Kopterit.net

Tekniikka => Radio-ohjaimet, servot, gyrot ja lisävarusteet => Aiheen aloitti: k0pter1m1es - 07 Heinäkuu, 2008, 17:48:49

Otsikko: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: k0pter1m1es - 07 Heinäkuu, 2008, 17:48:49
 joo , tiiän mielipide kysymys.
mutta siis tarkotuksena oisi ostaa futaban 7c 2,4 Ghz FAAST tai spektrum dx7 , eli onko näissä mitään käytännön eroja vai otanko sen kumpi on halvempi? ???

ja pitää kyllä vielä offtopiccina sanoo että ois toi futten 14 kanavanen ratio aika *aakelin komia!! ;D ;D
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: mnentwig - 07 Heinäkuu, 2008, 18:06:14
In Hki area Futaba, because 9 out of 10 people I know fly Futaba.
Both are good radios.
Anyway, it's one of those questions you can discuss for ages without reaching a conclusion.
Nitro or Electric? Coke or Pepsi, Carrol's or Hesburger? Franziskaner or Paulaner?
Well... I'll skip the junkfood and take two beers.

Cheers!
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: Vispilä - 07 Heinäkuu, 2008, 18:15:17
Well said and that's the entire truth on this matter.

Näistä kummastakin radiosta löytyy valtavia määriä infoa ja kokemuksia netistä, pienellä lukemisen vaivalla saat kyllä käsityksen kumpi kannattaa.

Aloita lukemalla koko radiot, servot, gyrot ja lisävarusteet alue  :).


-op-
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: jpheli - 07 Heinäkuu, 2008, 20:18:38
Joo kumpikin on hyvä radio. Jollain on ollut ongelmia futten kanssa ja samoin jollain ollut spektrumin kanssa joten tasan menee. Itse kyllä melkein sanoisin että ota futte, varsinkin jos lontoon kieli taipuu kuuntelu puolella vähän. Syy, Finlessillä on mahtavia säätö, esimerkki yms kaikenkattavia videoita tuolla http://www.helifreak.com/forumdisplay.php?f=60 (http://www.helifreak.com/forumdisplay.php?f=60) Helifreakilla. Siellä on satoja videoita ja melkein jokaisessa on futten 7c radiot käytössä. Joten jos tulee ongelmia ja ketään ei ole likellä jota häiritä niin sieltä saa vastauksen about jokaiseen kysymykseesi nopeasti katsomalla video pätkän. Ja homman tajuaa kyllä hyvin ihan perus kouluenglannillakin, Finlessi puhuu yksinkertaisesti ja hitaasti noissa videoissa.

Siellä on säätöoppaat monille eri koptereille, servoille ja gyroille. Taisi olla myös lennätys oppaitakin joten eikun sinne vaan rekisteröitymään ja katselemaan noita pätkiä :)

Yksi parhaimmista threadeista tuolla on toi "TREX 450 SE and general build videos" johon pääsee http://www.helifreak.com/showthread.php?t=11373 . Ko. threadissa on parisen kymmentä videota aina ruuvilukitteen käytöstä lähtien CCPM miksaukseen ja gyron säätöön.

Tietty nuo ohjeet pätee spektrumille ja muillekkin radioille mutta kuten tiedämme radioissa on eroja. Esim futtella kun laittaa + expoa niin spektrumissa se tais olla - expoa ja moni muukin asia on pikkasen erilailla. Noiden kanssa kun pelaa niin ei tarvii miettiä että pitikös tehdä tässä jotain toisinpäin.

Itselläni on tuo Futten 7C 2.4G Fasst raadio ja olen kyllä ollut siihen tyytyväinen. Eikä hintakaan ollut niin suuresti eroava spektrumista ja muista kun sen tonilta sabesta hankin.

