Kopterit.net

Helikopterit => Kopterivalmistajat => Align Sähkökopterit => Aiheen aloitti: Niko.v - 13 Maaliskuu, 2011, 16:50:42

Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen. [ Ratkaisu ]
Kirjoitti: Niko.v - 13 Maaliskuu, 2011, 16:50:42
Terve.

Eli ongelma on, että perä vemputtaa ees taas. HH tilassa gainia lisäämällä vemputus nopeutuu ja laskemalla hidastuu, mutta liike suurenee. Rate tilassa tätä ei ilmene.
Kokoonpano on esp:n mukana tulleet eli gyro Aling gp780 ja peräservona ds520. Akut ovat uusia Turnigyn 6s 2200. Koitin nostaa kaasukäyrää joka on nyt 0,65,85,95,100, ei auttanut.
Perä on säädetty täältä katsottujen ohjeiden mukaan. Missä vika?
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: supaman - 13 Maaliskuu, 2011, 17:19:40
Ekana voisit koittaa käyrää joka on vaikka 0-80-80-80-80.
Itselläni ainenkin 500ESP ja kaikki muutkin align koput on tykänny suorasta kaasusta.
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Miika - 13 Maaliskuu, 2011, 17:37:54
Ja kokeile siirtää pallolinkkiä lähemmäs servon keskikohtaa servoarmissa.

Tuollaista samanlaista käytöstä mulla oli 450Sportissa DP750 + DS420 combolla. Silloin siitä pääsi eroon servoa vaihtamalla.
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Niko.v - 13 Maaliskuu, 2011, 18:24:31
Molempia koitettu ei mitään vaikutusta. Pallolinkki on nyt 8mm päässä. Löysin tälläisen ratkaisut samaisesta ongelmasta voiko pitää paikkaansa?

Problem sorted.

Turns out the problem was in the 6 channel rx i was using. As the gyro sensitivity lead was plugged into the 'GEAR' channel (rather than in the AUX2 on a 7 ch rx), the alterations i was making in the TX in the GYRO SENS menu, were having no effect on the actual sensitivity, as i had no mixing setup.

I'm now using a spare 7 channel RX (why the hell i didn't in the first place i'll never know) and all is well!!

Repairs made, and it flies, sweet as a nut. Solid tail, very smooth, and flies very stable, aside from when i have the odd brain fart. Very happy with the 500, very nice working bit of kit (when i've got my head screwed on).

Niin ja koko keskustelu: http://www.rcheliaddict.co.uk/t-rex-500/52353-trex500-tail-wag-3.html (http://www.rcheliaddict.co.uk/t-rex-500/52353-trex500-tail-wag-3.html)
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Jerkku - 13 Maaliskuu, 2011, 18:41:50
Sullahan gainin muutokset ilmeisesti vaikutti siihen väpätykseen, joten tuosta ei pitäisi olla kyse. Tarkista nyt kuitenkin että sulla on gyro asetettu oikeaan kanavaan radion asetuksissa. En enää muista kuinka tuo spektrumissa tehtiin, edellisestä kerrasta on jo yli vuosi aikaa...
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: kaardian - 13 Maaliskuu, 2011, 18:54:13
Muistaisin kuulleeni, että jollain oli tämän kaltainen ongelma, ja se ratkesi vaihtamalla säätimen uuteen. Vähän kallis tapahan se on kokeilla. Itellä oli aikanaan 500 reksä kans. Testasin hihnavetoa ja kardaania, 3 eri gyroa ja kahta peräservoa, sama vaappuminen oli ongelmana.

Mokkis osti vehkeen pois sellaisenaan ja konvertoi sen FBL:ksi. Vaihtoi säätimen ja ilmeisesti ongelma loppui kokonaan.
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Falconi - 13 Maaliskuu, 2011, 19:18:14
Jos perä vemputtaa ylös alas niin mulla oli ongelma liian pienet kierrokset nupissa ja sen aiheutti kun alignin oma govi oli säätimessä päällä. Siis se govi ei toimi oikeestaan ollenkaan ja pitää kiekat liian pieninä. Korjaus asiaan tuli kun otin sen govin pois käytöstä ja kaasukäyrä 0-85-85-85-85 muistaakseni tasan 80 vielä pomppi perä. Idlellä on sitten tasan 95.

Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Tohtori R - 13 Maaliskuu, 2011, 19:37:15
mun mielestä toi vois kuullostaa siltä että kylmä saa perän mekaniikan hirttämään sen verran että tulee tollanen lopputulos!

mulla on itsellä 500esp vakkarisäätimellä, DS520 servolla ja GP780 gyrzalla... lämpösessä se perä toimii ku ajatus eli ei tee mitään ylimäärästä!
govia en oo koskaan ees laittanu siitä päälle vaan mulla on flat 100% kaasukäyränä! mutta toimii se vapisematta alemmillakin rundeilla
jopa 60% asti :)

kylmässä saattaa sitte alkaa vähä ahistaa ja lopputulos on kuvailemasi!
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Niko.v - 13 Maaliskuu, 2011, 20:54:13
Jos perä vemputtaa ylös alas niin mulla oli ongelma liian pienet kierrokset nupissa ja sen aiheutti kun alignin oma govi oli säätimessä päällä. Siis se govi ei toimi oikeestaan ollenkaan ja pitää kiekat liian pieninä. Korjaus asiaan tuli kun otin sen govin pois käytöstä ja kaasukäyrä 0-85-85-85-85 begin_of_the_skype_highl ighting              0-85-85-85-85      end_of_the_skype_highlig hting muistaakseni tasan 80 vielä pomppi perä. Idlellä on sitten tasan 95.



Perä vemputtaa sivulta toiselle. Koitan vielä nostaa kaasukäyrää.
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: supaman - 13 Maaliskuu, 2011, 21:32:54
600ESP tekee mulla samaa, mutta siinä todettiin et nopari on uutuuttaan viallinen.
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Niko.v - 13 Maaliskuu, 2011, 22:39:10
Huomasin tossa aikani päätäraavittua, että vastari ar6100 vilkkuu? Kuuluuko sen villkkua en usko?..
Bindasin uudelleen niin jäi palamaan, mutta uudestaan koittaessa rupesi jälleen villkkumaan.
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Tohtori R - 13 Maaliskuu, 2011, 22:55:03
Huomasin tossa aikani päätäraavittua, että vastari ar6100 vilkkuu? Kuuluuko sen villkkua en usko?..
Bindasin uudelleen niin jäi palamaan, mutta uudestaan koittaessa rupesi jälleen villkkumaan.

käyttäny sähköjä pois kopusta käyttämättä sähköjä pois mankasta? silloin sen kuuluukin vilkkua ja kertoa että on tapahtunut sähkökatko :)
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Niko.v - 13 Maaliskuu, 2011, 23:01:53
käyttäny sähköjä pois kopusta käyttämättä sähköjä pois mankasta? silloin sen kuuluukin vilkkua ja kertoa että on tapahtunut sähkökatko :)

Juurikin näin.  :-[
Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Niko.v - 15 Maaliskuu, 2011, 16:47:33
Vemputus sen kuin jatkuu. Säädin on pois suljettu koitin Castle Phoeanix ice 75:sen säätimellä (uusi). Vemputusta tapahtuu myös lämpimässä tallissa joten tuskin on ilmoistakaan kiinni.

Nyt kaasukäyrä 0,100,100,100,100, ja saatiin nuppiin kierroksia n. 2582rpm Muutaman minuutin leiuttelun jälkeen akku on huomattavasti lämmennyt.

Otsikko: Vs: Trex 500 esp ja perän vemputtaminen.
Kirjoitti: Niko.v - 15 Maaliskuu, 2011, 20:42:46
Loppujen lopuksi gyron vaihto auttoi.