Kopterit.net
Helikopterit => Kopterivalmistajat => Gaui => Aiheen aloitti: Picofly - 28 Huhtikuu, 2011, 21:34:59
-
Uskollisesti palvellut Gauini (EP200 FBL) täyttää parin viikon päästä 2,5v. Mikä olisikaan parempi tapa muistaa päivänsankaria kuin uusi peräservo ;D ;D ;D.
Rakkaalle ostetaan vain parasta, joten pakettiin valikoitui MKS DS95i. Speksit ovat vakuuttavat - nopeus 0.038 s. / 60 astetta / 6V ja staattista vääntöä 2.4kg. Painoa on 21,5g mutta se ei tunnu käytännössä haittaavan. Kymmenkunta ensimmäistä lentoa todistavat, että nopea on! Lisäsin V-Bariin tail gainia kunnes perä alkoi wägäämään tail-in funneleissä. Se olikin nopeinta wägäystä mitä olen nähnyt! Perä heilui noin 5-10 astetta puolelta toiselle useita kertoja sekunnissa ja ääni muistutti hiukan kolibrin siiveniskuja :D.
Hemmetti, miten uusi servo tuntuu hyvältä - ja ulkonäköfaktori on myös kohdallaan!
Servon tarkemmat speksit löytyvät esim Fast Ladin sivuilta: http://www.fast-lad.co.uk/store/ds95i_micro_coreless_digital_tail_servo_ds95i-p-14211.html (http://www.fast-lad.co.uk/store/ds95i_micro_coreless_digital_tail_servo_ds95i-p-14211.html)