Kopterit.net
Helikopterit => Kopterivalmistajat => E-Sky Sähkökopterit => Aiheen aloitti: Warda - 18 Elokuu, 2008, 11:19:13
-
Aloittelija ihmettelee...
N. kuukausi sitten tollasen kopukan hankin ja siitä lähtien sitä säädellyt ja viritellyt.
Muuten olen mielestäni saanut kaiken kohdalleeen, mutta esim leijuttelussa vehje on todella "kiikkerä". Tiedän kyllä että kopteri on luonnostaan epästabiili, mutta...
Huomasin, että ail/pitch iä liikutellessa swashplate ei palaudukkaan takaisin normaaliin keskiasentoon, vaan jää hieman "kenottamaan" viimeisimmän liikkeen suuntaan ja servot jäävät hieman sirisemään. Pieni näpäytys vastakkaiseen suuntaan palauttaa swashin keskelle ja sirinä loppuu (Tämä siis ilman kierroksia).Eikö siis servoissa riitä tehoa palautukseen? Onko kyseessä vika vai ominaisuus??
Valaiskaa hieman ennenkuin hermot menee... ???
-
Jos sinulla on eskyn alkuperäiset servot, epäilen että on. Joten tuo ei valitettavasti ole mikään yllätys. Ne originaalit servot on kyllä todella ala-arvoiset vermeet. No eihän ne maksakkaan kuin pari euroa.
Itsellänikin muutamia moisia ollut ja jokainen käyttäytyy vähän erilailla. :(
Ennenkuin alat suuremmin päivittelemään kopteria niin suosittelisin miettimään että kannattaako tuota päivittää vaiko heti siirtyä parempaan kopteriin. Suosittelen siirtymistä. Niin moni on yrittänyt saada HBKIIsta lentämään kunnolla ja tuhonnut siihen paljon rahaa ja siltikkään sitä ei ole saanut kunnolla lentämään. Tämä on vain valitettava tosi asia.
Tietty jos haluat ja olet vakavissasi harrastuksen suhteen, voithan aina alkaa päivittelemään kopteriasi parempiin servoihin, gyroon jne ja kun joku päivä toteat että hankitaas uusi kopteri. Voit käyttää näitä hankkimiasi laitteita uudessa.
Ennenkuin alat kyselemään että miten perän saisi toimimaan paremmin, päivitä peräsimeesi joko trexin tai minititanin perälavat. Näin saat sen toimimaan pikkusen paremmin.
Ja totta tuo kopteri on ihan hirveen kiikkerä laitos. Tai ainakin nuo 8-9 mitä itse olen nähnyt ja pelannut pikkasen niiden kanssa. Ja samoilla ongelmilla vielä :)
--jp