Kopterit.net
Kuvagalleria => Kuvia torppauksista ja vahingoista => Aiheen aloitti: Juho - 12 Kesäkuu, 2008, 20:36:34
-
Freyan mäjäytin sitten oikeen kunnolla. Uusi YSsi sitten ainakin toimii, perä hajos kesken lennon ja päätypystäristä idlellä kunnolla ketoon.
Saldoa:
kardaanin muoviosa: SYY
peräputki
koppa
nupin akselit
perän akseli
perän housing
lavanpitimen laakerit
pääakselin laakerit
perälavanpidin
perälavat
päälavat
stabbaritanko
radiolevy
pari nupin aluosaa vääntynyt
landarit
Osat tilattu jo Tonilta, huomenna lentää
-
Nonni. Mikä kardaanin osa se oli mikä petti? Menikös tuossa nyt ne kalliit hiilaritkin.
-op-
-
Se muoviosa hiilikardaanin päästä, mikälie sen nimi onkaan. Meni joo 160e K&S hiilarit, onneks uudet on varalla :)
-
Jaahas tota on näköjään liikkeellä. Mun freya alkaa olee jo kunnossa ja osat makso 96€ +SAB 710x62 lavat 90€ ja vain epäonnistunu autorotaatio. Tosin hommasin perään uudet laakerit, myös pääakselin laakerit 2M fuililetkua sekä 2 polttoaine suodatinta.
-
Tuossa oli siis sulla tube veto perässä? Oletko varma että osa meni rikki lennossa vai vasta maahan tulossa. Nimimerkki muutan niitä rikkoneena... Ehditkö vetää holdia päälle?
Anssi
-
Joo sielä on Arin vanha hiilarikeppi. Kyllä se on todennäköisin syy koska pystärin jälkeen kuului räsähdys ja perä villiintyi, holdin kerkesin vetää vasta pari metriä ennen peltoa ja kyllä sen akseleista näki :D Lauantaina Ege taas kuivikselle Freyailemaan, toivottavasti säät sallii 8)
-
Huono säkä kun pystyliikkeessä menee. Muistuttaa kovasti omaa torppia aikoinaan peräntuki irtosi ja tuhosi perän. Sen jälkeen tultiin liukkaasti alas, alla oli asfalttia vaan niin tuhosi freyan kokonaan. No ei kone kasaan ja uudelleen taivaalle.
Anssi