Kopterit.net
Helikopterit => Thunder Tiger => Kopterivalmistajat => Thunder Tiger Nitro => Aiheen aloitti: jaska.t - 01 Huhtikuu, 2008, 08:42:03
-
Kyseessä Rapukka 50.Pitää ihmeellisen äänen kun starttaa käyntiin.
Semmoinen jännä sirinä.Olisikohan startterin akseli jo niin kulunut
löysä.Laakerit vaihdettu justiin.Pitääkö pinjonissa oleva laakeri
olla tiukasti kiinni vai löysä.Tossa vielä kuva mitä tarkoitan.
-
Ota kiinni kytkimen kellosta ja koita liikkuuko ylös-/alassuunnassa. Ei saa liikkua oikeastaan yhtään. Onhan sinulla se simmi-rikka siellä moottorin ja kytkimen välissä, mitä tosin piirustuksissa ei ole? Eihän starttiakseli liiku ylös-Alassuunnassa? Nuo kun laitat liikkumattomiksi, niin eiköhän sirinät lopu. Sinulla on siis liikaa välystä jossakin.
-Jari
-
Simmi-rikka on.Koitin äsken,ei liiku ylös-alassuunnassa.Starteriakseli liikkuu
sivuttain jonkun verran olisikohan siinä se syy.
-
Kaverilla oli väljä 1-laakerin ja pinjonin välistä, jolloin antoi samanlaista ääntä. Eli syy on juuri mitä epäilit ekassa kirjoituksessa: pinjoni oli kulunut väljäksi. Simmi-rikka tulee tuon kytkinkellon alimman laakerin alapuolelle.
- Jari
-
Kiitos.Jhyppille tuo se varmaan tekee äänen täytyy tilata
uusi pinjoni.Ja varmuudella vielä starttiakseli.
-
Nyt on kaksi iltaa vaihdettu uusia kamoja.Sama ääni edelleen
en kyllä käsitä mistä moinen sirinä tulee. ???
-
Moi!! Jaska toi sirinä loppuu ku vaihdat moottorin laakerit nim: kokemusta on nyt kehrää nätisti luultavasti se takimmainen moottorin laakeri ruosteesa / sökö mulla oli molemmat. Nyt on tulossa ruostumattomat RC-Bearingista.
https://securehost99.hrwebservices.net/~mcintos/rc-bearings/catalog/
-
Mulla pitää kanssa startatessa välillä ihmeellisiä rääkäisyjä. Vaihdoin joku aika sitten kaikki muut laakerit paitsi kytkimen keskellä olevan laakerin, eikä auttanut yhtään mitään. Mutta eipä se juurikaan haittaa, mitä nyt tulee vähän halpa olo rapukasta startatessa.
-
Kiitos vinkistä.Ege täytyypä vielä katsoa noi laakerit,jos vika olisi
siellä.
-
Hmmm, kuulostaa kyllä niin tutulta että... Mielestäni se ääni tulee siitä yksisuuntalaakerista joka on käynnistysakselin ja kytkimen välissä. Pääsee jotenkin pyörimään tyhjää käynnistäessä.
Äänihän lakkaa kuitenkin heti kun startterista löysää, eikö?
-
Illi minäkin ensin luulin että ykssuuntalaakeri luistaa, tai rattaat on kuluneet mutta katottuani ne ei mitään vikaa. Mutta kun vaihdoin mosan laakerit ni vika hävis koska olivat ruosteessa ja piti tyhjäkäynnillä hirveetä kolinaa / sirinää kannattaa kattoa.
-
Illi, mulla ääni kuuluu vain starttauksen aikana, eikä edes koko ajan, vaan satunnaisia rääkäisyjä.
-
Oma Raptorini tekee juuri samaa että startatessa rääkäsee välillä, ei koko ajan eikä edes välttämättä joka kerta. Tuntuu kuitenkin että määrä kasvaa kopterin/laakerien kuluessa. Kylmällä ilmalla mielestäni kuuluu enemmän kuin lämpimällä, tosin en tuota ole vielä päässyt plussakeleissä käyttämäänkään kun se on ollut talossa vasta viitisen kuukautta ja aina ollut pakkasta kun ollu kentällä sen kans.
