Kopterit.net
Kilpailutoiminta => F3C FAI => Aiheen aloitti: TeroS - 29 Joulukuu, 2014, 22:27:27
-
Jänniä liikkeitä sveitsiläiset ehdottelee 2016 vuodelle: http://f3c.se/images/Proposal_2016_sch.pdf (http://f3c.se/images/Proposal_2016_sch.pdf)
-
Aika jännän oloista. Tulee mielenkiintoisia tilanteita tulevaisuudessa kisoissa:D
Laji on murroksessa kun fbl sallittiin. Huippukuskien erot pienenevät edelleen, joten liikkeitä pitää saada vaikeammaksi että jyvät erottuisi akanoista. Tämä siis em ja mm kärkitasolla. Mut tommoset liikkeet vähentää aloittavia kisaajia, kun taitotaso pitää olla oikeasti kova, että saa lennettyä noi edes läpi. Esim Suomessa jo nykyiset uudet liikkeet tuottaa harmaita hiuksia pitkän linjan kisailua harrastaville, sama juttu varmasti muuallakin. Nyt pitäisi vaan löytää uutta verta kisaamaan ja kehittymään, pelikenttä on auki. Suomessakin potentiaalia olisi jos meidän pääkaupunkiseudun 3D jätkät saisi jokin innostumaan. Se mielikuva että f3c on pelkkää tylsää leijuntaa alkaa olla vanhaa tietoa, kaks leijuntaliikettä ja loput taivaalla... Hienoa olisi noista seteistä nähdä video. Onneksi nuo kuitenkin vaan ehdotuksia :D
-
Osittain just noi kuviot varmaan pelottaakin "junioreita". Jos totta puhutaan niin ei se o kaikilla 3D-jätkilläkään oikein helppoa tehdä samalla nopeudella, korkeudella ja ympyrän säteellä kaks vaaka-kasia. Edes oikeinpäin ;)
-
Nuo liikkeet vaikutti melko erikoisilta ja tullaan vielä näkemään ainakin ranskalaisten ja japanilaisten ehdotukset. Itseasiassa en itse usko että muutoksia tulee jos MM kisoissa on nähtävissä että nykyiset liikkeet ovat liian hankalat esim. huonossa kelissä. Sen kokemuksen mukaan mitä itse viime kesänä uutta ohjelmaa pääsin kokeilemaan niin ei mitään erityisen vaikea minun mielestä ollut. Liikkeissä kun on aina ne peruselementit smata ja jos on aikaisempia ohjelmia hionut niin uudet löytyy kohtuullisen vähällä suht tunnistettavaan muotoon.
Mikäli CIAM:in asia on edennyt niin sieltä pitäisi tulla aiheeseen liittyen postia ja kansallisilta lajiryhmiltä tullaan pyytämään ehdotuksia ohjelmiin. Pannaan niitä sitten täällä nähtäviksi kunhan saadaan käsiin ja voidaan omiakin ehdotella jos hyviä ehdotuksia on.