Kopterit.net
Tekniikka => Ilmakuvaus => Aiheen aloitti: Sämxy - 24 Huhtikuu, 2013, 12:24:59
-
Tere.
Sellaista kyselisin, että onko muilla tullut vastaan tilannetta jossa linnut hyökkäävät esim. kopterin kimppuun kun olet kuvauskeikkaa heittämässä.
Itsellä Ylivieskassa kuvaillessa rakennustyömaata, läheisessä kerrostalossa pesivä pulu/kyyhkysparvi villiintyi kopterista, ja alkoi hyökkäillä sitä päin. Siinä vaiheessa oli pakko lyödä homma seis, koska ei ois ollu kovinkaan kiva jos tuollainen angry bird ois höyhentynyt roottoriin. Voiko tällaiselle tilanteelle käytännössä tehdä mitään :D?
-
Yhdeltä kalliolta kerran maisemakuvia ottaessa tuli puiden alkuperäisasukkailta vastaavaa reaktiota. Tietyllä korkeudella kun lennätti, niin alkoi parvi jotain puluja pyörimään uhkaavan lähellä kopua ja täytyi aina ottaa alemmas hetkeksi. Kimppuun eivät kuitenkaan hyökänneet.
-
vuonna 2009 kun lennättelin Vantaan Variston futismestalla 450:aa, niin lokit tulivat todella lähelle kopua. Otin samantien kopun alaspäin, mutta en laskeutunut. Perhana kun siitä eii oo videoo.
Lokit lähtivät sen jälkeen pois.
Samassa paikassa myös, todennäköisesti pääskynen lensi hieman kauempaa ja samana kesänä toisessa paikassa, myöskin ehkä pääskynen oli kiinnostunut kopusta ja seurasi sitä hetken.
-
Minä taasen olen ilmakuvausta harrastaessa oikein yrittämällä yrittänyt, että saisi jonkin linnun lentokorkeudella hienosti kuvattua. Aina on kuitenkin lokit väistäneet kopterini. Ainoastaan kerran sain säkällä kahdesta joutsenesta aika hyvää matskua muutaman sekunnin. Samoten fasaani laskee kopterin aika lähelle, mutta harmi kun fasaanin lento on aivan surkean näköistä räpistelyä naurettavan matalalla.
-
Tänään vakiolennätys paikkalla oli useampi läheltäpiti tilanne. Eka 4 kpl lokkeja pyyhkäs todella läheltä Phantomia ja tästä selvittyäni pari räksää hivotteli....
Tähän mennessä ei mitään ongelmia. Lokit meni todelta lähellä n.1m päästä, mutta räksät n. 2-3m päästä.
Mutta näiden jälkeen eivät tulleet enää lähelle. Tämä keskellä asutusta, pinellä nurmikentällä.
-
Yleensä angry birdsit aktivoituvat jo siinä vaiheessa kun ne epäilevät että joku sika meinaa viedä munat mutta ennen kaikkea siinä vaiheessa kun perikunta aloittaa lentoharjoituksensa.
Paras tapa välttää konflikteja (myös viherpipertäjien kanssa) olisi lennättely pesimisajan ulkopuolella, jos vain mahdollista.
Siinä vaiheessa oli pakko lyödä homma seis, koska ei ois ollu kovinkaan kiva jos tuollainen angry bird ois höyhentynyt roottoriin. Voiko tällaiselle tilanteelle käytännössä tehdä mitään :D?
-
Paras tapa välttää konflikteja (myös viherpipertäjien kanssa) olisi lennättely pesimisajan ulkopuolella, jos vain mahdollista.
Helpompaa on lennätellä pesimisaulueen ulkopuolella.
-
Ittellä ei ollu vahinko kaukana kun phantomia testatessa menin hanhia kiusaamaan...... ;D https://www.youtube.com/watch?v=Z47l7fkIh4Q (https://www.youtube.com/watch?v=Z47l7fkIh4Q)
-
Pesät on fiksua jättää rauhaan. Mutta kiinnostuvat linnut muutenkin. X4:n kimppuun lokki kävi kerran ihan oikeasti, tosin jätti rauhaan nopean kontaktin jälkeen. En usko että se pesi ruohokentällä kerrostalon vieressä, ja X4 on sen verran pieni ettei olisi uhka lähes täysikasvuiselle poikaselle. ::)
Multit kiinnostaa koiria myös. Kävelepä puistoon sopivasti 450 kokoista roikottaen niin voi tulla pari kommentoimaan tyyliin "meinaatko sika syödä tuon ihan yksin???" ;D
-
Multit kiinnostaa koiria myös. Kävelepä puistoon sopivasti 450 kokoista roikottaen niin voi tulla pari kommentoimaan tyyliin "meinaatko sika syödä tuon ihan yksin???" ;D
Sitten vaan viskaa kopun menemään, armaa ilmassa ja katsoo kun koira juoksee näköetäisyyden päähän :D