Kopterit.net
Yleiset => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: velli76 - 23 Huhtikuu, 2012, 19:06:50
-
Tuntuu oma vapaa-aika olevan tällä hetkellä aika vähissä jolloin ehtii lentämään, viikossa näyttäisi tulevan ainoastaan noin 20-30 min lentoa "livenä" ja simua saman verran siihen päälle. Selittää ehkä sen miksi tuntuu että kehitys on melko hidasta. :) Toivottavasti kesää kohti määrät kasvavat. Oleellisena tietona tässä kohtaa on myöskin että aloitin lentämisen vasta viime syksynä.
Kysymys teille kuuluukin, paljonko lennätte viikossa?
-
Itselläni 20-30min viikko + 2-5h simua. Toivottavasti kasvaa, kun kesä etenee :)
-
30-60 minuuttia viikossa oikealla ja simulaattorilla 20 min - 1 h päivässä. Viime aikoina tosin ei ole toi simulaattori juuri kiinnostanut. Pitää kesän lähestyessä lisätä tuota oikean lennättelyä.
-
Quadroa viikonloppuisin 10 akkua per päivä ja viikolla ehkä 1 krt 10 akkua = 30 akkua per viikko = 180 min = 3 h per viikko.
Simua vaihtelevasti lisäksi.
-
30min viikos ja simuttelua todella vähän ei oikein nappaa toi simu ;D,no sen huomaa lentelys oon enemmänkin sunnuntai pörrääjä 8)
-
kolme vuotta sitten 2-3h/vrk simulla, kopterilla niin paljon kuin suinkin sää salli ja akkuja riitti sille ajalle kun ei ollut töissä 0,5-2h/vrk.
Viime kautena simu jäi vähille mutta lennätysaikaa kertyi muistaakseni 125 litralla nitroa ~240 lentoa tai ~35 tuntia lennätystä. Parempaan ei pystynyt kun iltaisin ainoastaan ehti jonkun vedon per kerta.
tänä vuonna onkin kertynyt tunteja töihin, reenaaminen on jäänyt kahteen tankilliseen eli noin ~16min/5kk ja simulaattorilla varmaan joku 3-4h/5kk.
aavistuksen rauhallisempi tahti päällä, säästyy jokunen litra nitroa?
-
Ylitöitä taas niin paljon, että tuskin montaa tuntia tulee juhannukseen mennessä...
-
Tuntuu oma vapaa-aika olevan tällä hetkellä aika vähissä jolloin ehtii lentämään, viikossa näyttäisi tulevan ainoastaan noin 20-30 min lentoa "livenä" ja simua saman verran siihen päälle.
Itsellä ekan kopterin hankinnan aikoihin syntyi eka tenava, ja nyt on mennyt jo pitkään (lasketaan vuosissa) "20min lentoa viikossa ja rakentelua neljän minuutin jaksoissa". Oppiminen on hidasta, mutta kyllä sitä silti tapahtuu. Jos siitä käytettävästä ajasta tykkää, niin ei kai sitä väärää määrää ole. Ja sitten kun sitä aikaa on (joopajoo...) niin on pohjia mistä lähteä ponnistamaan.
-
Todella - todella vähän kertyy, perhe vie aikaa, pahimmoilleen harrastus ja perhe on kasvanut kilvan. En oo koskaan minuutteja ajatellut, talvella viikonloppuisin kentällä reilu pari tuntia, siinä sitten lennättää mitä lennättää sen minkä ehtii. Mutta vähällä on menty, viikolla ei juuri toimintaa. Valostuvat illat luo taas lisää mahdollisuuksia, joten maltillista kertymää varmaan tulee. Simutellut en ole taas ollenkaan, eli ihan sunnuntai lennättelyn merkeissä mullakin menee. Aika on silti laadukasta. Joskus tuntuu että kaikilla muilla on enempi aikaa... mutta ei vissiin ihan kaikilla ;)
-
Kuulostaa lohdulliselta, en olekaan ainoa RC-kopteristi joka ei pääse lentämään läheskään niin paljon kuin mieli tekisi, eikä se simu vaan ole samaa kuin todellisuus. Itsellä pian 3-v poika ja 7-v tyttö vievät suurimman osan ajasta ja sitten vielä pitkä työmatka arkisin (edestakaisin 100km) muiden harrastusten lisäksi... ???
