Kopterit.net
Multikopterit => Multikopterit => Aiheen aloitti: madog2mad - 06 Elokuu, 2016, 17:24:17
-
Osaako joku sanoa mistä voi johtua että Tabletissa kuva näyttää tältä:
https://www.youtube.com/watch?v=zMqssCleCiQ (https://www.youtube.com/watch?v=zMqssCleCiQ)
Kokeilin myös HDMI kaapelilla ja toisella näytöllä mutta sama ongelma. Sitten mietin että voiko yksi virtajohto ottaa häiriötä kun menee ihan läheltä, siirsin erilleen eikä vaikuttanut oikeastaan ollenkaan.
Any clue, vai onko laitteessa vaan vikaa?
-
toi pixelöinti voisi johtua Signaalin häiriöistä. Onko antennit kiinni oikein ? Kokeile toista hdmi kaapelia ja vaihda myös android laite .
-
toi pixelöinti voisi johtua Signaalin häiriöistä. Onko antennit kiinni oikein ? Kokeile toista hdmi kaapelia ja vaihda myös android laite .
Joo, signaalin häiriö selvästi. Antennit on kiinni, signaalin laaduksi näyttää vielä hyvää joten ei pitäisi siitä johtua. Ja yllä kirjotin myös että kokeilin toista näyttöä ja myös toista hdmi kaapelia. Rupesin miettimään että voikohan olla että radioista jää signaali päälle kuitenkin vaikka laitan trainerin päälle? Mitenköhän ne saa pois esim. Spektrumin radiosta? Jostain luin että menee automaattisesti ku laittaa trainerin kiinni. Futabassa ilman traineria saan pois päältä mutta trainerin. Kanssa en pääse sellaseen valikkoon :/ pitää testailla..
-
Kokeilin ilman että radioita oli päällä ollenkaan ja silti tuo sama häiriö
-
Kytke kamera suoraan LB lähettimeen. Sitten varmaan toimii? Eli gimbaalissa ongelma? Mulla sama homma S1000 GH4 hd.
-
Se vois toimia. Mutta sitten ei voi käännellä miten sattuu gimbaalia kun menee solmulle johot? Sniff ;) ostin ton käytettynä, pitää vissiin ostaa erikseen joku johto (kun ei tullu ylimääräsiä mukana)
-
Onko kellään Pääkaupunkiseudulla Lightbridge 1:stä? Jos voisi lainata ihan vain testiä varten pientä korvausta vastaan. Tietäisin onko vika LB:ssä vai Gimbalissa.
-
Kytke kamera suoraan LB lähettimeen. Sitten varmaan toimii? Eli gimbaalissa ongelma? Mulla sama homma S1000 GH4 hd.
Sain vihdoin haettua micro HDMI - Micro HDMI kaapelin. Testasin ja suoraan LB:hen kytkettynä, toimii kuin unelma.
Kokeilin myös kameraa suoraan TVhen ja sekin toimi ilman häiriöitä. Eli onko nyt kyse sitten tuossa Gimbalissa, vai Air Unitin gimbalin sisääntulossa? Mistäs sen tietää? Todennäköisesti tuo Zenmusen HDMI kaapelin vika?
-
Vika löytyi, eli tuo kaapeli joka tulee Gimbalista CGU:hun (yksi kaapeleista vihreä toinen valkoinen) niin sen vaihtamalla korjaantu. Ihan vaan tiedoks jos jollain on tulevaisuudessa samantyyppistä ongelmaa.