Ege, eikös moottorin laakereista pitäisi lähteä ääni koko ajan eikä vain startterilla pyöritettäessä? Muistat varmaan Oulaisissa kuulleesi tuon mun raptorin rääkäisyjä käynnistyksen aikana? Käynnissä/lennossahan sitä ei kuulunut. Eikä kyllä moottorin laakereissa ollut mitään näkyvää vikaa, edes ruostetta, viime purkamisella about viisi tankillista sitten...
-
Joo mulla se kuulu kun kone kävi tyhjäkäyntiä. Rääkäsy on juurikin se yks suuntalaakerin rikkoontuminen helppo selvittää laitat kopterin leijjuntaan ja annat nopeesti kaasua ni kierrokset nousee eli ykssuunta laakeri luistaa mutta kopteri ei vastaa kaasuun.Kyllä sun Illi pitäs se laakeri varmaan jo vaihtaa.
-
Mutta nyrkkisääntönä vois pitää että jos kopteri pitää ylimäärästä meteliä ni kannattaa tsekata laakerit koska ne on todella kovilla...
-
Mutta kun nyt tarkemmin muistelen ni mun rapukka oli kans kova ääninen startatessa verrattuna tohon freyaan. jos se on rapukan normi ääni.
Ei minulla rapukka pidä mitään ylimääräistä ääntä, vaikka on about 50 gallonaa läpi työnnetty, joko simmi rikka puuttuu, tai on välyksiä liikaa, jos ääniä kuuluu. Jotain on rikki tai väärin asennettu, kannattaa tarkastaa.
-Jari
-
Joo no mä kasasin sen justiin ohjeitten mukaan ja SILLI katto sen leirillä ja se oli päin ...... kasattu mutta oli kuitenki lentäny jo monta tankillista ja ei ollu sitä shimmi prikkaa mulla. koska ei näkyny ohjeissa.
-
Ohjeesta puuttu just tuo simmi prikka, kuitenkin se pitää olla siellä -kysy vaikka Silliltä!
Vastaus ei sisältänyt vastausta pitikö ääntä vai ei, minulla on näitä kaksi kappaletta kumpikaan ei pidä ääntä, simmi prikan olen laittanut.
-Jari
-
Mulla on se simmi prikka ääni tosiaan kuuluu vaan kun starttaa,ei
moottorin käydessä.
-
Jees, simmiprikka on mullakin ja pitää ääntää vain käynnistäessä. Ei ääntele leijunnasta kaasua antaessa. Tuosta johtuen syytänkin sitä kytkimen ja käynnistysakselin välissä olevaa yksisuuntalaakeria koskapa siinä ei ole kuormaa moottorin käydessä, ainoastaan startatessa. Muut kytkimen/käynnistysakselin laakerit olen vaihtanut noin kolme gallonaa sitten, yksisuuntaa en kertaakaan.
Tuollahan oli kuvia niistä mun aikasemmista laakereista, tosin tuolloin ei ääntä kuulunut kuin satunnaisesti, pikkuhiljaa lisääntynyt.
http://www.kopterit.net/index.php?topic=859.0
-
Kaikki on vaihdettu pinjoni starteriakseli laakerit ääni vaan
tulee täytyy ottaa huomenna vielä auki,ja katsoa.
-
Kaikki on vaihdettu pinjoni starteriakseli laakerit ääni vaan
tulee täytyy ottaa huomenna vielä auki,ja katsoa.
Hei Jaska.t
Tarkista, että starttiakseli eikä kytkinkello liiku ylös-alas-suunnassa yhtään, välystä ei saa tuntua, niin silloin on kunnossa, jos tuntuu ylös-alas tai sivulle, niiin säädä pois, joko simmirikoilla tai muuten uusimalla osia.
-Jari
-
Jees, simmiprikka on mullakin ja pitää ääntää vain käynnistäessä. Ei ääntele leijunnasta kaasua antaessa. Tuosta johtuen syytänkin sitä kytkimen ja käynnistysakselin välissä olevaa yksisuuntalaakeria koskapa siinä ei ole kuormaa moottorin käydessä, ainoastaan startatessa. Muut kytkimen/käynnistysakselin laakerit olen vaihtanut noin kolme gallonaa sitten, yksisuuntaa en kertaakaan.
