Kopterit.net
Helikopterit => Kopterivalmistajat => Muut merkit => Aiheen aloitti: Xen - 26 Elokuu, 2015, 09:44:07
-
Ei mikään uus, mutta mitään juttua ei tästä löydy. Onko kellään tai edes harkinnut?
http://www.lynxheli.com/product_info.php?products_id=24735
Ainakin viritettynä kulkee melkoisesti..
https://www.youtube.com/watch?v=sVHn7kOWiSw
-
Mjoo, vähän on suolaisen hintainen, niin on jäänyt harkinnat siihen. Eurohinta kitille taitaa olla kolmen sadan tietämillä. Kalliimpi kuin moni 450 kokoinen.
Vähän hassu koko tuolla kans. Taitaa olla hieman liian iso takapihalle, mutta liian pieni kentälle.
-
Oon harkinnu. Tästä löytyy paljon hienoja lentoja muunmuoassa turakin lentämänä.
Tulee vaan aina mieleen trex250 joka oli näin jälkikäteen ajatellen ihan umpisurkea.
-Ensinnäkin sitä ei meinannu saada kunnolla toimimaan
-discloadi ihan kauhea
-se ei ollu yhtään sen halvempi ku 450 vaan jopa kalliimpi
-Liian iso pihalle mutta liian pieni kentälle.
-superärsyttävä koljata
Nää pienet on jänniä. Toiki on ollu entterin alla useasti. Joku niissä vaan kiehtoo. Sitte ku se laite on nenän edessä ni eipä tule käytettyä ku väkisin
-
Mulla oli viitisen vuotta saman kokoinen Gaui X2 joka jaksoi viihdyttää melko pitkään mutta jäi vähitellen hyllylle lepäämään. 300-kokoluokka on tavallaan aika hauska muttei varmaan sovi kaikille koska pieni ärhäkkä kopteri muuttuu nopeasti pieneksi kun etäisyys kasvaa ja uusien liikkeiden opettelu on selkeästi haastavampaa kuin isommilla laitteilla. Käytännössä tuon kokoinen kopteri vaatii melkein saman tilan kuin 450-luokka mutta jotenkin pienempää silti uskaltaa lentää ahtaammassa paikassa kun sitä ei osaa varoa samalla tavalla (ainakin minä, siis). Pienten säätäminen on kuitenkin pidemmän päälle aika tuskallista koska kaiken pitää olla täydellisesti balanssissa. Yli 20 000 RPM kiertävä pyrstöroottori on miltei jatkuvasti epätasapainossa vaikka kuinka säätäisi ja varsinkin perän laakerit kuluvat melko nopeasti. Toinen herkkä kohta ainakin omassa kopterissani oli yksisuuntalaakeri. Gauista se meni vaihtoon käytännössä jokaisen torpin jälkeen kun taas Miniprotoksella olen lentänyt pitkälle yli 1500 lentoa alkuperäisellä OWB:lla ja lennän yhä (elokuusta 2010 lähtien). Tietysti saattaa olla että Oxy on tässä suhteessa Gauia parempi.
-
joo tää ilmesty samoihin aikoihin kun kaikki vaahtos Goblin 38kympistä,mä kun oon tälläinen erillainen nuori enkä noista
muotivirtauksista syty niin ostin tälläisen.Ja ei voi muutakun kehua,tätä ei tarvii päivitellä,kaikki osat on vimosen päälle
lynxin päivitystä.Sen 40-50lennon perusteella voi sanoa,on tosi hyvä lentää!tukeva vakaa ym. parempi mitä mulla ollut noita
450koon koptereita ja 3s setupilla on voimaa riittävästi joten SUOSITTELEN!!!
-
Joskus kuolasin tätä. Totesin että hyvällä setupilla hinta kiipeää tonniin joka on tollasesta taskukopteriakin pienemmästä värkistä aivan pöyristyttävä summa.
Ootkos muuten torpannu tota? Kuis se suhtautuu maankuoren hellään syleilyyn?
-
Mä ostin sen paketin missä tuli motti ja nopari mukana,servot HV turingyä,skookum 540,3s genssejä
Lentovalmiina oli muistaakseni sen n.750€. Torppit mitä onnistuin tekeen niin oli pitkäheinikko,kovanmaan torpit odottaa vielä tuloaan..
-
Niinpä. Ton kokonen laite turnigyn servoilla 750e huhhuh.
