Kopterit.net
Tekniikka => Radio-ohjaimet, servot, gyrot ja lisävarusteet => Aiheen aloitti: TeroS - 08 Toukokuu, 2015, 14:41:59
-
Tommottii tarjoilee naamakirjainfo:
(https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/11143410_977864482223914_6956916477382448123_n.jpg?oh=ad2f99122b69e2d7a57e1d5fb5df2feb&oe=55D18AB6)
(Jos ei näy, pompi tonne: https://www.facebook.com/PlanetSoaring (https://www.facebook.com/PlanetSoaring)
Ominaisuuksia olis nähtävästi:
- 18 kanavaam 16+2
- LED kosketusnäyttö
Ei sit o harmainta aavistusta mitä muuta uutta on. Sitä en ymmärrä että toi piiska on pitäny säilyttää.
-
Samaa mieltä antenniasiasta, hölmö katkeava piiska! Toivottavasti ovat saaneet telemetriat ym. ominaisuudet käyttäjäystävällisyydess ä edes lähelle Jetin ominaisuuksia.
'Vanhassa' 18MZ:ssa ärsyttää mm. se, että telemetrian ääntä ei voi säätää suoraan potikasta vaan sekin pitää tehdä ihme valikkoviritelmien kautta, lisäksi siitä puuttuu paljon muiden merkkien halvemmissakin malleissa olevia ominaisuuksia, esim. timerit suoraan kanavien lähdöistä (ei tikuista tai kytkimistä) jne.
On siinä tosin paljon hyvääkin moneen muuhun merkkiin verraten, hyvät gimbaalit, helppo ja looginen ohjelmointi, vapaasti määriteltävät lentotilat, millä voi keksiä mitä vaan jne. Eikä vähiten tärkeimpänä kantomatkan luotettavuus. Myös SBus on hyvä ja antaa joustavuutta toimintojen suunnitteluun. Toiminta-aikakin on 18MZ:lla jo hyvällä tasolla (6-8h).
Saas nähdä mitä lisäarvoa ne on noihin kuoriin saaneet leivottua - enää ei riitä pelkkä blingi ja digikamerat! 8)
Jari
-
Taitaa olla jokatapauksessa ulkona omista vaihtoehdoista hintansa takia mutta mä en voi käsittää tota kosketusnäyttöä. Se ei vaan voi olla kätevä suomen oloissa. Koitappa näplätä tollasta jossain ahtaassa ja huurusessa lähetinpussissa tai hanskat kädessä.
-
Eikös toi ole 12Z:n perillinen, siis 18MZ:n alapuolelle tarkoitettu vehje.
Sitten kun tulee 12FG:n seuraaja niin alkaa kiinnostaa...
-
Ainakin hinta haiskahtaa halvalta mz 18 nähden140000y=1067€
-
Niin, japseissa....
-
Nipponissa mz 18 näyttää maksavan 224000Y, että on tuo siihen nähden halpa. Tai se nyt on kyllä suhteelista...
-
Mä en nää tonnin radioo halpana millään lailla, oli ominaisuuksia vaikka kuinka.
-
Niin kuin sanottu se on suhteellista. Varsinkin kun fbl-kopun lennätykseen ei juuri tarvita muuta kuin pari kytkintä ja kunnon gimpaalit.
-
Totta. Näissä vaan pätee se että tarve on toinen juttu ja halu on toinen, sillä näitä kalliita pitkälti myydään. Toki valmistuslaatu jne tulee jossain kohtaa mukaan ja vaikuttaa mutta kuitenkin. Aika vähissä on ne radiot joissa on oikeasti jotain muista eroavaa.
-
Aika vähissä on ne radiot joissa on oikeasti jotain muista eroavaa.
Nyt Tero varovasti... 8)
-
No ainaha meil o J.... ;D
-
No ainaha meil o J.... ;D
JR? ;)
-
Jep! ;D
-
Jep! ;D
Jep on nopari ei mankka!
-
Tästä voi viä tulla hauskaa ;D
-
Jep on nopari ei mankka!
yep yep