Kopterit.net
Multikopterit => Asetukset, säädöt ja vinkit => Aiheen aloitti: lantimo - 04 Heinäkuu, 2013, 22:51:43
-
Naza gps ei löydä enään sateliitteja, kun laitoin 1,3 ghz videolähettimen apila-antennilla. Edellisellä pötkyläantennilla lukittui hyvin gps. Millä keinolla saan toimimaan tämän yhtälön? Nyt kun kytken virrat, jää vilkkumaan ainakin kolme punaista vihreiden välissä. Laittakaapa vinkkiä gurut.
-
Jatkokysymys. Oiskohan tästä apua? http://pepsicolarc.blogspot.fi/2013/06/dji-naza-gps-pepsicolas-saw-filter-mod.html (http://pepsicolarc.blogspot.fi/2013/06/dji-naza-gps-pepsicolas-saw-filter-mod.html)
Onko muilla ollut samaa ongelmaa? Nazan gps ei taida tykätä tuosta 1,3ghz taajuudesta.
-
Saattaa tosiaan nazan gps mennä kuuroksi kun taajuudet melko lähellä toisiaan. Mulla aiheutti ongelmia telemetria vastari, laitoin sitten alumiiniteippiä gps:n alle ja vastarin päälle. Alkoi taas satelliitit löytyä.
Saatko siirrettyä videolähettimen antennia kauemmas gepsistä ?
Mulla oli muistaakseni antennien välillä semmoset 20-25cm ja gps toimi normisti.
-
Ei niitä enää kauemmas voi toisiaan laittaa. Tein gepsin alle kupin, jonka vuorasin aluteipillä, ei vaikutusta.