Kopterit.net
Tekniikka => Sähkömoottorit, noparit, akut, laturit ja becit => Aiheen aloitti: Jyri - 06 Syyskuu, 2008, 01:59:15
-
[OT] Kävin taasen leijuttelemassa Henttaalla, oli muuten rauhallista vaikka oli pe ilta ja unelma sää, oiskohan syysleirillä ollut osuutta asiaan ;) [/OT]
Mitäs kaikkea mahtaa oheisesta käppyrästä pystyä päättelemään?
Käytetyt akut:
1. Align 2100 mAh 20C
2. 3E 2200 mAh 20C
3. Super Hero 2200 mAh 25C
4. Super Hero 2200 mAh 25C
5. Super Hero 2200 mAh 25C
6. Super Hero 2200 mAh 25C
Kaikilla akuilla lennetty ja ladattu yhtäläiset määrät samoilla virroilla ja on muutaman päivän tarkkuudella hankittukin samaan aikaan, silti on oudon paljon eroa esim. kierroksissa vaikka jännitteissä en juurikaan huomaa eroa (käyrissä).
Omat kokemukset tukevat login sanomaa, eli että ekalla akullisella oli kiekat huomattavasti miedommat kuin neljässä vikassa. Mutenkin on jännä huomata että käyristä voi melkein jopa päätellä että akut 1 ja 2 sekä 3-6 ovat erilaisia.
Ja puolilentely (ja puoliksi leijuttelu) oli siis hyvin samanlaista kevyttä kahdeksikkoa lähinnä.