Kopterit.net
Kuvagalleria => Kuvia tapahtumista ja lennätyskeikoista => Aiheen aloitti: Vispilä - 15 Lokakuu, 2008, 18:51:25
-
On se mukava kun on lomaa :). Sunnuntaista lähtien ollaan käyty joka päivä kentällä ja säät on olleet hyvät paitsi tänään oli vähän pimeämpää ja tuulista. Suunnuntaina oltiin Kontiolahden hallilla ja muina päivinä Laulurinteen kentällä. Huomenna olisi taas tarkoitus lähteä lennättelemään, on tulossa vähän enemmänkin porukkaa paikalle mm. Teo hesasta.
Tällä viikolla ollaan jokainen tehty jotain uutta, Ari taivaslentoa, flippejä ja selällään leijuttelua, Sami aidon pidoflipin oikealla koneella, ja ite ekaa kerta tein piroflippiä alle parissa metrissä (harmi kun sitä ei saatu videolle).
Joka päivältä kuvattiin vähän videota, kameran akkujen jatkuva loppuminen ei kyllä yhtää auttanut asiaa ???.. Alkuviikosta oli aurinkoista ja lämmintä joten kiva oli olla kentällä. Sai samalla säädeltyä Solid G:tä toimimaan paremmin, nyt alkaa olla eri parametrien säätö hallussa.
Samin rexään säädettiin lisää liikealueita, kääntyy paljon äkäsemmin nyt. Arin koneessakaan ei suuria ongelmia enää ole. Tuosta Arin videosta vielä sen verran, että kuvaushetkellä hällä on oikealla muuttuvalapakulmaisella kopterilla takana noin 30 lentoa. Sitä ennen kokemusta vain lennokeista, Lamasta ja simulaattorista.
Tässä videot, enjoy! (Koko näytöllä näkyy parhaiten)
Saa kommentoida, emme pure.
http://vimeo.com/1973267 (http://vimeo.com/1973267)
Ari Trex 500
http://vimeo.com/1972420 (http://vimeo.com/1972420)
Sami Trex 500
http://vimeo.com/1946525 (http://vimeo.com/1946525)
Op Trex 450 indoors
http://vimeo.com/1964011 (http://vimeo.com/1964011)
Op Trex 450 outdoors
http://vimeo.com/1972773 (http://vimeo.com/1972773)
Op 600N
-op-
-
Kuvia alkuviikolta.
Kuvassa 6 näkyy miten stabbarien tarrat lepattaa tuulessa :). (Ja muuten, tuo Futaba(ska)- tarra kuussatasen kabiinissa EI OLLUT MUN IDEA ;D ;D)
-
Kuvia alkuviikolta.
-
Kuvia alkuviikolta.
Kuvassa nro 19 Ari lentää trex 500:lla selällään. Päälle parikytä lentoa takana. Parhaimmillaan kävi alle 20 sentissä :P :o
-
Olipa mahtavia videoita! ÄIJÄT OSAA! ;D
-
Kiitos!
Kiva kattella ku jokkut osaa.
-
Yhdyn kahteen edelliseen, sairaan näköstä vetää sisällä tuolla rexällä :D
Pelkäsin kokoajan että kopsahtaa, mutta eihän teillä ;)
Nooh, jos osta tulee perjantaiksi niin reenaan itekki, jos joskus olis tuolla tasolla ::)
-
Ei heljwetti kun oli hullun näkönen toi rexä siä sisällä!!! ;D
Yhtyen edellisiin: On se hienoo kun jokku osaa :o
-
Kiitos kommenteista :)
-op-
-
On kieltämättä ollut syksyn parhaita lennättely viikkoja tämä ja kaiketi tänään jatkuu ;D nii ja kiitoksia kommenteista
-SK-
-
Vispilä lennättää trex600:sta tänään, taattua youtube-laatua:
http://www.youtube.com/watch?v=RbK4US2DidM (http://www.youtube.com/watch?v=RbK4US2DidM)
-
Tuosta ykköskuvasta puuttuu vielä se suurin kaveri ;)
-
Kyllä hienosti menee. 8)
-
Nyt on kyllä pakko kysyä sir Arilta että montakos tuntia oot sitä simua lentänyt???
On nimittäin semmosta menoa että pelkällä 30 akulla ei noin lennetä. ::)
-
Jotkut vaan oppii nopeenpaa ;)
-
Vispilä lennättää trex600:sta tänään, taattua youtube-laatua:
http://www.youtube.com/watch?v=RbK4US2DidM (http://www.youtube.com/watch?v=RbK4US2DidM)
On se vaan niin ihmellistä katsottavaa kun jotku OSAA!! ;D
-
Nyt on kyllä pakko kysyä sir Arilta että montakos tuntia oot sitä simua lentänyt???
On nimittäin semmosta menoa että pelkällä 30 akulla ei noin lennetä. ::)
Kymmeniä ellei jopa satoja tunteja simua takana... :) Aika pitkään treenasin ihan FMS:llä ja muutama kuukausi sitten hommasin Phoenixin ja sit on sillä tullut tahkottua.
-
Tuosta ykköskuvasta puuttuu vielä se suurin kaveri ;)
Ja pienin :)
btw Tuossa viimesimmässä videossa kökön näkönen flippailu alussa on olevinaan crackiä, mutta ei oikein näy videolla. Äänestä huomaa paremmin.
-op-
-
Eilissä päivin kävi Teo vierailemassa Joensuussa. Oltiin iltapäivä kentällä ja vaikka sää olikin vähän kylmä ja tuulinen niin saatiin lennettyä monta lentoa. Teo kokeili autorotaatiota ja onnistui joka kerta loistavasti. Ari koetteli myös autorotaatioita matalalta. Sami treenasi hanskoilla lentämistä talven varalle ;). Päivän lopuksi sitten Hyppösen vanha JEP rapukka tuli kovaa ja korkealta ja leikkasi ruohoa. Kylki edellä. Se olikin moneen vuoteen pahin torppi Joensuussa. Käyttökelpoista tavaraa jäi pieni pahvilaatikollinen, rikkinäistä kamaa suuri :-\.. Tällä kertaa minä en ollut vastuussa rapukan täystuhosta.. ;D
Muita onnettomuuksia ei sattunut.
Videolle tallentui onnistuneet lentopätkät, torppia ei tietenkään saatu ::).
Illalla sitten saunottiin ja mietittiin mitä tehdä. Jos menee kone vaihtoon, taitaa jo olla mahdollinen ehdokas uudeksi koneeksi.. (viimeinen kuva) ;D
http://vimeo.com/1994127 (http://vimeo.com/1994127)
-op-
-
Ai ai minkä näkönen tuli rapukasta... pelottavaa :D
Jos tulee samanlainen talvi ku viimes niin tuollahan voi lennättää sortsit ja t-paita päällä ;D
-
No eihän toi ny pahasti menny kasaan vaan ja taivaalle. ;D
-
Pohjalevy ainakin näyttäisi olevan ehjä ;)
-
Laitahan TEO "JEP"pi kuntoon ;)
- Jari
-
pahaa jälkeä..helpoimmalla saat koneen kuntoon kun ostat jru:lta timmissä kunnossa olevan rapun rungon!!!!!! -jp- :)
-
Joo tosiaan yksi ehjimmistä osista oli Mikaeli leikkaama tunig pohjalevy, josta saa mosan läpi ilman landarien ja pohjan irrotusta...