Kopterit.net
Tekniikka => Asetukset, säädöt ja vinkit => Aiheen aloitti: kaardian - 05 Lokakuu, 2009, 19:22:02
-
Otsikko kertoo kaiken.
Elikkäs koitin tuossa hätäsesti juottaa Hyperionin A123 kennoja yhteen mukana toimitettavilla läpysköillä. En saa millään tinaa tarttumaan akkuun. Akku kuumiaa jonkin verran, ja itseasiassa just sen verran että aattelin että on viisaampi kysyä viisaammilta.
Onko ongelman ratkaisu siinä että mulla on liian tehoton kolvi (juotos asema josta saa pantua säätämällä lisää lämpöä)? Vai onko tää vaan niitä "uskon" asioita?
-
A123 lifen päädyissä on pyöreät laput joihin tarttuu ihan normaali hyvälaatuinen tina.
Kennon kuoret ovat alumiinia joka johtaa lämpöä erittäin hyvin. Tämän takia juottamiseen tarvitsee kuuman kolvin jonka kärjessä on reilusti massaa, tai vaikka kuparikappaleen jonka lämmittää kaasupolttimella.
Ja ne läpyskät pitää tinata jo etukäteen. Kai ne ovat niitä n. millin paksuisia hopeoituja siltoja?
-
Itse itselleni vastaten:
Katso video ja sitten tuo PDF.
http://www.youtube.com/watch?v=1irrxIIyGyU (http://www.youtube.com/watch?v=1irrxIIyGyU)
Taika on siinä että riittävän järeä kolvi. Sanoisin että 100 - 150W alkaa riittämään.
http://media.hyperion.hk/dn/a123/packassy/A123packassy.pdf (http://media.hyperion.hk/dn/a123/packassy/A123packassy.pdf)