Kopterit.net

Helikopterit => Kopterivalmistajat => E-Sky Sähkökopterit => Aiheen aloitti: Lepatin - 15 Joulukuu, 2008, 21:53:25

Otsikko: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Lepatin - 15 Joulukuu, 2008, 21:53:25
Nyt on beltissä outoja sähkövikoja (RTF KIT), servot alkavat nykimään ja moottori ottaa kierroksia itsekseen hetkenkuluttua kun virrat on kytketty vaikka tikkuihin ei kosketa. Servot, vastari, nopari, gyro ja ohjain Eskyn omat. Servot alkavat myös nykimään kun ohjaimen antennilla koskettaa metallia tai hiilikuitua...

Seuraavat toimet tehty ja ongelma ei poistunut:

-Akku+ohjaimen patterit ladattu
-Kiteet irti ja putsattu nastat ohjaimesta ja vastarista
-Ohjaimesta käyty tikkujen potikat putsaus sprayllä läpi ja vitkuteltu. Ja mitattu antennin piuha ettei ole poikki.
-Servoja vaihdeltu

Mitähän seuraavaksi voisi kokeilla? Kiteet vai vastari vaihtoon?
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: 1m4s0_ - 15 Joulukuu, 2008, 22:00:05
eskyn mankan ominaisuus, oma cp2 teki vastaavaa kun vain ravisteli radiota. Ostamalla kunnon mankan ongelma korjaantuu.
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Jänkhäkopteristi - 16 Joulukuu, 2008, 08:42:45
Ethän oo simua tykittäny viimeksi ja jääny pinnit väärään asentoon? Itellä käväs näin ja servot otti ihan uudet asennot :)

Mut jos tuosta ei oo kiinni niin on se radio sökö kun sehän just tuolla tavalla reagoi et servot sekoo kun ottaa kaiken maailman radioaallot vastaan.
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: 1m4s0_ - 16 Joulukuu, 2008, 10:21:18
Tai sitten eskyn mankka lähettää mitä sattuu... antennissa oli välystä ja sitä nitkutti niin kopteri touhusi omiaan + tuo metalliin kosketus.
Joten en ihmette yhtään kun eskyn mankoilla tekee tuommoista. Tainneet tehtaalla suunnitella niin että, noh kunhan se nyt suurimman osan käskyistä ottaa vastaan.. ja vähän ylimääräisiä. Ei minkäänlaisia suojauksia jne.
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Hermis - 16 Joulukuu, 2008, 17:16:37
Kannattaa tarkistaa että antenni on kierretty pohjaan asti. Tuo metalli-metalli kosketuksesta tuleva häiriö on ihan puhdas fysiikan ilmiö, ja toimii aina Futabaa ja JR:rää myöten. PCM peittää tuon, ja 2,4 GHz sitä ei pitäisi esiintyä ollenkaan.
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Lepatin - 16 Joulukuu, 2008, 17:43:22
Parempi mankka ja vastari kyllä löytyy, mutta kaverille oli kopteri paketteineen menossa harjoitus kopteriksi. Dipit pitäisi kyllä olla oikein 1 Off 2 On ja kahdesta metallikuorisesta dipistä kytkin alhaalla. Antenni myös kunnolla kiinni. Tilasin kokeeksi uuden vastarin jos ongelma poistuisi. Aikaisemmin kun oli Eskyn omat rojut kiinni ei ongelmaa ollut, mutta kun nyt poisti AR7000 ja Gy401 ja HXT900 servot ja tilalle Eskyn omat niin ongelmat alkoi... Esky laatua  ;D
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Belt pilot - 16 Joulukuu, 2008, 18:38:57
 Kaikkien servojen- ja gyron johto menee oikeisiin paikkoihin ?
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: 1m4s0_ - 16 Joulukuu, 2008, 20:09:34
Ei aiheuta/pitäisi aiheuttaa tuommoisia oireita aiheuttaa vaikka olisi väärissä paikoissa johdot.
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: timberjack - 18 Joulukuu, 2008, 22:03:47
Tämäkin kai eräänlainen sähkövika kai?  ;D

(http://i49.photobucket.com/albums/f276/hjnyberg/DSC01196.jpg)

Kärvähti kesken lentämisen. Tuurilla sain tuotua beltin ehjänä alas. Mukavasti kerkesi käryämään ennenkuin kerkesin akun repäisemään irti.

