Kopterit.net

Helikopterit => Kopterivalmistajat => XTreme => Aiheen aloitti: Matti Häkkinen - 11 Maaliskuu, 2012, 09:20:15

Otsikko: RJX Flybarless Rotor Heads
Kirjoitti: Matti Häkkinen - 11 Maaliskuu, 2012, 09:20:15
Onko kenelläkän kokemuksia RJX 50-class Flybarless Rotor Heads Upgrade Assembly kitistä.
http://www.rc711.com/shop/rjx-50class-flybarless-rotor-heads-upgrade-assembly-for-trex-600-p-4978.html?cPath=166_256 (http://www.rc711.com/shop/rjx-50class-flybarless-rotor-heads-upgrade-assembly-for-trex-600-p-4978.html?cPath=166_256)

Minkä laatuisia osat ovat?
Mikä on yhteensopivuus Alignin osien kanssa?
Otsikko: Vs: RJX Flybarless Rotor Heads
Kirjoitti: Tonsku - 11 Maaliskuu, 2012, 09:45:46
Mulla on tuo nuppi 600 ESP:ssä. Kokemusta ilmassa on vasta parin leijutuksen verran, joten siitä on paha sanoa.
Kasattaessa en huomannut osissa minkäänlaisia laatuongelmia. Hieno kiiltävä nuppi  ;D

Korvasin kuitenkin tuon nupin mukana tulevan mixing base hässäkän tällä http://www.trex-store.com/600fl-mixing-base-assemblysilver-p-1813.html (http://www.trex-store.com/600fl-mixing-base-assemblysilver-p-1813.html), koska siinä on pidemmät armit. RJX:n lyhyemmillä armeilla ne muoviset radius armit napsahtelivat irti swashin palloilta, kun laittoi kunnolla kulmaa.
Otsikko: Vs: RJX Flybarless Rotor Heads
Kirjoitti: Maikko - 11 Maaliskuu, 2012, 10:17:12
Mulla on tuollainen Synergyssä ja myös Trex 500:ssa. Ei toistaiseksi ollut valittamista.

-
Otsikko: Vs: RJX Flybarless Rotor Heads
Kirjoitti: Jerkku - 11 Maaliskuu, 2012, 21:59:24
Mulla on tuo sama kuussatkussa, hyvin toimii, väistyy tosin kohta dfc-nupin tieltä.
Otsikko: Vs: RJX Flybarless Rotor Heads
Kirjoitti: Matti Häkkinen - 18 Huhtikuu, 2012, 08:29:29
Laittelin tällaisen 600N kopuun.
Vaihdoin sen swash:n pyörittäjän Alignin omaan, tässä RJX:n vastaavassa on aika lyhkäiset varret joten on mahdollista, että linkit irtoavat swash:n päästä kun swash menee riitävän vinoon. En usko että tämä taphtuu ilmassa mutta maassa kun huoltelee se on mahdollista.
Lisäksi vahdoin lavanpitimen linkit ja pallot Alignin vastaaviin koska RJX:n likkipäät tuntuvat aika heppoisilta.

Muuten osat on hienosti kiiloitettu ja viimestelty.

Nupilla on lennetty n. 20 tankillista ja tuntuu viellä hyvältä.

Se olisko Aigni ollut kuitenkin edukkaampi ??? ::)