Kopterit.net

Yleiset => Lennätyspaikat => Aiheen aloitti: Mikaelni - 11 Lokakuu, 2008, 13:42:48

Otsikko: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 11 Lokakuu, 2008, 13:42:48
Täällä tulen ilmoittamaan ajankohdat hyvissä ajoin että koska liikuntasali on käytössä.
Viikolla saadaan "lukujärjestys" lennätyksistä ja niiden ajankohdista+muutoksista.
Tarkoitus olisi joka lauantai 09:00------>11:00 lennättää sisällä koneita ja jos keli on hyvä niin sen jälkeen menisimme ajamaan koneita pellonlaitaan.


EDIT: vierailijoilta tuo vuoro olisi kaiketi jotain 5€ -10€ luokkaa ja rahat maksettaisiin RC-Kopterit Ry:n tilille ja niillä maksettaisiin suraavan kauden maksuja pois ;D. Tuohon hintaan saisi lennätystä ja koneen säätöapua,,esim : osta kone ja rakenna viikolla niin säädetään kone yhdessä kuntoon tuolla ja koelennätetään se ;).
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 15 Lokakuu, 2008, 20:02:59
18.10-08 kello 09:00-11:00 sisälennätystä Rymättylän koulun liikuntasalissa.

Jos kiinnostusta niin viestiä YV:nä taikka soittoa luuriin -----


-Mikael
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 21 Lokakuu, 2008, 16:57:13
25.10-08  09:00-11.00 sisälennätystä . Viimeksi oli paikalla isoHk ja Ilkka+minä, joten tilaa oli käytössä mukavasti ;D. Propellipipo meinaa tulla paikalle "pikku Freyalla" ja itse 450rexillä+lama5.
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Sammy - 24 Lokakuu, 2008, 00:05:06
25.10-08  09:00-11.00 sisälennätystä . Viimeksi oli paikalla isoHk ja Ilkka+minä, joten tilaa oli käytössä mukavasti ;D. Propellipipo meinaa tulla paikalle "pikku Freyalla" ja itse 450rexillä+lama5.
Koitan raahautua paikalle, koska kääpiö tuntuu taas nousevan ilmaan.
Huhujen mukaan FAI kuskien joukoistakin saattaa löytyä toinenkin kääpiönlennättäjä paikalle, eli saldona saattaa olla kolme rikkinäistä "pikku Freyaa" :D
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 24 Lokakuu, 2008, 06:06:55
Hmm, onkohan kolmas kuski sitten Vania ajava mieshenkilö jonka tyhjä rommi pullo on Sammy sun luona? ;D. Hyvä että tulisi porukkaa paikalle, itse joudun poikia hoitamaan 10:00--> kun emäntä menee taas torinlaidalle seisomaan ja lippuja heiluttelemaan >:(,,no onneksi sunnuntaina sekin sitten loppuu.
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Sammy - 24 Lokakuu, 2008, 09:46:37
No comments :D

Kerro naaraalle, ettei sinne lauantaina kannata mennä niitä lippuja heiluttamaan, siellä vissiin tuulee sen verran hanakasti jotta heiluvat muutenkin rivakasti ;)
Ja jos flyereita jakaa, niin parhaan tuloksen saa varmastikin aikaan, kun kippaa parvekkeelta laput, tuuli puhaltaa jakelualueeksi Vaasa - Lappeenranta akselin  ;D
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 25 Lokakuu, 2008, 17:30:17
Tänään 25.10-08 oli paikalla : IsoHK,JariN,Ropellihattu,Sammy,Pepe ja minä.Tuli tänään nähtyä Quarkkien yhteen törmäys ilmassa ;D Jari ja Mika ajelivat koneillaan kolarin ilmassa :o, harmi kun kamera oli pois käytöstä juuri silloin.Konekanta oli 3kpl Hirobon pikku Reijoja+2 kpl 325 titania,,yhdessä hieno skaalakoppa ::)(IsoHK kuvia koneesta please) itse otin mukaan Dalai Lama 5,,kone on Sepolta lainassa.
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: IsoHK - 25 Lokakuu, 2008, 23:30:40
Samaan aikaan ilmassa: 3 x Quark + 1 x Lama (30 sek ennen Quarkkien kolaria  :D)
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: IsoHK - 26 Lokakuu, 2008, 00:25:28
Tuossa Mini Titan Super Cobra AH-1W skaalakopan kuvia.

Ulkomailta tilattaessa olisi saanut valmiiksi maalatun kopan, itse otin Sabelta läpinäkyvän kopan kun kiinnosti kynäruiskulla maalauksen opettelu.

Lexan-kopan leikkauksessa tuli hiuk sössittyä kun oli paikka paikoin niin pirun paksua että peltisakset olis ollut tarpeen...kun niisti jostain liikaa niin oli pakko niistää muualtakin saman verran ettei olis kuin juosten kustu...meinas loppua jostain (mm. hytin ikkunapalkit) materiaali kesken.

Kustannukset oli Sabesta tilaamalla 75€ (sisältää perännostokonversion) + maalit n. ~30€ (+ kynäruisku 49€ [Biltema] + kompura 59€ [säiliö: 10 ltr, tuotto n. 30 ltr/min, desibelit: liikaa kerrostaloon...])


Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: JRu - 26 Lokakuu, 2008, 06:30:45
Hieno Cobra, tulee ihan muistot mieleen kymmenen vuoden takaiselta yk-reissulta  :)

JRu
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 28 Lokakuu, 2008, 10:25:27
1.11-08 lennätysvuoro peruuntunut jonkun tapahtuman vuoksi >:(, toivotaan että kelit olisi ulkona hyvät niin voitaisiin mennä pellonlaitaan ajelemaan.
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 06 Marraskuu, 2008, 10:33:26
8.11-08(lauantai) kello 09:00-10:55 sisälennätystä koulun liikuntasalissa. Nyt on tuolla hyvä mahdollisuus  konetta säädättää ja aloittelijoiden kysellä kopteriin liittyvistä asioista.

Vierailevilta tähdiltä olisi 5€ maksu jos lennättää tai säätelee konettaan.

EDIT: itseni lisäksi ainakin Sammy,IsoHK,JariN ja HeikkiH on tulossa paikalle lennättämään,,tilaa on vielä ;D
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 13 Marraskuu, 2008, 14:36:17
15.11-08 (lauantai) 09:00-->10:50 sisälennätystä tiedossa ja koptereista keskustelua ;)

EDIT; HeikkiH ja IsoHK lupautui tulemaan ainakin paikalle minun lisäkseni, joten tilaa on vielä.
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 18 Marraskuu, 2008, 18:54:37
22.11-08 kello 09.00--> 10.50 sisälennätystä tarjolla jos ei viimehetken muutoksia tule. Jos uusia käviöitä tulossa niin laittakaa vaikka yv:tä että tiedetään varautua ;) jos keli on ulkona hyvä niin voisi mennä nitroakin polttamaan pellonlaitaan 11:00---> jälkeen ;D
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 27 Marraskuu, 2008, 11:41:17
29.11-08  kello 09:00-->10:50  sisälennätystä liikuntasalissa tämänhetkisen tiedon mukaan.
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 17 Joulukuu, 2008, 16:15:51
20.12-08 kello 09:00-->10:50 pitäisi sisälennätyksen onnistua. Koulussa on jotain joulujuhlia jossain ruokalassa mutta kuulema ei pitäisi häiritä lennätystä. Seuraan tilannetta ja ilmoittelen jos tulee jotain muutoksia, virallinen kausi päättynyt ja uusi alkaa tammikuussa,,,tarkoittaa sitä että kaiketi joku erillinen lasku tulee??.
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 18 Joulukuu, 2008, 21:41:52
Tulevan lauantain muutoksista saan tietoa 19.12-08 kello 21:00:59 perjantaina, joten jos joku on tulossa  niin yv:tä minulle tuohon aikarajaan mennessä. Itse ajattelin mennä säätelemään konetta johonkin aikaan, jos olen ainoa niin menen omaan tahtiin tuonne.


PS: IsoHK sinulla avain joten sisään pääset ilman minuakin ;),,koitan tulla perässä..

JariN lupautui tulemaan paikalle säätämään 250 rekkulaa ja itse koitan 500 rekkulaa ekakertaa ilmaan
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 19 Joulukuu, 2008, 19:40:57
HEi,,jos kelit sallii ja jollain on isoja koneita niin voisi mennä vaikka pellolle palelemaan ja katsomaan kunnon lennätystä ;), itse en tuohon pysty kun  A:ei ole lentotaitoa,,B: ei ole tarpeeksi akkuja vielä koneeseen >:( ,,pitää katsoa joulun jälkeen jos vaikka tuollakin alueella tulisi alennusmyynnit voimaan ;D. No niin ei tule kummiskaan käymään joten olen "muutaman"€ sivuun pistänyt, olisi kiva olla 4-6 akkua koneessa.
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: jaska.t - 19 Joulukuu, 2008, 19:59:36
No mitäs se Mikael sinähän pölytit nitroa viimeksi
hienosti.Kun oltiin vieraissa.Äläs nyt. 8)
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: JariN - 19 Joulukuu, 2008, 22:31:40
Pahus, en pääsekkään, pojalla on koulussa todistusten jako ja tietysti samaan aikaan....
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 26 Joulukuu, 2008, 19:44:43
Tänään ta-va-sin  :o  lappua joka minulle tuli että olisi huomenna 27.12-08 kaiken järjen mukaan sali taas 09.00-10:50 käytettävissä. Jatkosta joka alkaa 5.1-09 neuvotellaan että otammeko sen käyttöön. Liian aikainen  vuoro ja ei ole kuin 2-4 aktiivia kävijää ja niilläkin tuo kone kanta suurenee. Ilmoitathan minulle jos tulet koska en ole aivan varma että olen aamu 09:00 ovia avaamassa ja odottelemassa 10:50 saakka tulijoita. Itselläni on vain 2 akkua 500 rekkulassa jota säätämään menen , joten siinä ei kauan aikaa kulu.

yvtä tai tekstaria numeroon 0504926646


-Mikael

Ps: hommat muuttuvat muutenkin kun Naantalista tulee pieniosa isoa RYMÄTTYLÄÄ ;D  2009
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Sammy - 26 Joulukuu, 2008, 23:16:23
Mie, Rekku ja Kääpivö ollaan tulossa, joten ovet auki 8:50 ;)
Otsikko: Vs: SISÄLENNÄTYSTÄ RYMÄTTYLÄN LIIKUNTASALISSA
Kirjoitti: Mikaelni - 02 Tammikuu, 2009, 17:52:23
Nyt olemme lopettaneet vuorot tältäerää.