Kopterit.net
Tekniikka => Radio-ohjaimet, servot, gyrot ja lisävarusteet => Aiheen aloitti: Kopteri-eki - 03 Elokuu, 2009, 20:55:23
-
Töttöröö, olinpas tänään lennättämässä gauia kun toisen akullisen jälkeen otsikon mukaisessa radiossa tapahtui jotain mystistä ???.
Eli idle-up ei mene päälle!!!, kaasu käyrä muuttuu valikossa mutta koneessa ei tapahdu mitään. Kokeilin muiden kopteri malli muisteja mitä radiossani on (raptor, NH90) ja sama homma eli siellä säätövalikossa kyllä käyrät muuttuu mutta kun radio on "perus" näyttö tilassa missä ne kaasu/lapakulma prosentit näkyvät niin kaasu tikun ollessa ihan ala asennossa kun laittaa idlen pälle ei prosentit muutu mihinkään.
Jotenkin nyt tuntuu että joku on radion ohjelmassa mennyt juntturaan, ennen ongelmaa en muuttanut valikoista muuta säätöjä kuin gainia ja kaasu käyriä?.
Onko joku törmännyt vastaavan ongelmaan?.
Ps: seuraavaksi kokeilussa on ohjelmiston päivitys, mutta ei taida ohjaimeen kelvata SD-HC kortit vaan pitää vissiin olla pelkkä SD?.
-
Aloittelin vasta lueskelemaan manuaalia. Vehje pian latautunut. :-)
Ensimmäiseksi voisin tutkia softaversion (edit: mulla 1.6). Mikäs siellä on ja miten se tarkastetaan? Tuurilla on vanhassa puhelimessa 128 MB:n microSD ja microSD-SD-adapterin saan uuden vesileikkeihin tarkoitetun Pentax W60 -lelun kanssa hommatusta 8 GB:n Kingstonin kortista. Pitääpä pian yrittää tehdä varmuuskopio tehdasasetuksista, jos se tuonkokoiselle kortille menee.
Edit2: Manuskan mukaan sinne menee 32MB - 1GB:n kortti.
-
Ongelma ilmeisesti ratkennut sillä Eki ajoi tänään Idle upilla kopteriaan. Missä oli vika?
-
-
Päivitystä, ongelma ratkaistu!!!.
En ihan oikeasti tiedä mistä olin saanut päähäni että siinä "perus" näyttö tilassa idlen päälle laittaminen näyttäisi setuppiin tehdyn %arvon.
Vika oikeastaan olikin nopeuden säätimessä kopterissa, siitähän tämä oikeastaan kaikki alkoi. Eli kun leiutus tilasta laittoi idlen päälle niin ei tapahtunut kierroksien nousua josta sitten vedin johto päätöksen että lähettimessä on vikaa, tosiasiassa kun nopari ohjelmoitiin uudestaan niin johan rupesi taas pelittämään.
No tää on tätä, jossakinhan se vika on aina ei siis (käyttäjässä)
Kiitos maikolle myös radio setuppi neuvoista!!!.