Kopterit.net
Helikopterit => Thunder Tiger => Kopterivalmistajat => Thunder Tiger Sähkö => Aiheen aloitti: sgtpepper - 07 Toukokuu, 2008, 17:37:14
-
Elikkä siis nyt on ne ensileijutukset tehty ja totisesti: minititan on vakaa!! Samalla kuului vihlova ääni, samanlainen kuin hammaslääkärin porasta ;D. Tuo ääni oli aika voimakas, ei kuitenkaan niin voimakas että pitäisi kuulosuojaimet ostaa. Eli onko tuo kyseinen ääni minititanille ominaista vai onko jokin pielessä?
-
Joku on pielessä, katso aluksi moottorin ennakon ajoitus säätimeltä, tarkasta ratasvälykset moottori/pääratas ja lopuksi laakerit.
-Jari
-
Mikä se ennakko on? Ja autojen kanssa sanottiin että oikea välys saadaan sillä kun laitetaan sanomalehden pala rattaitten väliin ja suhtkoht tiukalle. Niin että sen selvästi näki ja tuns sen oikeen välyksen. Päteekö sama kopterissa?
-
Katso säätimesi ohjetta ennakon suhteen. Tuo samainen sanomalehtikikka toimii myös kopuilla.
-Jari
-
Yhen asian oon huomannu: ne kaks pääratasta, niin ylempi toinen pyörii silleen että se näyttäis olevan vino. Voiko tuo ääni johtua siitä? Eli siis todennäkösesti sen läpi kun on porattu se reikä, niin se on tullu vinoon.
-
Väännä se varovasti suoraksi, pitäisi onnistua vaikka keittiöveitsen avulla. Testaa samalla yksisuuntalaakerin toiminta, eli pyöritä sitä alempaa ratasta ylhäältä katsoen myötäpäivään, niin että moottori pyörii mukana, pitäisi pyöriä ilman vikinöitä. Mikä säädin sinulla on vai BLC-40 ?
-Jari
-
Siis nopeudensäädintä meinaat? Se on ACE RC. Ja siitä yksisuunta laakerista ei mitään ihmeenpiä kuulunut.
-
Siis nopeudensäädintä meinaat? Se on ACE RC. Ja siitä yksisuunta laakerista ei mitään ihmeenpiä kuulunut.
OK, en tunne tuota säädintä, joten kannattaa katsoa manuaalia. En tiedä mitenkä tuota ennakkoa tuossa säätimessä säädetään, mutta ennakolla on selkeä vaikutus tehoon, sitä kautta hyötysuhteeseen, akun kestoon jne... se on kuin polttomoottorin kipinä, eli polttoaine pitää sytyttää oikealla hetkellä kun mäntä on ylhäällä. Harjattomassa moottorissa taas säädin kytkee moottorin vaiheille virrat tietyssä vaiheessa, kun ulkokehän kestomagneetit on oikeassa kohdassa - tähän tuo ennakon säätäminen vaikuttaa. Jos ennakko on väärä, niin et saa parasta tehoa moottorista irti ja moottori ja akku kuumenee ja ylimääräistä ääntäkin saattaa esiiintyä.
-Jari
-
Välyksestä vielä sen verran, että kannattaa myös ajaa paperin pala rattaiden läpi. Pyörität siis ratasta ja ujutat paperin pinionin sekä päärattaan väliin. Paperin pitäisi tulla läpi ehjänä eikä silppuna. Katso myös, että välys ei muutu missään kohdassa pääratasta liian tiukaksi. Jotkin päärattaat eivät nimittäin ole täysin pyöreitä. Iso kopterini pitää aika ikävää ääntä, jos ratasvälys on vähänkin liian tiukka.
-
Siis nopeudensäädintä meinaat? Se on ACE RC.
OK, en tunne tuota säädintä, joten kannattaa katsoa manuaalia.
Se perus säädinhän on ACE Blc-40 eli sama kuin sulla Jari on titanissa.
Kopterista lähtee joskus aivan käsittämätön ininä, vika voi olla juurikin yksisuuntaislaakerissa. Kannattaa rasvata se ja jos ei auta niin uusi paikalle. Ainakin T500:ssa on sellainen vika että se voi pitää hirveää kitinää suoraan paketista. Se todettiin ainakin Henttaalla kun lensin Sepon rexää. En tiedä onko minititanien kanssa ollut samanlaista ongelmaa.
-op-
-
offtopic: Oli sillä jo 10h leijuteltu... ;D
-
No joo.. The trex foorumilta löytää kommentteja ensi lennon kitinöistä :)
-op-
-
Se perus säädinhän on ACE Blc-40 eli sama kuin sulla Jari on titanissa.
-op-
Joo, kirjottelin tuota töissä, enkä muistanut muuta kuin tuon BLC-40, mutta se on todellakin ACE BLC-40, sen ajoituksesta taas voi neuvoa...kunhan ensin tarkastaa mikä itsellä on ennakko...
