Kopterit.net
Tekniikka => Radio-ohjaimet, servot, gyrot ja lisävarusteet => Aiheen aloitti: RMO - 23 Toukokuu, 2016, 10:57:43
-
Ongelma on siis, että meni nyt luotto Taranikseen.
Mulla on kaksi identtistä 450L Domia ja eilen yks kaks moottori pysähtyi sekunniksi ja kopu ehti vajota metrin verran ennen kun tilanne palautui ennalleen ilman accidenttiä. Luulin hetken lähteneeni tyhjällä akulla lentämään ja nopari olisi menny cutoff -tilaan. Otin varmasti täyden akun ja toisen kopterin ilmaan ja sama tapahtui taas uudelleen. Nyt kuulin myös varoituksen "RSSI low" tms. Nytkään ei onneksi kopu tullut tonttiin mutta enpä taida tohtia lentään ennen kun ongelma korjaantuu.
Onkohan tuo RSSI arvo asteikolla 0-100? Nyt näytti lennon jälkeen minimiksi 51. Vanhempia logeja aikaisemmilta lennoilta koneella katselin ja ennen ollut minimit n. 60. Sinänsä erikoista että nyt yks kaks tulee ongelmia kun molemmilla kopuilla on viimeisen kuukauden aikana lennetty n. 50 akullista. Eikä tuollaista 450 kokoista kopua mitenkään kaukana lennetä (tai en ainakaan minä kykene kauas menemään). Antennit on rungon hiilikuituisella ulkopinnalla ja olleet samassa paikassa koko ajan. Lähettimen akku oli myös ladattu eilen ennen lentoja.
Onko joku katsellut lentojen jälkeen kuinka matalalla RSSI on käynyt? Mitä tuolle voisi tehdä (muuta kun ostaa uuden radion)?
-
Antennit on rungon hiilikuituisella ulkopinnalla ja olleet samassa paikassa koko ajan.
Tämä kuulostaa aika pahalta, olisiko kuvia asennuksesta?
-
Tämä kuulostaa aika pahalta, olisiko kuvia asennuksesta?
Jos jaksais ottaa kuvaa jossain vaiheessa. Siis toinen antenni on kopterin toisella puolella ja toinen toisella. Hiilikuituahan noi koput tahtoo olla mikä ei signaalin kannalta ole kovin hyvä. Tarkoitin ettei noita antenneja ole kopun sisällekkään tukittu jolloin signaali kuolisi varmaan kokonaan. Jonnekkin ne antennit myös pitää kiinnittää, niin ovat paksulla 3M:n kaksipuoliteipillä rungon sivuilla.
Lennon jälkeen näkee tuon RSSI lukeman radiosta mikä on ollut minimi, niin kiinnostaisi kuulla mitä lukemia muilla on lentojen aikana tullut?
Vastarina on siis linkin kuvan mukainen:
http://www.frsky-rc.com/product/images/pic/1372052703.jpg
-
Flying wing hommissa saattaa rssi olla jossain 30 hujakoilla, mutta silloin ollaan sitten jo kaukana. Fpv mini hommissa pysyy siinä 70-90 ympyröissä.
Joissain EU softaversioissa oli ollut jotain häikkää ja kannattaa päivittää jos ei ole uusinta sisällä.
-
Tuli kokeiltua 140cm kärkivälin balsalennokilla lentelyä ja RSSI oli siinäkin vain aavistuksen yli 50. Eli koptereiden hiilikuitu ongelma varmaan voidaan sulkea pois.. 450L domilla lentelyssä taas tuli "warning RSSI low" mutta ei kuitenkaan katkennut signaali. Vika pitäisi paikallistaa kun tulee pian halvemmaksi ostaa suosiolla uusi radio kun tontata muutama kopteri.
Pitänee avata radio ja katsoa ettei antennin johdossa ole vikaa tms. Voisi harkita tietysti uuden antennin asentamistakin kun tässä tullut selailtua ja jotku on vaihtanut 3:n tai 5dB:n antenneja alkuperäisen tilalle.