Kopterit.net
Yleiset => Tapahtumat => Aiheen aloitti: rane78 - 21 Elokuu, 2014, 04:52:31
-
Moi,
Olisiko tarvetta säätöopastukselle syysleirillä? Paikka olisi kentän huoltohalli heti rotaatiokisan jälkeen n. Klo 18. Ajankohta saatta vielä muuttua.
Myös Multikoput
Tässä vähän hahmotelmaa,
Äänessä ovat:
Matti Häkkinen
-3GX
-Nitrot (Os)
-Sähköt
-Yleiset
Rane
-VBar
-Nitrot (Ys)
-Sähköt (lentotuntuma)
-Yleiset
TohtoriR
-VBar
-Sähköt
-Govien säädöt
-Yleiset
Vispilä (OP)
-Multit
-Yleiset
Jos innokkaita on, homma toteutetaan, mikäli ei, sitten vaan lennellään :).
Pistäkääs nimiä listaan, jos haluatte tulla kyselemään/kuuntelemaan.
Rane
-
Hep!
1 Wilikki
-
Hep!
1 Wilikki
Kertokaa vielä mikä kiinnostaa.
Ei tästä oo toki mitään seminaaria ja yksinpuhelua tarkotus tehdä. Kuhan ihmetellään yhdessä ja koitetaan vastailla kysymyksiin.
Ei allekirjoittanut ainakaan mikään säätöguru ole. Yhdessä saattaa kuitenkin tiivistyä jotain järkevää kasaan.
-
No lähinnä miettiny kaikkien kirjainten A-Ö gainien vaikutusta ja tarkotusta.
Tietty lentotyylit ja simuloinnit yms. kiinostaa. Mitä ne Control loopit tekee oikeesti jne. :D
Edit: Pitikö tuohonki vastata Pistäkääs nimiä listaan, jos haluatte tulla kyselemään/kuuntelemaan.
Nii mää tuun kyselemään, en kuuntelemaan ollenkaan! No eikäkö kuuntelemaan ;D
-
Tuun kuunteluoppilaaks :)
-
1 Wilikki
2 Konna
-
Näistähän on periaatteessa wikiainesta. Ohjeita on miten säätää purkki x mutta kun mennään wisarista eteen päin ohjeet loppuu. Käytännössä siis kaikka ohjeet on wisardien käännöksiä mutta varsinaisisa twiikkausohjielta ei ole ollut millekään purkille.
Ainakin v-bar ja Brain käyttää samaa PID-systeemiä eli twiikkausohjeet pitäis mennä aika tavalla noiden suhteen yksiin. Sitten on vielä muutama parmateri jotka vaikuttaa jotenkin randomilla ja niitä ei voi yksinkertaisesti selittää yleisellä tasolla. Kuitenkin, perustavaa laatua olevien gainien säätöohjeiden voisin hyvin kuvitella olevan tarpeellisia.
-
Off-topic: Minkälaista ohjetta sä tarvit/haluat? "Jos vatkaa vähennä tota" vai mitä?
-
no mä voin nyt kyllä omasta puolestani tässä vaiheessa sanoa että mä en oo tota koskaan mitenkään twiikannut. idea oli että näytetään perus setupin teko vähä samaan malliin ku zxzxzxzxzxzzxiikki teki just sen videon.
ehkä joku muu osaa vastailla kaikkien eri säätöparametrien erot mutta mä en. perus setuppi gainit, cyclic ring, style, agility, govi, precompit ja mahdollinen automaattioptimointi jne säädöt ja veepaari osuu ainakin omaan näppiin laakista. jos tota tarttis nyhrätä säätö kerrallaan ni vaihtaisin purkkia sellaseen mitä ei tartte nyhrätä :)
kyllähän se lentäminen on kuitenki pääasia eikä säätäminen eiksniin :)
-
Totta. Kyllä mä ohjetta väännän tarpeen mukaan. Ei vaan pahemmin o vbar-ohjeestakaan tullu kommentteja suuntaan eikä toiseen. Kehittäminen on vaikeeta jos ei sanota mitä halutaan.
Ja mitä tulee brainiin, JuhoV tekee brainin ohjeen ja mä katon siitä sit mallia mitä pitää lisätä vbaariin? :)
Pitää muistaa että twiikit on hyvin usein makuasioita, eli menee just niinku tohtori höpäjää.
-
1 Wilikki
2 Konna
3 patse
-
ja tästä materiaalia jakoon.
v-bar säätökurssi selänpää: http://youtu.be/jVMqvNZmNBw
-
Noni, siinähän se tuli kiteytettynä