Kopterit.net

Helikopterit => Kopterivalmistajat => Align Sähkökopterit => Aiheen aloitti: Maikko - 17 Tammikuu, 2011, 19:19:09

Otsikko: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 17 Tammikuu, 2011, 19:19:09
Moi,

Tänään sain tilaamani Trex 700E 3G Super Combon. Ajattelin laittaa hieman kuvia kasauksen etenemisestä, sillä ei näistä kauheasti juttua ole ollut. Mielenkiinnolla odotan että onko toi Align 3G FBL yksikkö toimiva ja kuinka paljon tehoa tässä oikein on. Nitromiehenä iso sähkö onkin mielenkiintoinen aluevaltaus ja odotankin että en tule pitämään latailusta ja lyhyemmistä lentoajoista. Asenne on siis kunnossa  ;D

Alunperin toisen ison kopterin N9:n rinnalle hankkiminen oli hieman katkolla, sillä säilytystilaa ei oikein ollut. Sitten kun keksin että saunassa on hyvää tilaa oli kuvio selvä. Kaiken lisäksi vaimo osallistui hankintaan sponsoroimalla perheen "yhteistä" hankintaa 500e:lla :o! Taustalla tässä oli että olin ollut jo pitkän aikaa niin kiltti ja edellisenä jouluna ja syntymäpäivänä oli pukki hyvin niukalla linjalla. Kuinkahan pukki osasi tehdä näin hyvän lahjan. Olkaahan siis kilttejä!  ;)


3G Super Combo - paketti:

3G Super Combo paketti on tämänhetken uusin paketti, jonka tunnistaa valko sinisestä kopasta. Paketti sisältää:
- Trex 700E kopteri kitin
- Align Flybarless nupin ja Align 3G FBL controllerin
- 3 x Align DS610 servoja
- 1 x Align DS650 peräservon
- Align 700MX moottorin
- Align normi 690 lavat (ei FBL)
- Align RCE-6BX regulaattorin (jota en aio käyttää)
- Castle 120A Nopeudensäätimen

Kun sain paketin niin heti sydän hypähti sillä paketissa luki pelkkä Combo, eikä Super Combo. Paketin sisältä kuitenkin löytyi lisätty Castlen ESC, joten paketti on täydellinen Super Combo vaikkakin kannessa lukee muuta. Olivat liikkeessä lisänneet nämä pakettiin, sillä Super Comboja ei ollut ollut tarjolla.

Tilauksella ollutta muuta tavaraa:

Edellä mainittujen hyödykkeiden lisäksi tilasin samalla myös:
- Castle CC BEC Pro Switching regulaattorin
- Alignin muoviset perälavan pitimet (joita en kyllä vielä löytänyt paketista)
Näistä myöhemmin lisää.

Paketti tulee hyvin järjestellyissä pikkupaketeissa jotka kertovat mitä löytyy mistäkin. Pakkauksesta ei valittamista vaan ihan tyylikkään oloinen.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 17 Tammikuu, 2011, 19:53:50
Unboxin jatkuu...

Kuvissa on jokaisen pikkuboksin sisältö erikseen.

Ensimmäinen pettymys tuli, sillä Canopy-laatikosta löytyi vanhanmallinen kellertävä Canopy. Isänmaallisena miehenä halusin nimenomaan sen sinivalkoisen. Okei, se on paljon paremman näköinen kuin toi keltainen. Kummallinen paketti, sillä kuitenkin moottori on mallia 510kv MX ja paketin kannessa on toi sinivalkoinen koppa, joten liikkeessä ilmeisesti vaihdettu. Pitääpä laittaa reklamaatiota asiasta.

Muuten ei huomauttamista.

Osaako joku sanoa onkohan jotain muuta mitä pitäisi varmuuden vuoksi tsekata että on tuota uusinta ja oikeaa versiota? Käsittääkseni Canopy, 700MX-moottori ja toi nopari on ne erottavat tekijät.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 17 Tammikuu, 2011, 20:41:59
push pull linkki tangot pitäs olla mallia paksut (luokkaa 6mm) hiilikuituputkella jäykistetty.

Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Emty - 17 Tammikuu, 2011, 22:08:10
Onko tuossa versiossa servokotelot alumiinisia vai muovisia ja onko lavat varmasti FBL?
Mielestäni kitin mukaan ei tule 3G lapoja.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Flying Finn - 17 Tammikuu, 2011, 22:13:50
Lavat oli ainakin minulla tavalliset, onneksi älysin tilata samalla nuo fbl lavat.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 17 Tammikuu, 2011, 23:17:17
Onko tuossa versiossa servokotelot alumiinisia vai muovisia ja onko lavat varmasti FBL?
Mielestäni kitin mukaan ei tule 3G lapoja.

Olette oikeassa. Ovat normaalit 690D lavat, eivätkä 3G versiot. Korjasin tämän ekaan postaukseen.
 
Servokotelot ovat muovisia, mutta eikai niiden pitäisikään olla metalliset? Blingiä lisähinnasta, vai pitäisikö näiden olla paketissa mukana?
(http://www.freakware.de/shop/abilder/hn7074m.jpg)

push pull linkki tangot pitäs olla mallia paksut (luokkaa 6mm) hiilikuituputkella jäykistetty.

On hiilikuidulla tms. jöykistetyt, sisällä oleva metallitanko on 2mm paksu ja jäykisteputki on 4mm.

Lähetin kyselyn tosta canopysta ja puuttuvista perälavanpitimistä (erillinen tilaus) RC Markettiiin, josta kitin tilasin ja sieltä tuli vastaukseksi että perälavat lähetetty eri kuorella ja kuulemma kaikissa kiteissä oli toi canopy. He heittivät hanskat tiskiin ja sanoivat että voin lähettää meiliä Alignille asiasta >:(. Ainakin jenkkifoorumin perusteella Align on tunnettu siitä että vastauksia ei tule, mutta laitoin nyt kuitenkin viestin sinnekkin vetämään.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 18 Tammikuu, 2011, 07:06:45
Olis nyt luullut, että Alex olis vähän enempi nähnyt vaiva...
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: J@ni - 18 Tammikuu, 2011, 15:15:59
Noh, ruuvari/kamera käteen Maikko!

Kansa tahtoo kasauskuvia   ;D

Nimim. Malttamaton  ::)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: masu - 18 Tammikuu, 2011, 22:42:42
Oliko niin, että siinä F3C versiossa on nuo bling bling servopidikkeet vakiona mukana, mutta ei tässä uusimassakaan normi 700E:ssä...?

Hieno kone siitä tulee, canopyn väristä huolimatta!
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Anssi - 18 Tammikuu, 2011, 23:32:23
Kyllä tuossa F3C versiossa on alumiiniset servotelineet mukana. Niin ja suosittelen kuitenkin sitä vastarinakkua laittaa mukaan ettei pelkän ajoakun varassa ajella.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 19 Tammikuu, 2011, 00:19:43
Roottorin nupin kasaus:

Noniin, pääsin aloittamaan kasauksen tänään ja aloitin ohjeiden mukaan ensin nupista. FBL-kopterina nuppi on yksinkertainen ja helppo kasata. Ensimmäiseksi paloittelin lavan pidikkeet keskihubista ja vaikka ruuvit olivat kohtuu tiukalla niin lukitetta niissä ei ollut. Sitten ajattelin purkaa lavan pitimistä laakerit pois, jotta saisin rasvaa painelaakereihin mutta laakerit olivat niin tiukassa että lämmityksenkään jälkeen ei onnistunut. Päädyin levittelemään rasvaa lavanpitimessä oleviin laakereihin suoraan tikulla sörkkien. Lepatusakselin päässä olevat ruuvit ovat isot verrattuna muihin, joissa on yleensä normi kuusiokolo ruuvit (kovuudesta en tiedä). Kanta on selvästi suurempi ja otinkin ruuvista kuvan. Pikkuruuvailua ja yläosa nupista kasassa.