-
http://www.hawk-creation.com/index.php?route=product/product&path=77_295_279&product_id=4510
jossei ihan haitekkia alkuun kaipaa niin pääse kyl vähän edukkaammin, toki mahdolliset alvit päälle, mut ohan tuo joo kokoonsa nähden hintava laite.
isossa mailmassa tosin tuota kyllä moni hehkuttaa..
-
Onpa kiva vekotin! Eilen oli oman oxy3:sen ensilento. Yhteensä meni 18 akullista ja kulkee hienosti. Budjetti oli alta 500e, sisältäen kit + moottori, 6kpl akkuja, kst servot ja muita kiinalaisia osia. Tai oikeastaan tohon meni g380:sta mini vbar ja oxylle ostettu kbar meni koppeloon, joten vähän budjetti ylittyi. Ei tullut jännitehäiriöitä satelliitille tolla setupilla toisin kuin koppelossa.
Oli kiva kasata, jopa parempi koottava kuin vaikka gaui x3. esim. Johtojen vetäminen oli ohjeissa neuvottu hyvin ja rungossa oli sopivissa kohdin reiät nippusiteille. Osat tuntuu tosi laadukkailta. Se lentää hyvin vaikka on aika painava kokoisekseen. Tehoa piisaa 4s setupilla. Koko on aika näppärä, jos ei ole kauheasti tilaa lentää. Aika pienessäkin tilassa voi pyöritellä, jos osaa. Tosi vikkelään menee pieneksi, jos karkaa kauemmaksi, vaikka aika näkyvä sen koppa on. G380 vaatii paljon enemmän tilaa kuin oxy:n pyöritys. Eikä se ole niin meluisa ja huomiota herättävä, joten sopii paremmin lentää puistossa.
Bonuksena kulkee hyvin kassissa g380 kaverina.
-
Onneksi olkoon hyvästä ostoksesta!
-
Onko tuossa Oxy3:n rungossa paremmin tilaa vastarille/gyrolle kuin reksän 250.:ssä?
-
mulla ei koskaan oo ollut 250rexää mutta uskoisin että on koska oxy3 runko
kyllä lähempänä 450koon koptereita.
-
Siihen pitäisi mahtua normaalit 450 kokoisen osat. Melkein koko alahylly on vapaata, jos haluaa täysikokoisen vastaanottimen. Myös ylähyllyllä on tilaa. FBL on takana väärinpäin. ks kuvat. Pohjassa on lisäksi mini vbar bluetooth kikkare. Rungon leveys ei ole hirveän iso, mutta ainakin mini vbar mahtui hyvin runkolevyjen väliin. En osaa verrata 250 rexiin, kun ei ole semmoista, mutta toi on kuvien perusteella selvästi isompi.
-
Hyvältä näyttää... Kiitokset kuvista.
-
Lavan mitta on aivan eri trex250 ja oxy3. Rekkulan lavat on 205mm ja oxy ilmeisesti 300mm. En ole niin tarkkaan seurannu tuota oxya, että olis lavan mitta jääny mieleen. Videoiden mukaan se kyllä kestää hirveetä rääkkiä0 ;D
-
oxy3 on 250-285mm lavoilla. Perusversio, mikä mullakin on, tulee 255mm lavoilla.
-
Sattuuko kellään olleen nyky trendin mukaista kolmilapasta nuppia kyseisessä vehkeessä.
-
Kun tuossa innostuin vähän vauhdikaammin lentämään huomasin, että oxy3:sen perä pettää. Toi siis tapahtuu aina kun lentää silmukkaa takaperin collective laidassa. Peräservona on kst-215 ja kierroksia on n. 3900rpm. Mikä siihen parhaiten auttaisi? Vähemmän kulmia? enemmän kierroksia? isommat perälavat?
Toiseksi se alkaa itsekseen kaatua, jos pistän enemmän kierroksia koneeseen. VBar antaa vibration leveliksi päälle 1000, mutta ei tule mitään extreme vibration herjaa. Lennon jälkeen on logissa jotain raised & high vibration varoituksia. Voiko noilla 1000-2000 värinöillä sekottaa gyron niin pahasti, ettei sillä edes leijuta kaatumatta? Auttaisko pelkkä paksumpi teippi gyrolle tohon? Ehkä vaihdan aidon kbarin tilalle ja katson toistuuko sillä sama...
