Kopterit.net

Tekniikka => Polttomoottorit, turbiinit, äänenvaimentimet ja polttoaineet => Aiheen aloitti: jippo - 14 Lokakuu, 2008, 21:42:21

Otsikko: Funtech F vs. RJX/hatori tehoero 50 kokoluokassa
Kirjoitti: jippo - 14 Lokakuu, 2008, 21:42:21
Onko tehoero kuinka huomattava, jos vaihtaa Funtech F-putken Hatoriin tai RJX-valmisteeseen? Tuo Funtech ainakin kuristaa pakoaukon kolmasosaan YS50ST-moottorissa. Onko kukaan kokeillut "viilata" Funtechin putkea hyvällä menestyksellä? Nyt on sen verran tullut lenneltyä, että alkaa kaipaamaan enemmän tehoja tuosta YS50ST-koneesta.
Otsikko: Vs: Funtech F vs. RJX/hatori tehoero 50 kokoluokassa
Kirjoitti: jippo - 14 Lokakuu, 2008, 22:23:29
Ok. Niin arvelinkin. Liika into voi olla harrastajalle haitaksi  ;D.
Otsikko: Vs: Funtech F vs. RJX/hatori tehoero 50 kokoluokassa
Kirjoitti: MJPilot - 15 Lokakuu, 2008, 20:40:38
Joku voi sitten laittaa kuvan, tuosta "tarpeellisesta" kuristuksesta. Olisi ensimmäinen kerta kun näkee kaksarin putkessa tarpeellisen kuristimen ???
Kuristus saattaisi olla tarpeen jos putki muuten on suunniteltu päin persetä.
Henkilökohtaisesti enempi tehoa saa tehtyä funtechin putkesta, putken joutuu tosin avaamaan ja sovittamaan koneen pakoaukkoon saumattomasti kuten kaikki putket pitäisi sovittaa, mutta lähtökohta on parempi.
MJP
Otsikko: Vs: Funtech F vs. RJX/hatori tehoero 50 kokoluokassa
Kirjoitti: jippo - 12 Marraskuu, 2008, 11:55:00
Jep, kyllä tehoa on huomattavasti enemmän RJX-putkella. Kaasua nyt max 65% ja liikkuu ainakin samanverran, kuin Funtech F:llä kaasu auki. Enempää ei uskalla vielä laittaa kaasua näillä taidoilla. Looppi ainakin onnistuu tuollakin kaasulla helposti.