Yksisuuntalaakeri on todennäköisin vikisijä ;)
-Jari
-
No miten se ennakko sitten säädetään? Tuossa noparissa ei ainakaan yhtään mitään nappulaa tai lediä ole. Ja muuten nimestä vielä: ohjeissa sanottiin että titan 40a combo esc. Jos tää nyt yhtään auttaa niin siinä päässä on kaks 220µf elektrolyytti kondensaattoria, ja nopari on punainen.
-
No voi voi nimittäin tämän mukana ei tullut mitään ohjetta. Ja miten se ohjelmointi vaikuttaa siihen ennakkoon?
-
No voi voi nimittäin tämän mukana ei tullut mitään ohjetta. Ja miten se ohjelmointi vaikuttaa siihen ennakkoon?
Käytännössä tässä ennakossa on siis kyse siitä miten nopeudensäädin ohjaa moottoria ja sitä nopeudensäädintä tuossa ohjelmoidaan vastaamaan moottorin tyyppiä.
-
No miten se ennakko sitten säädetään?
Ennakko = timing yleensä low , medium tai high. Eli todennäköisesti kannattaa aluksi kokeilla mediumia..
Siis mitä merkitystä noilla sitten on? Meinaatko noilla sitä että millä hetkellä se virta kytketään mihinkin käämiin?
-
http://www.acehobby.com/ace/manual.htm
tuolla on sivun alaosassa manuaali. read and weep...
*edit* eli kyse on vähän niinku samasta ku harjallisen motin päädyn kääntö... mitä enemmän ennakkoa, sitä enemmän kierroksia. Sitte ku on väärät välitykset ja liikaa ennakkoa ni paikat kuumenee ja sanoo poks...
-
Siis mitä merkitystä noilla sitten on? Meinaatko noilla sitä että millä hetkellä se virta kytketään mihinkin käämiin?
Eipäs nyt sotketa aloittelijaa millään polttishöpinöillä tai harjallisen päänkäännöllä(vaikka nekin ovat kyllä oikein...) :) Stgpepper: Juuri tuosta on kyse mitä sanoit!
Joku moottori vaatii että virta kytketään aiemmin kuin toisessa moottorissa. Jokatapauksessa, jos se kytketään käämiin väärällä hetkellä, tehot häviää lämmöksi, tai pahimmassa tapauksessa moottori pyörähtää taaksepäin ja "jumii".
Paras teho Minititanin vakiomosasta (se TT:n puna-musta ulkopyörijä) tulee tietääkseni mid ennakolla.
-
Ja mitäs tuo mid sitten tarkoittaa? Ja muutenkin mulla ei oo mitään hajua sen noparin ohjelmoimisesta.
-
Hei,
Tulosta itsellesi tuo ohje jostakin. Kerron lyhyesti kuinka tuo ACE RC BLC-40 ohjelmointi menee:
Aluksi löysää moottorin ruuveja siten, että saat pinjonin irti päärattaalta, että ei tule vahinkoja.
- Laita lähetin päälle ja kaasu täysille.
- Laita vastari päälle ja kohta kuulet kuusi piipausta, tämä on merkki, että täysi kaasu on talletettu säätimen muistiin
- Vedä kaasu pois päältä, kuulet kaksi piippausta - tauko - kaksi piippausta, tämä on merkki siitä, että kaasu pois asento on talletettu noparin muistiin
- Seuraavaksi nopeudensäädin siirtyy ohjelmointimoodiin ja "kyselee" sinulta tiettyjä asioita piippaamalla, joihin vastaat "Kyllä" laittamalla kaasutikun täysille,
minkä nopari kuittaa "kaksi piippausta - tauko - kaksi piipausta" -kuittauksella, mikä jälkeen kaasusauva palautetaan pois -asentoon (mikä on "Ei" asento).
Jos et siis liikuta sauvaa, nopari siirtyy seuraavaan kohtaan.
- Nuo toiminnot, mitä se nopari kyselee ovat Battery Protection(4) - Motor Timing(4) - Brake Mode(3) - Throttle Sensitivity(3) - Flying Mode(3),
suluissa vaihtoehtojen määrä.
Itse en tätä just nyt viitsi ruveta tekemään, mutta tässä valitsemani vaihtoehdot, jos muistan oikein:
Battery Protection: Standard discharge protection for LiPo yksi piippaus - tauko -kaksi piippausta
Motor Timing: Standard timing kaksi piippausta - tauko - kolme piippausta
Brake Mode: No Brake kolme piippausta - tauko - yksi piippaus
Throttle Sensitivity Standard throttle response neljä piippausta - tauko - kaksi piippausta
Flying Mode Helicopter mode without governor viisi piippausta - tauko kolme piippausta
Näihin vastasin "Kyllä" laittamalla kaasun täysille, mikä jälkeen nopari kuittaa em. tavalla ja siirtyy seuraavaan kysymykseen.