Uskon että tämä harrastus jatkuu niin kauan kuin vaan näkee rakentaa ja korjata koptereita ja sormet pelaa sen verran että kalusto ei ihan joka lennolla ole pellossa. :D Kopterin rakentaminen ja korjaaminenkin on tosiaan erittäin hyvää hermojen lepuuttamista, siinäkin saa hyvin ajatukset keskitettyä pois kaikesta muusta.
-
Töitöi.. ElyQ:n on onneksi jo kaikki osat eikä se vaatisi enää kuin yhden päivän asennuksiin ja säätöihin.
Edellinen lento oli sillon joskus pari vuotta sitten kun Saariselällä kävin, se Oulun -25C mitälie sillon olikaan, keskellä yötä.
Sen jälkeen olen pari kertaa lentäny Kemistin Quarkilla leireillä..
-
alkuun kun harrastuksen alotin vajaa 2½ vuotta sitten tuli veivattua simua vähintään se tunti päivässä ja usein se livahti moneen tuntiin. sitte sen jälkeen onkin kopteria lennetty just niin paljon ku olosuhteet antaa periksi.
talvisin on lentelyt jääny ihan satunnaisiin kertoihin joskin viimetalvena tuli vähän enemmän kiitos kunnollisten vaatteiden ja lähetinpussin+lämmittimen.
näin kevät/syksy aikoihin menee yleensä viikonloppuna päivä/pari kentällä ja joku 3-6h annos kerralla. lentoahan siinä tulee se max 2h yhteensä/päivä ku pitäähän se muistaa vaihtaa kuulumisiakin. sillontällön tulee räväytettyä vapaapäivä töistä tms ja käytyä sitte ihan viikollakin.
sitte ku kesä kunnolla alkaa ni kentällä tulee oltua (ainakin emännän mukaan) kokoajan ja jokapäivä ku vaan aurinko vähä kurkkii :D
simua ei silti sovi unohtaa! itesestä tuntuu että jo viikon simutauko tekee lennosta tosi tahmeeta ja huonoa. temput vaihtuu helppoihin ja turvallisiin jne... simua siis pitäis edelleen veivata se tunti päivässä vaikka eihän sitä tuu niin paljoa veivattua. päivittäin kuitenkin simutan edelleen kylläkin lyhyemmissä pätkissä samalla muutaman hyvän biisin kuunnellen. ilman simua katoo tatsi heti ;)
-
Joo, vähän toi simu tahtonu jäädä mullakin. Alle 3h tänä vuonna. Lentoa tulee sen 1-1,5 h viikossa. Kesällä sitten vähän enemmän.
-
Eipä oo kyllä tultu koskettua kumpaankaan, viimesin on lennokki joka on lentäny.. viime syksynä kopteria viimes lennätelly ja simukaan ei oo asennettu ;D
-
Viimeksi lennättelin syksyllä. Yleensä oon pyrkiny vähintään kerta viikkoon kesällä käydä mikäli keliä on. Simutellu oon talven aikana vaan tunnin pari, kesällä taas sitten enemmän kun pääsee livenä kokeilemaan.
Ei oo vaan yksinkertaisesti aikaa nyt :( Tai siis kopterointi on vaan prioriteettilistalla valitettavasti aika häntä päässä, kuukauden päästä helpottaa toisen harrastuksen projekti niin sitten jää toivottavasti aikaa kopteroinnille kun kesäki tulossa.
Nyt tosin ei voi ees simutella ku ei oo lähetintä. Saati adapteri ei oo vielä tullu tulevaan lähettimeen.
No jos sitä kevätleirillä kauden avajaiset ottaisi :) (täytyyki tilata vielä pari osaa kopuun ennen sitä)