Kopterit.net

Tekniikka => Sähkömoottorit, noparit, akut, laturit ja becit => Aiheen aloitti: Jussi - 03 Toukokuu, 2019, 02:14:05

Otsikko: Scorpion Tribunus12-130 diodikaapeli
Kirjoitti: Jussi - 03 Toukokuu, 2019, 02:14:05
Scorpparin nopeudensäädin on, ohjelmointikaapeli V-Link-II ESC Programming Cable on, diodikaapelia ESC:n ja ohjelmointikaapelin väliin mulla ei olekaan... mitäs jos rakentaisi nopeasti ihan itse. Onko tuossa kaapelissa mitään ihmeellistä muutakuin yksi diodi vai ehkä vastus lisäksi? Signaalista signaalia ja mustasta kaapelista takaisin miinukseen ja diodi sinne väliin vaikkapa signaalijohtoon? Onko sen diodikaapelin ainoa tarkoitus estää savun nouseminen ohjelmointikaapelista jos kytkee väärinpäin? Löytyykö kaaviokuvaa jostain?
Otsikko: Vs: Scorpion Tribunus12-130 diodikaapeli
Kirjoitti: Wilikki - 03 Toukokuu, 2019, 11:41:58
Mä suolestin omani nii ei tarvii arpoa mitä siellä on.
Alla kuvat :)
Otsikko: Vs: Scorpion Tribunus12-130 diodikaapeli
Kirjoitti: Jussi - 03 Toukokuu, 2019, 12:10:54
ISO kiitos Wilikki ! Eiköhän tuolla kytkentäkaaviolla oman saa askarreltua!
Otsikko: Vs: Scorpion Tribunus12-130 diodikaapeli
Kirjoitti: Mesihukka - 03 Toukokuu, 2019, 19:07:18
Ostin just 80A tribunuksen G420:iin, siinä tuli toi diodipiuha mukana. Taannoin hommasin 200A tribunuksen, siinä ei tullut. Vähän kyllä ihmettelen miksi noita ei tule joka säätimen mukana.
Otsikko: Vs: Scorpion Tribunus12-130 diodikaapeli
Kirjoitti: Jussi - 04 Toukokuu, 2019, 01:21:34
... tai miksi ne pitää olla irtotavaraa muutenkaan. Eikö (no saisi tietenkin) diodeja saa ihan integroitua muutenkin systeemeihin ilman erillisiä osia.
Otsikko: Vs: Scorpion Tribunus12-130 diodikaapeli
Kirjoitti: Wilikki - 04 Toukokuu, 2019, 01:42:31
Näin yhtään asiaa pidemmälle miettimättä. Liekkö syy ollu siinä, että on pyritty pitämään noparin fyysinen koko pienenä. Tuon portinhan saa konffattua jutteleen suoraan montaa eri protokollaa ja tuo usb adapteri vissiin myös tukee montaa eri laitetta. Olisko toi tapa ollu helpoin tapa tehdä interfeissi ton kyseisen noparin ja usb käikäleen kanssa?
Otsikko: Vs: Scorpion Tribunus12-130 diodikaapeli
Kirjoitti: Jussi - 04 Toukokuu, 2019, 01:50:00
Nojoo, tuokin on ihan hyvä perustelu.
Otsikko: Vs: Scorpion Tribunus12-130 diodikaapeli
Kirjoitti: Mesihukka - 04 Toukokuu, 2019, 09:22:06
Wilin teoria kuulostaa ihan uskottavalta, vaikken elektroniikasta paljoa ymmärrä. En oo myöskään yhtä pienikokoisia säätimiä ennen omistanu, et kokoa ja painoa on vissiin suunniteltaessa mietitty.
Otsikko: Vs: Scorpion Tribunus12-130 diodikaapeli
Kirjoitti: Jussi - 06 Toukokuu, 2019, 01:10:07
Ainakin nopeudensäädin toimii eikä ohjelmointikortti palanut, joten siltä osin suuri menestys! Mutta oliko tämä hyvin käytetty harrastusaika rakentaa itse $2.99  hintainen kaapeli?  :o Kaipa se silti sitä oli kun pääsi nopeudensäädintä konffaamaan jo sunnuntaina. Tätähän tämä harrastaminen on, tällaista rakentelua osittain  8)


https://youtu.be/pZwBMIMKg1Y