Kopterit.net
FPV => Yleinen keskustelu ilmakuvauksesta => Aiheen aloitti: zoomsky - 17 Helmikuu, 2015, 10:00:09
-
Tässäpä kopterille oiva "musta laatikko"
Avoimeen lähdekoodiin perustuva suomalaisen yrityksen kehittämä laite, johon voi koodata lukemattomia toimintoja itse
pitää sisällään muun muassa: kiihtyvyys-, nopeus-, GPS-, lämpötila-, kosteus-, paine-, 3D-liike-, kompassi ja valoanturit.
http://www.thingsee.com/ (http://www.thingsee.com/)
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/17041/fjhqk/Thingsee-One-GPS-monitoimilaite-musta (http://www.verkkokauppa.com/fi/product/17041/fjhqk/Thingsee-One-GPS-monitoimilaite-musta)
-
Pistin rahani likoon tuohon kun projekti oli kickstartterissa. Mielenkiintoista nähdä mitä sieltä tulee.
-
Jos kadonneen kopterin paikannuslaitetta tarvitsee jo nyt, niin siihen saattaa sopia myös Yepson
suomalainen innovaatio, vedenkestävä ja kevyt (vain 46 grammaa)
http://yepzon.com/fi/ (http://yepzon.com/fi/)
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/41275/fdhth/Yepzon-GPS-paikannuslaite (http://www.verkkokauppa.com/fi/product/41275/fdhth/Yepzon-GPS-paikannuslaite)
-
Katselin verkkokaupan muuta paikannustarjontaa ja tunteeksi jäi, että kopteri olisi tosiaan syytä löytää ettei kallis paikannuslaite katoa! ;-)
-
Joo hinnan on tietenkin hyvä olla suhteessa kopteriin. Mutta itseäni kyllä jää vaivaamaan kovasti jos ei tiedä mihin kopteri kameroineen on päätynyt.
Sellainen asia täytyy varmistaa, että voikohan nämä aiheuttaa häiriötä kopteriin, koska lähettävät paikkatietoa tarvittaessa kännykkätaajuuden kautta.
-
Sekin vielä. Tuosta taas tulee mieleen isommat lennokit, joihin on laitettu kaikenlaista kahdennusta ja varmistusta ja sitten Ne aiheuttavat koneiden tippumisia ;-)