-
perä edellä silmukka collective laidassa kuullostaa sellaselta manööveriltä että saa pettääkkin :D
-
En vaan muilla koptereillani huomannut vastaavaa. Tosin g380:lla en noita takaperin manööverejä ole uskantanut yrittää. Ei se perän suunta saisi vaikuttaa lentämiseen. ;) Mun X3 ainakin lentää takaperin melkein siinä missä etuperinkin. Tosin siinä on vähemmän kierroksia ja lapakulmia.
Oxy:n mukana tuli pidemmän perälavat, mutta valmistaja suositteli lyhyempiä, jos on yli 3500rpm. Siihen sais myös pienemmän perä pulleyn, millä voisi noistaa perän kierroksia, mutta valmistaja oli vaihtanut sen pienemmän isompaan, kun ilmeisesti aiheutti muita ongelmia. Ehkä sitä vielä oppii lennättämään kopteria vähän hellemmin ottein, mutta toi kaatumatauti pitäisi saada parannettua.
-
nojoo kaikki on suhteellista.
Kyllähän kopterilla pitää pystyä perä edellä lentämään ihan kaikki.
"collective tikku laidassa" kuullosti vaan todella brutaalilta liikkeeltä. eihän siinä tietty jos tekee tarpeeksi ison silmukan tai vastaavasti ei oo collective kulmia kauheesti.
Ittellä kulmia sen verta että tollasta ei voi tehdä jos silmukan koko ei ole holtiton :D
-
Holtiton koko is good! ;D
-
Kyl kopterin pitäis kaiken tehdä mitä käskee ilman mitään ylimääräisiä liikkeitä. Oli se sitten isoa tai pientä ja tiukkaa. Pitää vielä mun treenata noita piro manööverejä, vaikka kopteri niitä jo itekseen tekisi. Ihan riittävän haastava toi lentäminen muutenkin... Ehkä vähän vähennän lapakulmia. Ehkä joku 13 astetta riittäisi mulle. Onko väliä, jos mankasta vaan collectivea rangea vähentää vai pitäiskö vbarille toi ohjelmoida?
Taitaa tulla nupin ja perän purku&kasaus operaatiot. On päälle 100 lentoa takana oxy3:lla ja nyt kun tarkistin niin kaikille shafteilla on ilmiintinyt hieman välystä. Ehkä pari shimmiä auttaisi noihin kaatumisongelmiin. Laakerit voin samalla tarkistaa.
-
Holtiton koko is good! ;D
Onko se iso vaiko pieni. Keskikokoinen se ei voi olla.
-
Kyä holtiton on ISO! :)
-
Jos yli 13 asteen collectivella vetää tikku laidassa ni kyllä se on niin raskas liike että helposti kierrokset tippuu ja peräkin sen mukana pettää. Ei mulla ainakaan ole ollut tyhtään kopteria jossa en olisi yrittämällä saanut perää irti. Inverttinä perä edellä vauhdikas ja tiukka silmukka on yksi niitä liikkeitä joissa se sit yleensä irtoaa.
-
Kyl kopterin pitäis kaiken tehdä mitä käskee ilman mitään ylimääräisiä liikkeitä. Oli se sitten isoa tai pientä ja tiukkaa. Pitää vielä mun treenata noita piro manööverejä, vaikka kopteri niitä jo itekseen tekisi. Ihan riittävän haastava toi lentäminen muutenkin... Ehkä vähän vähennän lapakulmia. Ehkä joku 13 astetta riittäisi mulle. Onko väliä, jos mankasta vaan collectivea rangea vähentää vai pitäiskö vbarille toi ohjelmoida?
Taitaa tulla nupin ja perän purku&kasaus operaatiot. On päälle 100 lentoa takana oxy3:lla ja nyt kun tarkistin niin kaikille shafteilla on ilmiintinyt hieman välystä. Ehkä pari shimmiä auttaisi noihin kaatumisongelmiin. Laakerit voin samalla tarkistaa.
Vbarista lähtisin kyllä kulmia muuttamaan. Minusta kopteria on helpompi lentää kun kulmat on maltilliset, monesti 10-11 astetta (ja vähemmänkin) on ihan riittävästi. Toki tää riippuu paljon kopusta, kiekoista, lentotyylistä ja omista mieltymyksistä.