Seuraavaksi sitten pistettiin kasaan washout base ja kallistuslevy (swashplate) pääakseliin. Kallistuslevy on tyypillinen Align, ainoastaan pikkuisia isompi. Mitään säätöruuveja tässä ei ole ja ei se nyt ihan silkin hienosti pyörinyt, mutta eiköhän moottorin voiman alla pyöri vaikka vähän tiukempikin. ;D Pikkasen laitoin rasvaa, mutta en paljoa. Tämänjälkeen kun kallistuslevy ja washout base olivat tangossa kiinnitettiin aiemmin kasattu nupin yläosa. Nupissa oli neljä reikää kiinnitystä varten!! Yksi läpipultti ja kaksi normi pultti (kts kuva). Pitäisi kyllä kestää!

Washout base kiinnitettiin pääakseliin 2mm päähän yläosasta ja kiinnitys tapahtuu toisen armin kiinnitysruuvilla. Tämä on silmämääräinen tarkistus ja olisikin hyvä saada se suoraan ettei FBL kontrollerille tulisi turhia ennakoita. Otin nupin hatun irti ja zoomailin ylhäältä päin että olisi suorassa nupin yläosaan nähden (kts kuva).

Tämän jälkeen sitten vaan linkit kiinni ja leikkimään ensimmäisellä valmiilla osalla. Noi nupin linkit ovat uutta mallia, joita en ole ennen nähnyt. Pussissa oli muutia erilaisia, mutta nämä vastasivat nupissa käytettävien kuvia. Täytyy sanoa että aika tukevan oloinen rakennelma ja niinhän se varmaan onkin sillä jotkut ajavat tällä 2300rpm nupissa! Kyllä lähtee...

-

Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 19 Tammikuu, 2011, 00:24:40
Tässä vielä kuvat valmiista nupista. Aikaa tähän meni varmaan pari tuntia, kun oikein herkuttelin. Se kiiltää, siinä lukee Align ja tuntuu se toimivan.

Seuraavaksi sitten rungon kimppuun. 8)

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 19 Tammikuu, 2011, 06:57:17
on se hieno tollai kiiltävänä!

onneksi mulle tulee samanlainen ::)

250 rekkulan Align FBL nuppi on myös kiiltävä... nyt 500 rekkulan musta nuppi tulee kyllä erottumaan pahasti hyllystä!
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: J@ni - 19 Tammikuu, 2011, 08:27:32
Allulta näyttää tulleen päivitys tohon nuppiin,washout base näyttää olevan kiinteenä nupissa.

http://www.align.com.tw/shop/product_info.php?cPath=22_104&products_id=3713 (http://www.align.com.tw/shop/product_info.php?cPath=22_104&products_id=3713)

Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 19 Tammikuu, 2011, 18:00:47
... Se kiiltää, siinä lukee Align ja tuntuu se toimivan ...

Kolme tärkeintä ;D

Itselläni on 600 saman näkönen nuppi Align FBL -nuppi, ja siinä tuli myös nuita uusia linkkejä mukana. Se ero niissä on että, käyttää pikkasen isompaa linkkipalloa.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 20 Tammikuu, 2011, 12:05:55
no mikä on? miksei valmiista kopterista ole kuvia näytillä? ;D

niin ja onko tosiaan niin että noi paketissa tulevat lavat ei oo FBL tyyppiset ???
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 20 Tammikuu, 2011, 13:20:13
no mikä on? miksei valmiista kopterista ole kuvia näytillä? ;D
niin ja onko tosiaan niin että noi paketissa tulevat lavat ei oo FBL tyyppiset ???

Nautitaan nyt tästä rakentamisesta. ;)
Ei ollut eilen aikaa yhtään, mutta tänään pitäisi olla. Myös dokumentaatioon menee vähän "turhaa" aikaa, joten hyvä jos innokkaita seuraajia riittää (=Tohtori ja J@ni)  ;D.

Niin ja suosittelen kuitenkin sitä vastarinakkua laittaa mukaan ettei pelkän ajoakun varassa ajella.

