Kopterit.net
Tekniikka => Asetukset, säädöt ja vinkit => Aiheen aloitti: Kehno - 31 Heinäkuu, 2011, 21:22:10
-
Joo elikkäs tuossa kokeilin funnelia nokka alaspäin ja kopu oikein päin. Muuten meni ihan "ok", mutta välillä perä ravisti/vägäs tyyliin gyron gaini liian iso. Vägäys oli melko lyhyt pari kolme nykäsyä suuntaansa ja se loppuu myöskin ihan keskeyttämättä manööveriä.
Johtuuko tuo nyt siis gyron gainista (muualla en vägäystä ole saanut aikaiseksi) vai onko kyseessä joku pirullisempi vika? Gyrona on GY701 perussäädöillä. Muutoin tuo ei ole vägännyt koskaan.
-
Onko sinulla minkä paksunen gyroteippi? Voi olla että gainia on liikaa, tuossa liikkeessä se näkyy helposti. Voit toki koettaa tiputtaa gainia vähän.
-
Onko sinulla minkä paksunen gyroteippi? Voi olla että gainia on liikaa, tuossa liikkeessä se näkyy helposti. Voit toki koettaa tiputtaa gainia vähän.
Se on futaban mukana tullut noin pari millinen teippi. Pitääpä ensi kerralla hieman pienentää gainia ja kattoa mitä tapahtuu. Eiköhän se siittä tokene.
Olennaista tällaselle ensikertaselle on juurikin tuo, että funnelissa liika gaini näkyy helposti. Meinasin saada pska halvauksen, kun se rupes yhtäkkiä ravistelemaan. =)