Kopterit.net

Yleiset => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: zxiicci - 19 Tammikuu, 2011, 21:32:30

Otsikko: Exel database nettiin.
Kirjoitti: zxiicci - 19 Tammikuu, 2011, 21:32:30
Aloin miettimään että miten voisi helposti tehdä jonkun exel pohjasen taulukon nettiin jota voisi sitten päivitellä miltä koneelta vain.
Itse laitan läppäriini exel taulukkoon kaikki lentoajat, akkujen cyclit, lentominuutin hinnan, varaosat jne.
Olisi näppärä jos voisi päivitellä tiedostoa miltä koneelta vain. Aina kun en pääse läppärilleni.

Olisko tähän pulmaan ratkaisua? :)
Otsikko: Vs: Exel database nettiin.
Kirjoitti: JCA - 19 Tammikuu, 2011, 21:35:21
Googlen taulukkolaskenta.
Otsikko: Vs: Exel database nettiin.
Kirjoitti: zxiicci - 19 Tammikuu, 2011, 21:56:11
Oho, olipa helppo :D
Otsikko: Vs: Exel database nettiin.
Kirjoitti: JCA - 19 Tammikuu, 2011, 22:21:15
Tiiän, kun sen osaa :D
Kopteridokkarin kässärissä hyödynnetään kans tuota ja parissa muussakin projektissa. Näppärää kun voi antaa oikeudet haluamilleen ihmisille ja kaikki voi vaikka samaan aikaan editoida dokumenttia ja jokanen näkee kaikkien tekemät muutokset reaaliajassa.
Otsikko: Vs: Exel database nettiin.
Kirjoitti: Trnquill - 20 Tammikuu, 2011, 09:29:31
Pitääpä taas mainita että olen jo pitkään pyöritellyt päässä loggaus-"softan" vääntämistä, vähän samaan tyyliin kuin http://rcflylog.com/. (http://rcflylog.com/.) Vielä toistaiseksi en ole saanut itseäni niskasta kiinni, mutta ehkä sitten kesällä... :) Pitää vaan löytää halpa webbihotelli jossa voi pyörittää servlettejä. Tarkoitus oli tehdä tuo vain omaan käyttöön, mutta miksipä sitä ei muillekin avaisi. Suunnitelmissa on luonnollisesti selaimella käytettävä webbiversio ja tälle mahdollisesti mobiilinäkymä, mutta ehkä myös harjoitustyönä kevyt Android-client. Härpäkkeellä olisi tarkoitus vain loggailla koneita, lentoja ja latauksia. Ajatuksia otetaan vastaan.
Otsikko: Vs: Exel database nettiin.
Kirjoitti: Maikko - 20 Tammikuu, 2011, 09:35:43
^ Voisit miettiä toiminnallisuutta myös lentotaitojen kehittymisen kannalta. Yksinkertaisimmillaan vapaa kenttä "mitä harjoittelit ja miten meni". Monimutkaisimmillaan aiemmin tehty lennätyssuunnitelma ja sen toteutuman seuraaminen joka lennätyksen jälkeen.

-
Otsikko: Vs: Exel database nettiin.
Kirjoitti: 1m4s0_ - 20 Tammikuu, 2011, 10:44:24
Tuo android softa herättää jo kiinnostusta  ::)
Otsikko: Vs: Exel database nettiin.
Kirjoitti: Falconi - 20 Tammikuu, 2011, 18:09:54
Jeps itsekkin exceliin teen kirjanpitoa, mutta androidiin joku "lomake" hommeli olisi kyllä kätevä.