Otan servoille virran suoraan ajoakusta, enkä kyllä näe sitä mitenkään riskaabelimpana. Jännitettä riittää servoille vaikka moottorin joutuisikin kiskaisemaan rotaatioon tai nopari alkaa pätkimään virtoja akun ollessa tyhjä. Itseasiassa lisää myös turvallisuutta siinä mielessä ettei unohda ladata sitä vastarin akkua vaan aina on täysi pakka lennätettäessä. Se huono puoli tietenkin on että pelkkiä servoja ei saa päälle ilman että noparikin herätetään. Tämä olisi lähinnä säätöä tms varten (noh tietenkn voi moottorin kaapelit irrottaa). BEC tietenkin voi palaa, mutta kyllä se voi palaa otettaessa virta omastakin akustakin. 500:lla olen lennellyt CC:n ICEn integroidulla BEC:llä joka ottaa virran suoraan 6s-akusta ja hyvin on toiminut.

Allulta näyttää tulleen päivitys tohon nuppiin,washout base näyttää olevan kiinteenä nupissa.
http://www.align.com.tw/shop/product_info.php?cPath=22_104&products_id=3713 (http://www.align.com.tw/shop/product_info.php?cPath=22_104&products_id=3713)


Toi on ihan hyvä homma, samanlainen toteutus on myös KDE:n upgrade hubissa.
Uskon että mulla ei ole tossa kitissä myöskään tuota CNC-pääratasta noiden servopukkien ja canopyn lisäksi. No onneksi tärkeimmät asiat on, eli uudempi moottori ja nopari. Hammaspeikko voi tietenkin nyt käydä helpommin, mutta kokeillaan ensin.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 20 Tammikuu, 2011, 13:59:41
Se huono puoli tietenkin on että pelkkiä servoja ei saa päälle ilman että noparikin herätetään. Tämä olisi lähinnä säätöä tms varten (noh tietenkn voi moottorin kaapelit irrottaa).

jaa miten niin?

2x 6s akut kytkettynä sarjaan ja ns "alemmassa" (eli siinä jonka musta karva menee noparille) on sitte bec rinnalla(6s tilassa)...
näin ollen kun kytket vaan sen alemman akun liittimen kiinni on sulla becin kautta sähköt mutta nopari ei saa mitään!

 ::)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 20 Tammikuu, 2011, 14:29:19
Se huono puoli tietenkin on että pelkkiä servoja ei saa päälle ilman että noparikin herätetään. Tämä olisi lähinnä säätöä tms varten (noh tietenkn voi moottorin kaapelit irrottaa).

jaa miten niin?

2x 6s akut kytkettynä sarjaan ja ns "alemmassa" (eli siinä jonka musta karva menee noparille) on sitte bec rinnalla(6s tilassa)...
näin ollen kun kytket vaan sen alemman akun liittimen kiinni on sulla becin kautta sähköt mutta nopari ei saa mitään!

 ::)

Katos, empä tullut ajatelleeksi. --> Ei ollenkaan huonoja puolia  ;D

Tarkkana sitten ne jotka päätyy tähän ratkaisuun. Se musta johto pitää olla juuri tohtorin kuvaamalla tavalla kolvattuna "ensimmäisen" akun negatiiviseen eikä akkujen väliin. Kts kuva. Hmmm. kuvassa sanotaan että tämä ei päde CC BEC PRO:n, mutta en ymmärrä miksi?

(http://www.castlecreations.com/images/ccbec_multi-pack-large.jpg)


Toinen info pläjäys. Kipinä on ystävä!  :)

Lainaus
3. When I plug in my high voltage battery pack (4s-12s lipo, 12-20 NiMH) into my Phoenix HV or Phoenix-125, etc. controller there is a large spark. Why?

The spark is your friend. If ever you plug your pack into your controller and you don’t see the spark, contact tech support at support@castlecreations.com or (913) 390-6939 and send the controller in for repair. Your capacitors will need to be changed. NEVER fly if you do not see the spark, especially with high voltage applications! The higher the voltage, the bigger the spark should be. Remember, the spark is your friend!!!