50 euron remontti tuli  :-\

Noin 20-25 lentoa alla. Senkö verran tuo nopari beltissä kestää?
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Kallio - 18 Joulukuu, 2008, 22:44:51
Huh :o

Vois vaikka laittaa sen lisävastarin pikkusen kauemmas tuosta.
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: 1m4s0_ - 18 Joulukuu, 2008, 23:20:34
Jotenkin tämä ei yllätä :)
Esky on aina esky  8)
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Miku - 19 Joulukuu, 2008, 08:40:13
Mikä kärähti? Itsellä sähkölennokki lähes samassa kunnossa, akku syttyi palamaan ilmassa. :'(

- Miku
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: 1m4s0_ - 19 Joulukuu, 2008, 10:25:19
Kuvasta päätellen nopari on aika hiilenä.
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Kallio - 19 Joulukuu, 2008, 11:22:35
Onko jollain kokemuksia Scorpion-nopareista? sellaista suunnittelin belttiin.
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Sammy - 19 Joulukuu, 2008, 11:45:33
Onko jollain kokemuksia Scorpion-nopareista? sellaista suunnittelin belttiin.
Yleisesti Scorpion-nopareista löytyy juttuja tuolta Moottorit, noparit, akut BEC'it osiosta (http://www.kopterit.net/index.php?action=search2;params=YWR2YW5jZWR8J3wwfCJ8YnJkfCd8MjB8InxzaG93X2NvbXBsZXRlfCd8fCJ8c3ViamVjdF9vbmx5fCd8fCJ8c29ydHwnfHJlbGV2YW5jZXwifHNvcnRfZGlyfCd8ZGVzY3wifHNlYXJjaHwnfHNjb3JwaW9u)
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Hermis - 19 Joulukuu, 2008, 18:16:30
Onko jollain kokemuksia Scorpion-nopareista? sellaista suunnittelin belttiin.
Ilmeisesti aika nimekäs merkki. Hakkaa varmasti alkuperäisen mennen tullen, ja jättää taakse monet muutkin merkit.
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: another_finn - 19 Joulukuu, 2008, 20:55:54
Scorpion tuntuu olevan tämän hetken ykkössuosikki ainakin Helifreakin Belt CP -kuskien keskuudessa. Edullinen hinta yhdistettynä korkeaan laatuun on aika lyömätön yhdistelmä. Minulla on HDX450:ssa Scorpion 2-4S 45A V1 enkä ole ainakaan toistaiseksi löytänyt oikein mitään oleellista eroa paljon kalliimpaan Castle Creationsin nopariin verrattuna.

Tälläkin hetkellä on yksi 55A Scorpion ostoskorissa ja sormi nykii uhkaavasti tilausnapin kohdalla  ;D
Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: timberjack - 15 Tammikuu, 2009, 20:37:49
Jälleen sähkövikaa mutta toisessa beltissä. Kärvähtäneen ykkös beltin sain korjattua. Tänään kakkos beltillä lennettyäni järven jäällä yhtäkkiä virrat katosivat koko vekottimesta  :o Palasia keräilinkin sitten vartin ajan jäältä  >:(  Mahtoikohan pakkanen olla syynä virtojen häviämiseen?? Pakkasta oli 13 astetta.
Mitään vikaa kyseisessä kopukassa ei ole ollut tähän asti. Jokin kai taas kärvähti. Ei sentään savuttanut kun jäähän iskeytyi  ::)
Radiolaitteen toimivuutta epäilen hieman liekö signaali hävinnyt kokonaan kesken lennon.


Otsikko: Vs: Outoja sähkövikoja (Belt Cp)
Kirjoitti: Hermis - 16 Tammikuu, 2009, 16:19:06
Radiolaitteen toimivuutta epäilen hieman liekö signaali hävinnyt kokonaan kesken lennon.
Voi olla. Jos akuissa on halvat liittimet, nekin kannattaa tsekat. Itsellä kahdesti kiinan-Deanssit katkaisseet virrat koneesta lennossa.