Viimeisen kysymyksen jälkeen kaasu pois ja nopari siirtyy "ajomoodiin", missä myös moottori pyörii ja voit testata asetukset
käytännössä. Sitten vaan moottori rattaalle ja ilmaan.
Itsellä on ohjelmoinnista aikaa yli vuosi, eli saatan muistaa timingin tai throttle sensitivityn väärin, mutta jos joku muistaa paremmin, niin kertokoon.
Toivottavasti tästä sepustuksesta saa jotain selvää.
-Jari
-
Hiii ;D Kyllä näin nopareja ohjelmoineena tuon vielä ymmärtää, mutta ensikertalaiselle voi jäädä jotain epäselvää... Kannattaa etsiä se kokeneempi kaveri, ja lukea nuo ohjeet monesti ajatuksen kanssa.
-
Niin ja mitä sitten vastaan millekkin piippaukselle?
-
Vastaa "Ei" kaikille mitä et halua ja "Kyllä" kaikille mitä haluat (yksi vaihtoehto/kysely :D) Kun olet vastannut yhteen kyselyyn "kyllä" nopari kuittaa sen ja siirtyy seuraavaan kohtaan, eikä enää kysele vastattua asiaa. Jos meni väärin, niin pitää aloittaa alusta uudestaan. Muutaman kerran kun ohjelmoi koko sekvenssin läpi, niin se on jo helppoa.
Hiii ;D Kyllä näin nopareja ohjelmoineena tuon vielä ymmärtää, mutta ensikertalaiselle voi jäädä jotain epäselvää... Kannattaa etsiä se kokeneempi kaveri, ja lukea nuo ohjeet monesti ajatuksen kanssa.
Näin on ;) Oppia ikä kaikki!
-Jari
-
No siis tarkoitin sitä että mihin vastaan kyllä ja mihin en? Eli siis onko ne kysymykset siis sellasia että jokaseen on vaan se yks oikee vastaus, vai onko se joku mielipide asia?
Ja jos niihin on vaan se yksi oikee vastaus niin mitkähän ne mahtaa olla?
-
Battery Protection: Standard discharge protection for LiPo yksi piippaus - tauko -kaksi piippausta
Motor Timing: Standard timing kaksi piippausta - tauko - kolme piippausta
Brake Mode: No Brake kolme piippausta - tauko - yksi piippaus
Throttle Sensitivity Standard throttle response neljä piippausta - tauko - kaksi piippausta
Flying Mode Helicopter mode without governor viisi piippausta - tauko kolme piippausta
Kun pistät nopariin virrat päälle sen pitäisi piipitellä tuon mukaan. Jos ei, niin sitten ohjelmointitilassa vastaat kyllä kun ehdottaa noita vaihtoehtoja.
Jos haluat eri tavalla ohjelmoida niin Battery Protectioniin voi mielestäni valita myös high. Throttle sensitivityn, eli sen miten nopeasti nopari reagoi kaasutikkuun, voit valita mieltymystesi mukaan mutta aloita tuosta Jarin ehdotuksesta
-
Eli siis mielipide kysymyksiä. No jos nyt sitten joku menee pieleen (eli kaikki menee pieleen) niin se vissiin ei sitte vastaa ihan sitä ydinpommia. Eli sitten sen siis voi aloittaa alusta. Eihän se siitä huonosta ohjelmoimisesta voi hajota vai voiko?
-
Ei ihan ydinpommia...
Voit ohjelmoida niin monta kertaa että tulee niin kuin haluat. Ei sen siitä rikki pitäisi mennä.
Mutta ehdoton ei tuolle Brakelle. On varmaan mielenkiintoinen ilmiö jos lavat pysähtyy ilmassa kun vedät tikkua taakse... ;D
Varsinkin leijuttelussa kannattaa pitää toi lipon katkaisujännite aika korkeana koska leijutellessa kuitenkin menee virtaa kohtuullisen vähän.
Eli tuo eka kohta joko standard tai high.
Samoin moottorin ajoitus pitää olla oikea jotta siitä saa tarkoitetun tehon ulos. Tuo standard on yleensä oikein.
Ja flying modeksi on valittava helikopterimoodi governoorilla tai ilman... Loput voit valita itse... ;D
-
Noniin: Onko tuo lapojen pyöritys/ kaasutikun käyttäminen ilman päälapoja haitallista? Eli siis pyörittää lapoja ilman pää lapoja. Tuolleen kun tein niin mielestäni ei tuota korkeataajuuksista ääntä kuulunut. Onko myös minititanissa niin että se kabiini vahvistaa ääniä? Nyt kun koklasin ilman kabiinia niin voi olla että sama ääni on silti mutta heikompana vain.
-
Jos pyörittää ilman päälapoja, on syytä ottaa perälavatkin pois. Perässä kierrokset saattaa kasvaa niin korkeiksi että ampuu perälavat irti. Itellä kävi niin kerran vaikka ei ollut edes täydellä kaasulla.
-op-