Kopterit.net
Kuvagalleria => Kuvia torppauksista ja vahingoista => Aiheen aloitti: juza - 20 Syyskuu, 2008, 00:04:37
-
Nyt se sitten taas tapahtui, ja todella nolosta ohjausvirheestä. Oli ensimmäinen akku, väsynyt olo, pilvinen ilma ja kello varmaan seitsemän illalla. Alkoi jo vähän hämärtää. Lentelin viitisen minuuttia taivaalla hiukan epävarmoin ottein. Sitten meinasin että jos vain leijuttelisin matalalla samalla kopteria hitaasti pyörittäen. Pari kierrosta meni ok mutta sitten kopteri kallistui taakse, korjasin väärään suuntaa ja lopputuloksen voi arvata. Kolmesta metristä perä edellä korkeaan heinikkoon idle1 päällä. En uskaltanut nostaa korkeammalle silloin kun tajusin ohjanneeni väärään suuntaa koska kopteri oli niin lähellä ja takanani oli muitakin. Kun keräsin raadon pois heinästä niin päärattaalle oli tullut hammaspeikko ja joku haisi palaneelle.
Vauriot:
-Align hiilikuitu päälavat
-tailboom
-yksi nupin linkki
-landing skid
-main drive gear
-pää akselin laakerit tökkii
-pää akseli (mahdollisesti)
-lepatusakselin laakerit tökkii
-lepatusakseli (mahdollisesti)
-flybar
-tail case
-tail boom mount (left and right)
-ja sokerina pohjalla nopari, Kontronik Jazz 80-6-18, joka paloi
Nopari toimi siihen asti kun moottori oli silpunnut pää rattaan heinän aiheuttamasta tolkuttomasta kuormasta ja huuti tyhjää. Laitoin holdin päälle, kun kopteri oli ollut maassa pari sekuntia. Moottori pysähtyi holdiin. Otin heti akun irti kun haisi palanut. Kotona kun purin kopterin niin edes noparin BEC ei toimi. Iskee reilusti kipinää kun kytkee akun ja kuumentuu. R.I.P. Kontronik. Lisään kohta muutaman kuvan.
-
Aika ikävä ja kallis torppi oli jos säädinkin paloi ::). Outoa että hajoaisi tuosta. Jos bec ei toimi, toimiiko muuten? Voisithan sä laittaa erillisen regulaattorin sinne?
-op-
-
:(
-
Aika ikävä ja kallis torppi oli jos säädinkin paloi ::). Outoa että hajoaisi tuosta. Jos bec ei toimi, toimiiko muuten? Voisithan sä laittaa erillisen regulaattorin sinne?
-op-
Tuota mietin itsekkin, mutta ei piippaa mitään ja alkaa heti kuumentua akun kytkemisen jälkeen.
-
Näyttääkös palaneelta? Konkka pullistunut, fetit kärähtäneet? Mulla iha itekseen syttyi asetuksia tehdessä yksi dualsky, fetit paljo, puski oikee liekkiä. Eli kyllä nuokin välillä jännästi kärähtää..
-
Näyttääkös palaneelta? Konkka pullistunut, fetit kärähtäneet? Mulla iha itekseen syttyi asetuksia tehdessä yksi dualsky, fetit paljo, puski oikee liekkiä. Eli kyllä nuokin välillä jännästi kärähtää..
Näyttää täysin ehjältä päällisin puolin.
En ole odottanut kuitenkaan akku kiinni syttyykö vai ei.
Noparissahan oli outoa ylikuumentumista aikasemmin lennon aikana.
-
Huh, alkoi oikein heikottaa, kun sähökopteri ollut mielessä... :'(
-
Ohoh!
Olethan silponut rexin huolella. Mutta nuppi on muuten ehjä? Ja runko.
Meinasin viisastella tuon ekan viestisi luettuani että harmi kun kontronikin takuu ehti juuri loppua.
Mutta jos olet sitä mieltä että ne lämpenemisongelmat johtuivat jo silloin viallisesta kontronikista niin saat vieläkin palauttaa sen.
Minä myin sen ehjänä.
-
Onpas säätimissä outoja ongelmia, kaveriltakin hajos just Scorpion 90A kopterisäädin kun huudatti moottoria vähän aikaa täydellä kaasulla ilman vastusta :o. Sitten meni mykäksi. Joku osa kuulemma oli palanut. Liekkö ollut väärä timing asetus ja säädin palanut sitten kun moottori tippui synkasta ja meni oikosulkuun.
-op-
-
Nyt tuo on taas nipussa. Huomena, sunnuntaina täytyy lähteä taas lennättämään.
-
nää isot torpit on ikäviä, mutta niinkuin moni sanonut että se kuuluu tähän harrastukseen. :-[