-
Aluksi kokein vähemmän kierroksia ja enemmän kulmia, mutta ehkä se ei tällä kopterilla toimi. Ehkä pitää säätää toisin päin, eli enemmän kierroksia ja vähemmän kulmia. Oxy3 4s setupilla ei kierroksetkaan ainakaan pahasti hyydy vaan moottori jaksaa vääntää. Ei vaan haluisi enään yhtään lyhentää lentoaikaa, kun nyt on timerissä n. 4min ja heti ekasta piippauksesta pitää nopeesti tulla alas, jolloin efektiivinen lentoaika on ehkä n. 3:30.
-
Aluksi kokein vähemmän kierroksia ja enemmän kulmia, mutta ehkä se ei tällä kopterilla toimi. Ehkä pitää säätää toisin päin, eli enemmän kierroksia ja vähemmän kulmia. Oxy3 4s setupilla ei kierroksetkaan ainakaan pahasti hyydy vaan moottori jaksaa vääntää. Ei vaan haluisi enään yhtään lyhentää lentoaikaa, kun nyt on timerissä n. 4min ja heti ekasta piippauksesta pitää nopeesti tulla alas, jolloin efektiivinen lentoaika on ehkä n. 3:30.
Kulmat ylös ja kiekat alas on kyl aika takuuvarma resepti perän pettämiselle :D
Mut joo, lentoajasta näis pienemmis kopuis joutuu melkein väistämättä tinkimään jos haluu muuten hyväks. Mut eihän sen täs vehkees pitäs niin tuntuu ku akut on halpoja ku saippua. Pitäs päästä tauottomaan lennätykseen aika helposti.
-
Tossa on alun jälkeen se haluttu liike. Väitän että on alle puolet collectivekulmista käytössä.
Ei se mitä tekee vaan miten tekee.
Kyllä se perä irtoaa simussakin ku liian väkivalloin ajaa.
Tai ei se muissa irtoa ku realflitessa. Ainoa mielestäni realistinen simu.
https://youtu.be/Kap1yw7xovE
-
Halvalla saa zippyjä, joissa jo heti alta 20 syklillä on pientä pullistumista reseptillä sähköt 3C sisään ja 4min ulos. Hyvät akut maksaa vaikka olisivat pieniä. Parempaa on tutustumistarjouksena tulossa. Ei nyt ihan nonstop lentoon pääse. Tuhraantuu siinä aina minuutti tai pari kun vaihtaa akun sekä välillä vähän extraa kun laturin kanssa räplää. Sähköä pitää säästellä, jos pidempään lentelen, kun ei ole generaattoria. Eilenkin melkein 5 tuntia meni tyhjentää 35 akullista. Vain pari pikku säätö taukoa ja hetken jaloittelin kentällä keräilemässä kopterin osia.
-
Tareqilla lienee aika paljon kierroksia vehkeessä ja taitoakin moninverroin enemmän. Aika lujaa takaperin saa kyllä vetää. Ei mun silmukat ei aina ole ihan smootheja ja symmetrisiä. Kun välillä tuntuu liian lujaa menevän kohti menevän maata, niin korjaa nopeesti cyclikillä, kun collective on jo tapissa. Sit se perä pettää... Pitää siis vaan reenata lisää niin oppii venyttämään paremmin taitojen ja kopterin kykyjen rajoja.
Aerofly RC:ssä on noita perän pettämisiä vastaavan oloisissa tilanteissa tullut jo harjoiteltua, joten osaa muutkin kuin realflight.
-
Tareqilla lienee aika paljon kierroksia vehkeessä ja taitoakin moninverroin enemmän. Aika lujaa takaperin saa kyllä vetää. Ei mun silmukat ei aina ole ihan smootheja ja symmetrisiä. Kun välillä tuntuu liian lujaa menevän kohti menevän maata, niin korjaa nopeesti cyclikillä, kun collective on jo tapissa. Sit se perä pettää... Pitää siis vaan reenata lisää niin oppii venyttämään paremmin taitojen ja kopterin kykyjen rajoja.
Aerofly RC:ssä on noita perän pettämisiä vastaavan oloisissa tilanteissa tullut jo harjoiteltua, joten osaa muutkin kuin realflight.
seison korjattuna. ei ole tollasta simua tullut koskaan nähtyäkään
Toi sun perän pettäminen kuullostaa ihan tikkuvialta ;) lisää rundia, vähemmän kulmia ja reeniä ettei tartte pitää niitä tikkuja tapissa ;)
-
Elä ny anna vääriä neuvoja, vasen tikku ylös ja ohjaus oikeella! ;D
-
Kävin tänään vähän koelentämässä uusilla säädöillä. Nuppiin ja perään akseleille pari ohutta shimiä, sekä pääakselin kiristys. Vibrat väheni ja kaatumatauti ei enään oireillut.
