosta tosi pienet, leijunta noin 30% ja idle 50-60%.
Tällä on menty kesä ja mennään ensi kesäkin.
-
Tuo 3D välitys tuossa on lähinnä vertailun vuoksi, jotta saisi käsitystä erilaisten setuppien eroista nimen omaan F3C tyyppisessä käytössä. Ei tuo Juhon setuppi kyllä kovin kaukana ole tuosta rekkulan 3D setupista, mielestäni lähestulkoon samat.
elikkä siis ajatuksena on se että parempi mennä pitkällä välityksellä ja välttää tehopiikkejä jolloin hörppää isoja virtoja?
-
Iltaa,
Itselläni on käytössä about vastaava setuppi mitä Juholla, eli sähkö eagle 12S akulla. Sillä erolla, että moottorini on Kontronikin 450KV ja välitykseni on 9,1. Eikä meillä taida olla Juhon suhteen juurikaan havaittavaa eroa muussa kuin lentotaidossa Juhon eduksi.
--
Timo
-
Luulen että kokeilemalla selviää, ja varmaan kaikki toimii vähintään tyydyttävästi. Kokeile vaikka tuolla 440kv mosallasi välitystä joka on lähelle samaa kuin Timolla on käytössä, ei voi mennä paljoa metsään. Sitten vaan loggeri kyytiin ja katsomaan miltä näyttää. Optimaali kuitenkin tuolle 440kv mosalle voisi olla jopa alle 9... Oma mielipide siis pienellä prosenttiarvolla ajaa, jolloin jatkuva virta pysyy matalana mutta voi hörpätä paljonkin.
-
http://www.fast-lad.co.uk/store/t-rex_700e_super_combo_kx018e06-p-12545.html (http://www.fast-lad.co.uk/store/t-rex_700e_super_combo_kx018e06-p-12545.html)
Nyt niitä alkaa rantautumaan eurooppaan.
-
ja ensimmäinen saapunee Suomeen ensi viikolla ja lentää sitä seuraavalla ;)
-
ja ensimmäinen saapunee Suomeen ensi viikolla ja lentää sitä seuraavalla ;)
Oho! Oletko itse tämä ennakkoluuloton pioneeri vai tuleeko jollekin muulle?
-
Mulle tuli testiin Hirobo niin pitäähän sitä Hirobomiehen saada vuorostaan testata Align ;). Onko tossa F3C nupissa normi 700 nuppiin verrattuna mitä eroa? Linkkien välitystä muutettu?
-
juu mulle tulee testiin kyseinen laite. Mielenkiinnolla odotetaan millainen. Aikamonta mielenkiintoista juttua teknisessä mielessä. Tarkoitus vielä tälle syksylle saada testattua porukalla sitä.
-
Hienon näköstä palikkaa:
http://www.youtube.com/watch?v=5IHkV2ryWgw (http://www.youtube.com/watch?v=5IHkV2ryWgw)
http://www.youtube.com/watch?v=W5F_tKXWCoY&feature=player_embedded# (http://www.youtube.com/watch?v=W5F_tKXWCoY&feature=player_embedded#)!
-
[spoiler]Laitatko siihen tulevaan dokumenttiin osien kiinankieliset nimet myös? ;D Mulla ainakin meni vähän ohi mikä ihme tang shi mui guan se torque tube oli. :) ps. Tuossa spoilerissa on pieni kirotusvirhe ("vastuula" -> "vastuulla"). [/spoiler]
-
[spoiler]Laitatko siihen tulevaan dokumenttiin osien kiinankieliset nimet myös? ;D Mulla ainakin meni vähän ohi mikä ihme tang shi mui guan se torque tube oli. :) ps. Tuossa spoilerissa on pieni kirotusvirhe ("vastuula" -> "vastuulla"). [/spoiler]
[spoiler]Totta kai, Suomi, Ruotsi, Englanti ja Kiina on kielet millä toteutetaan ne. Kirjotetaan teksti google translatoriin ja annetaan sen höpöttää + dubbaus. Oon huomannu ton kirjotusvirheen, kukaan vaan ei ole saanu sitä korjattua ja ite en ossaa :D
[spoiler]Noo, nyt sen korjasin, kun löysin tietoa kirjoitusvirheen olemassaolosta. Tiedotetaan se sitten täällä kanssa.
-Sammy[/spoiler] [/spoiler]