Kopterit.net
Tekniikka => Ilmakuvaus => Aiheen aloitti: frenzie - 16 Maaliskuu, 2011, 22:57:45
-
Jaahas, joskus foorumia selaillessa huomasin että oli joku työpaikka tarjolla firmassa mikä ottaa koptereilla ilmakuvia. Eilen kaupungista kotia kävellessä huomasin Tampereen Kehräsaaresta lähtevän auton missä oli kyljessä teippaukset jossa luki Flycam. http://flycam.fi/ (http://flycam.fi/) No nyt muistin sen ja googlettelin. Sieltähän löytyi pienoismalleilla kuvia ottava firma, ja työntekijä listalla oli sattumoisin vielä tuttu nimikin. Onkos vastaavia firmoja paljonkin jo olemassa Suomessa, vai alkaako jo tarjonta vastata kysyntää? Melkeinpä uskallan veikata, että, alalle on tulossa paljon kysyntää, kun ilmakuvus kaluston haaliminen ei vaadi enää aikuistenoikeata ilma-alusta missä on ihmisiä kyydissä. Ja kustannukset tätä myötä huomattavasti halvempia. Pienemmillä härpäkkeillä pääsee myös eksoottisempiin paikkoihin räppää sen kuvan. Tyylikkäitä kuviahan tuolta ilmasta käsin tulee.
-
Mun putiikki www.skyeye.fi (http://www.skyeye.fi) on yks... Muutaman vuoden tässä ollaan tehty kuvauksia...
Ja Villehoon firma on http://www.helicam.fi (http://www.helicam.fi) Onhan meitä muutamat. Villellä ja mulla Canonin 5D tai vastaavat kamerat koptereissa. Flycam taitaa käyttää quadro tms moniroottorista kopteria
-
Flycamilla on tällaiset härvelit nostamassa kameraa. http://www.draganfly.com/uav-helicopter/draganflyer-x6/ (http://www.draganfly.com/uav-helicopter/draganflyer-x6/) samoja vehkeitä esiteltiin siinä subin kopteri dokkarissa.
-
http://skyx.fi (http://skyx.fi) X6:sella nekin vissin operoi.
-
Nuo näyttää kyllä äärimmäisen valmiilta peleiltä, nuo X6 (ja isoveli X8), mutta hyötykuorma jäänee x8:lla johonkin kiloon, x6:lla alle ja hinnat on jossain 20-30 000$
Mitäs jos haluaa 2kg samalla laadulla taivaalle niin onkohan vaihtoehtoja?
-
No siinä on kyllä härvelille hintaa. Mahtaakohan varaosatki olla hyvillä hinnoilla varustettuja. 8)
-
Meillä arduino painaa noin 3.5 kiloa ja hyötykuormaa saapi maximissaan 8 kg.
Eikä ole maksanu kun muutaman tonnin.
Itsetehty, ei tehtaantekele.