Lapakulmia tiputin 14 asteesta n. 12.5 asteeseen. IU0 & IU1 moodeissa kulkee vähän laiskemman oloisesti. IU2 maksimi kierrokset laitoin n. 4200rpm, millä taas vauhtia oli riittävästi. Pitää mennä isommalle kentälle testaamaan kuinka perä kestää sitä vauhdikasta takaperin lentoa.
Bonuksena testasin, että 180cfx:llä meni muutama kierros takaperin silmukkaa collective laidassa. Moottori vaan moottori hyytyi pahemman kerran ja tumppasin sen sit perseelleen maahan. Ainoastaan peräakseli meni kieroksi.
-
Vaihdoin isommat 50mm perälavat, mutta edelleenkin saa sen perän pettämään, jos oikein kovasti yrittää. Itsesiassa näyttäisi, että kaikilla koptereillani sama juttu, joten ehkä täytyy vaan hyväksyä se ja opetella lentämään eikä vaan pitämään tikkuja laidoissa.
Kokeilun päätteeksi tumppasin nyt vuorostaan oxy3:n ihan huolella perä edellä tonttiin. Näyttäisi, että aika vähillä vahingoilla selviäisi : lavat, lepari, pääratas, peräputki, jeesuspultti ja pääakselin laakeri. Kaikki muut löytyy varaosaldujusta paitsi toi laakeri. http://www.lynxheli.com/product_info.php?products_id=24815 - saiskohan jostain nopeesti 4x10x4 laakereita?
-
saiskohan jostain nopeesti 4x10x4 laakereita?
Ei taida suomesta ihan helposti löytyä ellei halua maksaa 10e/kpl :o Tuolla ainaki on kohtuu hintaan, 3-4pv yleensä menee tulla http://www.rcbearings.co.uk/index.php?route=product/product&filter_name=4x10x4&product_id=344
-
saiskohan jostain nopeesti 4x10x4 laakereita?
RC-autoliikkeissä on hyvin tarjolla pikkulaakereita, yleensä pari-kolme euroa kappale.
-
Hobbylinnasta ainakin löytyy keraamista laakeria. https://www.hobbylinna.fi/tuote/4x10x4-kuulalaakeri-keraamiset-kuulat/BEA4104CER/
Jukka
-
Kiitos vinkistä! tollaisenhan voisi käydä vaikka hakee tänään, niin saisi kopterin taas ilmaan.
Onko keraamiset yhtä hyvät ja kestävät pää-akselilla kuin tavalliset metallikuulalaakerit? Toi paikka mihin se menisi taitaa olla se pahin paikka, missä torpissa laakerit ottaa iskuja.
-
Keraamiset ei kestä yhtään iskuja. Mottiin noita on joskus laitettu mutta torpissa nekin tahtoo mennä rusinoiksi. Ja pääakselille laittasin vielä vähemmän. Väliaikaisena ratkaisuna menee varmaan kunhan seuraa että ne keraamiset kuulat ei murene ja jumita koko laakeria.
-
höh. ei olekaan petikon varastossa. Ei nyt ihan Turkuun asti jaksa polkea yhden laakerin perässä... Joutuisi pari päivää odottaa, että kusti polkee sen tänne.
Taitaa mennä 24h kuriiri tilaus fast-ladille, niin saan originaalit, kun ei mitään väliaikaisratkaisuakaan viitsis laittaa. Kopteria saa rassata muutenkin ihan riittävästi.
-
Oxyn kitti saapui tänään. Katotaan mimmonen tää on pörrää. Kamalan pieneltä vaikuttaa 😂
-
Oxyn kitti saapui tänään. Katotaan mimmonen tää on pörrää. Kamalan pieneltä vaikuttaa 😂
Mistä muuten tilasit? Hieman itsekkin harkinnut takapihakopteriksi tätä.
-
Mistä muuten tilasit? Hieman itsekkin harkinnut takapihakopteriksi tätä.