EDIT: postettu tupla sigi, ja mehä ei tyopseja tehä :)

--jp
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: mokkis - 07 Heinäkuu, 2008, 21:29:50
Ääni Futaballe!
Tykästyin tuohon ensi silmäyksellä peektrumista en pitänyt, se on jenkki laite ;)
7c faaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaast..
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: k0pter1m1es - 08 Heinäkuu, 2008, 17:50:07
mjoo , tulipa taas tehtyä typerä aihe :'(

mutta tehty mikä tehty , älköön kukaan kuolko tämän aiheen takia ;D

voipi lukita jos tarvetta.
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: jpheli - 08 Heinäkuu, 2008, 18:55:13
mjoo , tulipa taas tehtyä typerä aihe :'(

mutta tehty mikä tehty , älköön kukaan kuolko tämän aiheen takia ;D

voipi lukita jos tarvetta.

ei kysyvä tieltä eksy :)

--jp
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: SaTi - 09 Heinäkuu, 2008, 18:22:52
Sitten minulta tyhmä kysymys
Käykö noitten vastaanottimet ristiin?
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: Hermis - 09 Heinäkuu, 2008, 18:43:23
Ja minulta tyhmä vastaus: Millaisen ristin aiot rakentaa? ;D
Joo, ei ne käy.

Spectrum varaa kaksi kanavaa joista valitsee paremman (DSM2) kun taas Futaba hyppii salaman nopeasti kaikkia kanavia läpi (taajuushyppely, FASST, tälle saattoi olla joku muukin kirjainlyhenne) Joka valmistajalla on oma systeeminsä, joten radion valinta ratkaisee myös sen, kenen vastareita ostat joka ikiseen koneeseesi jonka hankit, ja ennen kaikkea, mihin hintaan.
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: SaTi - 09 Heinäkuu, 2008, 19:05:40
Jotai tälläistä minäkin muistan lukenneeni.

On mielestäni varsin iso puute. Jos Futuban puolta puuttuu microkokolukan FASST vastari.
Vaikkuttaa lähettimen valintaan jos aikoo pikkuisia sähkökopuja lennätellä.
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: jpheli - 09 Heinäkuu, 2008, 20:22:35
Jotai tälläistä minäkin mustan lukenneeni.

On mielestäni varsin iso puute. Jos Futuban puolta puuttuu microkokolukan FASST vastari.
Vaikkuttaa lähettimen valintaan jos aikoo pikkuisia sähkökopuja lennätellä.

No ei se hirveesti vaikuta, esim 608 vai mikäs se nyt olikaan futten 2.4g 6ch vastari painaa ilman kuoria muistaakseni jonkun 6grammaa joten ei suurempia merkityksiä. Noinhan ne niitä käyttää park flyereissä ja muissakin vehkeissä. Toi 617 vastari oli 8g ilman kuoria..

--jp
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: Emty - 09 Heinäkuu, 2008, 20:28:57
On mielestäni varsin iso puute. Jos Futuban puolta puuttuu microkokolukan FASST vastari.
Vaikkuttaa lähettimen valintaan jos aikoo pikkuisia sähkökopuja lennätellä.

Saa olla aika pieni kopukka jos Futaban pienin 6ch ja vain 6 grammainen vastari ei mahdu koneseen.
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: Affen - 09 Heinäkuu, 2008, 21:51:46
Itse en vaihda gigasiin vastarien hinnan takia. Tulisi liian kalliiksi ostaa 10-15 kpl gigahertziziä vastaanottimia, tosin pelkästään koptereita lennättävillä tätä ongelmaa harvoin on, kun yleensä tupataan pitää korkeintaan muutamaa kopteria samaan aikaan ja näissä muutenkin käytetään parempia/kalliimpia vastareita. Mutta itsellä noita lennokkejakin on nurkat täynnä, joihin ei niin kummoisia vastareita tarvitse...
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: SaTi - 09 Heinäkuu, 2008, 22:08:06
Mikkä se tämä on?
http://www.rckauppa.fi/index1.html

Assan - 2,4gHz - Futaba/Hitec module
Otsikko: Vs: futaba vai spektrum?
Kirjoitti: Hermis - 09 Heinäkuu, 2008, 22:53:51
RCkaupalta vaikuttaa... Tarkoitit varmaan niiten myymää Assania, linkki menee etusivulle...
Assan on mielenkiintoinen, kun on edukkaat hinnat. Sepä siinä paneekin sitten miettimään että onko hinta tiputettu tinkimällä laadusta.
Lisäksi olen kuullut jostain, että toisin kuin muut 2,4GHz systeemit, Assan ei nopeuta servojen vastetta 35MHz systeemiin verrattuna.
Myös Hobbycity myy tuota, siellä on kiitelty, mutta nepä moderoikin kaikki kielteiset kommentit pois... En tiedä. Testaa ja kerro toimiiko! ;)