Kopterit.net

Helikopterit => Thunder Tiger => Kopterivalmistajat => Thunder Tiger Sähkö => Aiheen aloitti: sWaltsu - 29 Maaliskuu, 2008, 19:57:35

Otsikko: Minititanin kaputit?
Kirjoitti: sWaltsu - 29 Maaliskuu, 2008, 19:57:35
Millaisia maahansyöksyjä / muita ei niin mukavia tapahtunut?

ja millaisia korjaussummia n. suunnilleen tullut

itse alan olla 100% varmuudella tätä mallia hankkimassa lähitulevaisuudessa. Ja siksikin kiinostaa että mitä kaputit suunilleen maksaa.. ja mitä kannattaa olla salkussa mukana?
ja mistä kannattaa rikkoontuneet osat hankkia?

kevään jatkoja kaikille. Kyllä ne kärpäset kohta tulee ;?
Otsikko: Vs: Minititanin kaputit?
Kirjoitti: Teo Mähar - 30 Maaliskuu, 2008, 02:17:30
No mäen oo hirveästi onnistunut mitään rikkomaan, mutta tollanen törppöily kävi: http://www.kopterit.net/index.php?topic=1130.0 (http://www.kopterit.net/index.php?topic=1130.0) ;D Eli salkussa kannattaa olla pääakseleita, stabbari tankoja, mixsing levellerejä ja pää- ja perälavat. Toi Mini on kuitenkin aika kestävä, on pari vähän kovempaakin alastuloa tullut,  mutta ei oo mitään hajonnut. Mitä nyt perälavat mennyt vähän rotan syömän näköisiks.
Otsikko: Vs: Minititanin kaputit?
Kirjoitti: JiriK - 30 Maaliskuu, 2008, 18:58:13
Torppasin Titanin tuossa tunti-pari sitten.

Saldoa:
Päälavat
Pääakseli
lepatusakseli
Stabbaritanko
Peräevä
Pääratas
Pinjoni
Alempi runkolevy (jonka sai ehjättyä pikaliimalla)

Nuo ne yleisimmät mitä menee. Edit: Tuo oli toinen pinjoni joka hajos. Mutta 10t pinjonissa onkin materiaali aika vähissä..
Mulla tosin alumiininen nuppi tuossa, joten nupin osia ei paljoa tarvi vaihdella.

Pakissa kannattaisi olla varalla ainakin kierros akseleita ja muutama pääratas.
Eikä haittaa jos linkkejäkin olisi. Yhden torpin jälkeen tuon mun kopun nupissa oli 2 linkkiä paikallaan, loput lens pois.
Otsikko: Vs: Minititanin kaputit?
Kirjoitti: sWaltsu - 30 Maaliskuu, 2008, 20:27:25
missä hintaluokassa osat on. Ja mistä niitä hommailette... (yksitellen, vaiko läjäpäin varastoon)
Otsikko: Vs: Minititanin kaputit?
Kirjoitti: Teo Mähar - 30 Maaliskuu, 2008, 20:59:37
Vara osien taivas ;) http://www.helidirect.com/ (http://www.helidirect.com/)
Otsikko: Vs: Minititanin kaputit?
Kirjoitti: Syrjäniemi - 01 Huhtikuu, 2008, 11:31:31
Tai sabesta saa tosi nopeesti. Muutama päivä niin postilaatikossa ja ei mee postiennakkomaksuja ku on lasku mukana.
     http://www.sabe.fi/hobby/index.php?prodid=32953&grpid=5007&ssp=1 (http://www.sabe.fi/hobby/index.php?prodid=32953&grpid=5007&ssp=1)

  mutta kun nuppi on alumiinia ei tarvii todellakaan ostaa enempää nupin osia (mitä nyt akseleita yms.)
perälapoja menee.

Viimeinen crash johtu siitä kun olin unohtanut kiristää perähihnan (hammashihna) ja sen hampaat ottivat yhteen ja perä pysähty ilmassa. Lavat (ihan uudet valolavat :-[) meni ja kuomu palasiksi, servoista meni hammasrattaat, koska alumiininuppi ei voinut hajota niin täräys välittyi servoihin (Futaba s3110).  Mutta muuten kopteri on ihmeen kestävä ja nerokkaasti toteutettu kokonaisuus.