Otin riskillä Hawk-RC:stä. Eli 225€ oli kitti, mutta jäi tulliin jollon 275€ oli hintaa kitille. Aikalailla samaan hintaan saanee ympäri eurooppaa, mutta päätin koittaa onnea, jos ois livahtanu tullin ohi 8)
Tilasin samanapäivänä akut world of heliltä ja suureks yllätykseks tuo haukan paketti oli nopeammin käsissä kun upsilla tulevat akut. Tosin veikkaan et ite tavaran lähtö vaan world of helillä hieman hidasta.
Sähköt on budjettimallin, päivitellään jos tarve.
-
Ny ois oxy lento valmis, niputin eilen ehtoon, joku 6 tuntia tais mennä ja puolelta öin oli valmista. Tänään sit setuppi kuntoon ja jos huomenna kävis testi torpit takapihalla tekeen 8)
Oli kyl helppo laittaa nippuu ja laatu oli priimaa, ruuvit ja mutterit landareita lukuunottamatta uppos ku mora vanhaan muoriin.
Sähköjen vedoissakin oli aateltu ja oli jopa johtojen mitat manuaalissa kerrottu, en tosin lyhentänyt kun ei moiseen työkaluja ole. Esim protos 380 verrattuna tuntu olevan enempi tilaa ja johdot oikeesti sai rungon sisään ihan siististi, ainut nippu johtoja jäi tail boxin päälle. Fbl sai joko tail boxin päälle tai alle, panin alle ihan mielenkiinnosta ja ihan hyvin oli tilaa, toki ahdasta irroittaa johtoja..
Parit Sls 3s 1300 tuli pikaseen tilattua, katotaan ny laitetaanko kuitenki 4s akkui, riippuu miten tuo 14t pijonilla rokkailee 3s kera.
Sähköinä mentiin suht budjetti ratkaisulla. Nuppiservot tarvinnee päivitellä, testataan nyt eka kun moiset oli laatikon pohjalla...Noparina moni käyttäny hw50, jonka vois ihan govin vuoks päivittää, hw40 on gov, mut sanovat ettei se oo ihan parhaasta päästä kun on vanhempaa versioo...
Mottina joku banggoodin 3s motti : http://www.banggood.com/KV4000-Outrunner-Brushless-Motor-For-Trex-450-RC-Helicopter-Green-p-911809.html
hw40 nopari : http://www.banggood.com/Hobbywing-Platinum-40A-PRO-Brushless-ESC-For-450-RC-Helicopter-p-937142.html
emaxin es09md servot nupissa : http://www.banggood.com/EMAX-ES09MD-Digital-Swash-Servo-For-450-Helicopter-With-Metal-Gear-p-88192.html'
perällä perus kst215 : http://www.banggood.com/KST-DS215MG-Metal-Miniature-Digital-Servo-p-929932.html
Koala paari : http://www.banggood.com/KBAR-5_3_4-PRO-K8-3-Axis-Gyro-Flybarless-System-p-939170.html
vastarina futteen sopiva tarotti testiin, on pieni ku mikä ja toimii siis vain sbussina : http://www.banggood.com/Tarot-2_4G-16CH-FASSTSBUS-Mode-TL150F2-Receiver-p-1075894.html
akkuina siis : http://www.world-of-heli.de/en/akkus-lipos/sls-quantum/quantum-30c/sls-quantum-1300mah-3s1p-11_1v-30c-_-60c.html
yhteensä pelimerkkejä meni noin 430€ parin patterin kera..
-
Mistä muuten tilasit? Hieman itsekkin harkinnut takapihakopteriksi tätä.
Btw. Fast ladilla on tarjouksessa kit moottorin kanssa 275e. Lynxin moottori on aika hyvä vaihtoehto oxy3:een.
-
Nyt on itelläkin n. 10 lentoa takana.
Lentää kyllä isommin kun kuvittelis 255 lavoilla. Vaatii kyl myös siten saman tilan ku ns. 450 kokonen.
Itel pientä vägäilyä perällä, koitetaan ny saada säädettyä ja käytyä perän mekaniikka läpi, muuten lentää hyvin.
Lynxin moottori tuli tilattua, vähän niinkun vahingossa. Samoin nuppiin tulee kst215 vastaavat emaxilta. Molempien tarpeellisuutta vähän ny kyseenalaistan mut katotaan miten muuttuu.
3s akuilla menty, vähän tuntuu puutuvan ainakin tuon kiinan motin kanssa, tänään saapui lynxin oma motti, se ruuvattu paikoille ja tänään testiä josko ois karvan verran enempi tehoa. Jos ei niin sitten kyllä 4s akkui tilaukseen.