Kopterit.net

Tekniikka => Sähkömoottorit, noparit, akut, laturit ja becit => Aiheen aloitti: DM - 11 Toukokuu, 2012, 08:21:30

Otsikko: Muistutus lemmikkieläinten vaaroista
Kirjoitti: DM - 11 Toukokuu, 2012, 08:21:30
Tässä päivänä eräänä säätelin koptereita, ja siihen käytän NiMH-buffer packia kiinni Skookumissa - ei lähde lavat pyörimään vahingossa. Säätöjen jälkeen kyseinen patteri jäi pöydälle, ja tuorein kissatulokkaamme oli päässyt livahtamaan työhuoneeseen. Seuraavana päivänä löysin akun paikalta kuvan mukaisen tuotoksen. Ilmeisesti johto oli tulkittu hiiren tai jonkun muun jyrsijän hännäksi, ja sen kimppuun oli brutaalisti hyökätty.

On se hyvä, että Lipot on säilytyksessä paikassa, johon ei kissakaan pääse käsiksi. Olisi voinut olla vähän toisenlaista jälkeä.

Pitäkää siis mielessä, että akut pitää suojata kaikilta taloudessa asuvilta.

(no cats were harmed in the making of this article)
Otsikko: Vs: Muistutus lemmikkieläinten vaaroista
Kirjoitti: 1m4s0_ - 11 Toukokuu, 2012, 08:54:26
Hehe, lämpenevä hiiri. Onneksi omat katit antaam oisten olla rauhassa monelaista elektroniikka yms romua pyörii pöydillä.. ei niitä kiinnosta  ;D
Otsikko: Vs: Muistutus lemmikkieläinten vaaroista
Kirjoitti: Nube - 11 Toukokuu, 2012, 10:06:54
Meillä on ihme kyllä koira antanut mun lelujen olla. Kaikki muu sitten limsatölkin silppuamisesta tyhjiin karkkipusseihin revitään. Hyvä silti ettei nämä kalliimmat kiinnosta  ;D
Otsikko: Vs: Muistutus lemmikkieläinten vaaroista
Kirjoitti: zxiicci - 11 Toukokuu, 2012, 11:33:51
Ei tuota meidänkään koiraa moiset asia kiinnosta, mutta olen aina pitänyt akut sen ulottumattomissa ihan turvallisuuden vuoksi.
Kopterit lojuu välillä lattialla, mutta ei ne tunnu kiinnostavan. X7sta tosin saa välillä kivan hyppy esteen ;D Silloin kyllä lähtee kopteri hyllyn päälle.

Hyvä muistutus kuitenkin!
Otsikko: Vs: Muistutus lemmikkieläinten vaaroista
Kirjoitti: tombbeli - 11 Toukokuu, 2012, 12:31:27
Meiän koirat juoksee karkuun kun tuon kopterit sisälle. ei onneks tosiaan kiinnosta niitä.
Otsikko: Vs: Muistutus lemmikkieläinten vaaroista
Kirjoitti: katti - 11 Toukokuu, 2012, 16:16:25
Koptereita tai akkuja ei ole vielä kukaan vahingoittanut mutta Elopor yms foamia olevia lennokkeja ei kyllä parane jättää kisojen kanssa samaan huoneeseen. Siipiin kun on erittäin houkuttelevaa teroittaa kynsiä. Yksi lopputulos on ihan mielenkiintoien näköistä kun kissa urakalla työstää siiven karheaksi.

Kopterien ja koiran ongelmana on että koira ei osaa varoa kopteria ja koira hakeutuu siihen suuntaan mihin katselen eli yleensä juuri sinne missä kopteria lennätän. Se ei olisi yhtään kivaa että koira oppisi saatuaan lavasta kuonoon.