Kopterit.net
UUSI HARRASTAJA, aloita tästä => Multikopterit - Aloittelijan kysymykset ja vastaukset => Aiheen aloitti: Kopterinlennättäjä55 - 01 Syyskuu, 2015, 17:08:39
-
Monesti kääntyilee vähäsen itsestään varsinkin kun tulee ylhäältä alas. Tehnyt jo jonkin aikaa. Ei tee jatkuvasti mutta pari kertaa joka lennolla, mutta ei häiritse hirveästi. Mikäköhän olisi syynä? Paino? Joku moottori ei pysy perässä? Nopeudensäädin? Alko tekemään muistaakseni aika lailla kun gimballin kiinnitin ja kameran kopteriin.
-
Mulla tekee samaa, en ole vielä keksinyt syytä.
-
Jos laitteenm massa kasvaa ja painopiste muuttuu -tällä kertaa korkeussuunnassa, on ihme jos sillä ei ole mitään vaikutusta lentokäytökseen.
-
Mulla tekee samaa (softaversio 1.7), mutta syytä en minäkään ole saanut selville!?
-
Jos laitteenm massa kasvaa ja painopiste muuttuu -tällä kertaa korkeussuunnassa, on ihme jos sillä ei ole mitään vaikutusta lentokäytökseen
Tämä ei liity normaaliin lentokäytökseen, vaan on jokin muu, mahdollisesti softabugi. Pitäisiköhän tehdä kopterin softalle upgrade vai downgrade? Jaa, voihan se olla ohjaimenkin softassa, mulla on DEVO F7 sillä FPV näytöllä.