Kopterit.net

Tekniikka => Asetukset, säädöt ja vinkit => Aiheen aloitti: simo-87 - 16 Joulukuu, 2009, 15:39:02

Otsikko: Lapojen kireys?
Kirjoitti: simo-87 - 16 Joulukuu, 2009, 15:39:02
Morjes :)

Ajattelin kysyä että mikä onse lapojen oikea kiinnityskireys ettei ole liian löysällä eikä liian kireällä. :)
Otsikko: Vs: Lapojen kireys?
Kirjoitti: 1m4s0_ - 16 Joulukuu, 2009, 16:09:24
Tästä on ollut varmaan 100 säikeessä juttua, vaikea vaan löytää... hakukin toimii jotenki typerästi.

Lapojen pitäisi omalla painollaan valua pikkuhiljaa alas kun käännät kopterin kyljelleen.
Näinhän se ei monesti mene, itse laitan niin että kiristää ja lavat pysyy vaakatasossa ja nytkäyttää kopteria niin valahtavat alas.
Otsikko: Vs: Lapojen kireys?
Kirjoitti: znake - 16 Joulukuu, 2009, 16:34:38

Itse laitan 450 kopterissa silleen, että nokka alaspäin sivuille levitettyinä pysyvät paikallaan ja kun konetta heijaa alas niin tippuvat 30 astetta alaspäin, mutta jäävät siihen paikoilleen :D. (tarkkaa puuhaa :P)
Otsikko: Vs: Lapojen kireys?
Kirjoitti: Maikko - 16 Joulukuu, 2009, 16:43:49
Olen huomannut että omalla kohdallani ei lapojen kireydellä ole ollut suurta merkitystä. Aluksi lennättelin tosi löysillä lavoilla ja hienosti pelasi. Sitten ärsytykseksi nousi kolme asiaa.

- Epätasaisessa autorotaatiossa tai muutenvaan kämmiessä laskua saattoivat lavat mennä linkkuun ja sen seurauksena osua puomiin.
- Lapoja hidastettaessa nupin keskiöstä lavat menee linkkuun ja osuu puomiin.
- Jos tökkäsi vahingossa liian nopeasti kaasua niin lavat saattoivat mennä linkkuun (idle vahingossa päälle maassa ::))
- Muutenkin jos käsitteli kopteria maassa lavat lerpahtivat aina toiselle puolelle ärsyttävästi


Sitten menin kokonaan spektrin toiseen päähän. Kiristin lavat tosi kireälle (90-luokka). Ei ollut mitään tärinöitä tms ja kaikki toimi ihan nätisti. Varmaan nyt sitten ainakin noita isoimpia kiristelen nyt kireämmälle.

Jos ongelmia ei ole niin ei kannata tehdä ongelmaa, mutta jos ongelmia on niin:
- värinää ja tärinää --> löysää lapoja
- taittuu liian helposti esim spool upissa --> kiristä

,my 2 cents

edit: päteviä ohjeita yllä.

-
Otsikko: Vs: Lapojen kireys?
Kirjoitti: mnentwig - 16 Joulukuu, 2009, 18:57:21
yea I'd also tend to make them reasonably tight.
One sign for "too tight" you can't miss is when the dampers wear out after a couple of flights  :)

But IMO there are many other things that are more important.
Otsikko: Vs: Lapojen kireys?
Kirjoitti: Vispilä - 16 Joulukuu, 2009, 19:04:19
Lainaus
Tästä on ollut varmaan 100 säikeessä juttua

Lapojen pitäisi omalla painollaan valua pikkuhiljaa alas kun käännät kopterin kyljelleen.

Ja niinkuin niissä sadassa muussakin keskustelussa, välihuomautuksena sen verran että ei se lapojen kiristely ole mitään avaruustiedettä, ja ei kannata luulla, että kopteri toimisi vain silloin kun lavat valuvat pikkuhiljaa alaspäin. Tämä taas ihan sen takia ettei joku luule, että kopterin kaikki ongelmat johtuu lapojen kireydestä. Yleensä ne ongelmat on aivan muualla  :)

Eri kokoisille koneille sopii eri kireydet, jos on liian löysällä, niin lisääntyy ne ärsytys factoria pahentavat ongelmat, mitä Maikko tuossa listasikin, liian kireillä lavoilla saataa tosiaan kulua leparikumit, ja olla kaikenlaisia värinöitä. Itte huomasin, että kylmällä säällä lapoja pitää löysyttää, koska menevät liian kireälle ja kone alkaa täristää.

-op-
Otsikko: Vs: Lapojen kireys?
Kirjoitti: simo-87 - 16 Joulukuu, 2009, 20:57:29
Joo kiitoksia vaan hyvistä vastauksista taas jälleen kerran. Koitin ettiä kans juttua näistä kireyksistä täältä mutta kun niitä on vähän joka puolella palstaa eikä täällä missä pitäisi ;D