Kopterit.net
Yleiset => Muu keskustelu => Aiheen aloitti: Tumelius - 25 Toukokuu, 2015, 16:55:20
-
Elikkäs tälläisiä olisi saamaksilla,ja siitäpä se ajatus sitten lähti.
Onkos näillä mitään käyttöä ulkoisena virtalähteenä latureille.?
Useammat laturit ei vissiin syö tuota tyyppikilvessä näkyvää jännitettä noin vain.
Joten viisaimmat osaavat varmaan kertoa että kannattaako näitä kerätä enempää talteen.
Jos noi ei käy mihinkään niin sitten roskiin.
http://aijaa.com/SPSGKB
http://aijaa.com/48ElpK
http://aijaa.com/ELahme
http://aijaa.com/iJnxsU
-
ulostulo jännite on vähän ongelmallinen 51,4V ei monet laturit taida toimia tollasella jännitteellä.
ichager duo 4010 toimii max 50V voi olla että toimii tai sit tulee savut
-
En tiedä miten tarkka se 50V raja nintendossa on, softallahan se tarkka raja siihen on tehty ettei se nyt heti siitä poksaha jos 1.4V menee speksin yli. Muistaakseni joku tuolla rcgroupsin puolella sano että oli tuommosella 51.5V tms jännitteellä nintendoa ajanu ongelmitta. Yks vaihtoehtohan tuossa on että laittaa jonku diodin sarjaan niin että saa jännitettä tippumaan sen 0.7V tai 1.4V, jolloin maksimivirralla tehoa hukku 28W tai 48W, eli melkosen jäähyn sais kyllä diodille laittaa. Vielä parempi jos tuosta saa jännitettä säädettyä hivenen alaspäin. Mutta sais sillä nintendon käymään.
-
En tiedä miten tarkka se 50V raja nintendossa on
Ruudulta oon bongannu lukemia 50.5-8v väliltä.
Latauksessa voltit sit tippuu 49.5 haminoille
-
Muistelisin että raja on 52.0V. Ei se laturia riko mutta se ei ala lataamaan vaa herjaa over-voltagea.
Tuossa ei auta ku pistää tulille ja katsoa että paljoko se oikeasti suoltaa. HP 575W:ssa lukee 12.15V ja antaa ulos 12.47V+-0.03V. Jos se antaa liikaa nii ainoa vaihtoehto noilla tehoilla on saada jostain säädettyä sitä jännitettä alaspäin. Siihen yleensä joku tapa aina löytyy, tuosta mallista toki voi hieman heikosti löytyä tietoa.
-
Olen joskus kokeillut neljällä täyteenladatulla autonakulla sarjaankytkettynä. Mitähä ny mahtoi ollakkaan jännitteet. Mutta paljon yli 50V. Se vaan moitti isoa jännäriä, ei muuta.