Tuollahan oli kuvia niistä mun aikasemmista laakereista, tosin tuolloin ei ääntä kuulunut kuin satunnaisesti, pikkuhiljaa lisääntynyt.
http://www.kopterit.net/index.php?topic=859.0
Kiitti Illi.. tuosta se ääni tulee.
Opastinkin jo Jaskaa tästä kentällä :)
Soita Jaska mulle ni laitetaan se kuntoon ku meet kentälle ens kerralla.
-j
-
Soita Jaska mulle ni laitetaan se kuntoon ku meet kentälle ens kerralla.
-j
Millä sen saa korjattua? Olen koittanut säätää moottoria mahdollisimman suoraan käynnistysakseliin nähden (vähän siinä kiinnityksessä on liikevaraa) mutta ilman sanottavaa menestystä, ehkä enemmänkin pahentanut tilannetta mitä suoremmassa on. Olisko se laakeri/akseli sen verran kulunut tms että ei ota niin hyvin kiinni enää? Eli laakeri vaihtoon?
-
Hyvä, että vian syy selvisi. Nyt tietää mitä voi olla odotettavissa sen yksisuuntalaakerin suhteen. Itse laitoin sinne muutaman tipan ATV-öljyä kasatessa.
-Jari
(Ps. poistelin vähän omia asiaan liittymättömiä viestejä)
-
Jep itsekkin kaadun tohon yksisuuntalaakeriin purin koko
kopukan aamulla kaikki muu vaihdettu ilmeisesti siinä,
se vika laitoin sinne vähän öljyä tuli pikkasen hiljaisemmaksi.
Täytyy jossain vaiheessa vaihtaa.Kiitos neuvoista.
Kyllä se siitä.
-
Joo mulla se kuulu kun kone kävi tyhjäkäyntiä. Rääkäsy on juurikin se yks suuntalaakerin rikkoontuminen helppo selvittää laitat kopterin leijjuntaan ja annat nopeesti kaasua ni kierrokset nousee eli ykssuunta laakeri luistaa mutta kopteri ei vastaa kaasuun.Kyllä sun Illi pitäs se laakeri varmaan jo vaihtaa.
Nythän taitaa olla niin,että se yksisuunta laakeri ei juuri tähän vaikuta mitenkään.Se onpi raptorissa etupäässä,starttausta varten.
Mutta eiköhän ne "vikinät" lopu kun vaihdat kaikki laakerit.Se Kaikkein pienin laakeri,Siellä kytkinkellon sisällä oli ainakin minulla
Aivan selvä....Mutta samalla vaihtaa ne kaikki+moottorista.
-
Nyt olis kytkimen sisällä oleva yksisuuntalaakeri vaihdettu (ja samalla vaihtui se kytkinkenkä vai mikä sen nimi on). Pikaisen startteritestailun jälkeen taitaa alkurääkäisyt ainakin vähentyneen jos ei kokonaan loppuneet. Pitää vain odotella uudet perälavat niin pääsee testaamaan tositoimessa ja ulkolämpötiloissa.
-
Itse tilasin tänään sabesta kytkinkenkän saa nähdä pitääkö vielä
ääntä.Sitten on kaikki mahdollinen vaihdettu paitsi moottorin
laakerit.
-
No niin nyt ei pidä enää ääntä.Uusi kytkinkenkä vaihdettu.
Vanhassa oli laakeri ihan loppu.
-
Vihdoinkin pääsin itsekin testaamaan Rapua tuon laakerin vaihdon jälkeen ja oli kuin olikin käynnistysäänet hävinneet, tai ei oikeastaan hävinneet vaan palanneet siihen mitä niiden pitäisi ollakin, eli ilman rääkynää. Hyvähyvä!
-
Ihme homma ei kauan toiminut yksisuuntalaakeri ehkä noin
parikymmentä starttausta,ja pimahti rikki pyöri vaan tyhjää.