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 20 Tammikuu, 2011, 14:37:38
Se huono puoli tietenkin on että pelkkiä servoja ei saa päälle ilman että noparikin herätetään. Tämä olisi lähinnä säätöä tms varten (noh tietenkn voi moottorin kaapelit irrottaa).

jaa miten niin?

2x 6s akut kytkettynä sarjaan ja ns "alemmassa" (eli siinä jonka musta karva menee noparille) on sitte bec rinnalla(6s tilassa)...
näin ollen kun kytket vaan sen alemman akun liittimen kiinni on sulla becin kautta sähköt mutta nopari ei saa mitään!

 ::)

Katos, empä tullut ajatelleeksi. --> Ei ollenkaan huonoja puolia  ;D

Tarkkana sitten ne jotka päätyy tähän ratkaisuun. Se musta johto pitää olla juuri tohtorin kuvaamalla tavalla kolvattuna "ensimmäisen" akun negatiiviseen eikä akkujen väliin. Kts kuva.




Toinen info pläjäys. Kipinä on ystävä!  :)

Lainaus
3. When I plug in my high voltage battery pack (4s-12s lipo, 12-20 NiMH) into my Phoenix HV or Phoenix-125, etc. controller there is a large spark. Why?

The spark is your friend. If ever you plug your pack into your controller and you don’t see the spark, contact tech support at support@castlecreations.com or (913) 390-6939 and send the controller in for repair. Your capacitors will need to be changed. NEVER fly if you do not see the spark, especially with high voltage applications! The higher the voltage, the bigger the spark should be. Remember, the spark is your friend!!!

-

tohon vielä sen verran että se iso jännite-ero konkkien ja akun välillä ja siitä aiheutuva syöksyvirta joka sen kipinän aiheuttaa tekee nimeomaan hallaa niille konkille koska niiden maksimivirrat ylittyy varmasti! tosin jos toi on aukeavaa mallia toi nopari ni eipä ole kummonen homma ne konkat ite vaihtaa ku osaa vaan valita sopivat "low esr" mallit!

ite en oo vielä päättäny kattelenko kipinöintiä vai en... 500 rekkulassa kattelen mutta puolta isompi jännite tekee kyllä aikamoisen napsun jo...
päätän sitte ku oon kokeillu ilman vastuksia että miten kipunoi! ;D

Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 20 Tammikuu, 2011, 14:41:34
Jää noista räpsyistä kivat jäljet liittimiin...
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 20 Tammikuu, 2011, 14:55:36
ainoa hyöty minkä keksin erillisestä vastarin akusta on että jos ajoakku päästää henget pihalle niin totaalisesti kesken lennon että palaa ns "poikki" ni sillon häviää ohjaus! mutta alkaa oleen sillon jo muutenkin tilanne päällä vaikka OP on ilmeisesti ko tilanteesta jopa laskeutunu erillisellä vastarin akullansa :o  ;D

siinä jää akun ja elektroniikan väliin jokatapauksessa se BEC ja liittimet jotka voi pettää!

maikon pointti siitä että eipähän lentele tyhjällä vastarinakulla torppeja oli myös hyvä! ;)

aika fifty/fifty sanoisin paitsi että toi CC BEC PRO taitaa olla kevyempi ku sopivan kokonen vastarinakku ;)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Falconi - 20 Tammikuu, 2011, 16:03:25

Otan servoille virran suoraan ajoakusta, enkä kyllä näe sitä mitenkään riskaabelimpana.


Siis tuleeko virrat kuitenkin vastarin kautta vai meinasitko vaan signaalipiuhan vastarille vetästä? Rapakon takana ovat näinkin tehneet, että ottavat servoille virran nimeomaan suoraan akusta.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Petpass - 20 Tammikuu, 2011, 17:18:55

Otan servoille virran suoraan ajoakusta, enkä kyllä näe sitä mitenkään riskaabelimpana.


Siis tuleeko virrat kuitenkin vastarin kautta vai meinasitko vaan signaalipiuhan vastarille vetästä? Rapakon takana ovat näinkin tehneet, että ottavat servoille virran nimeomaan suoraan akusta.


Tämä kiinnostais muakin, rc-autopuolella kuulemma usein käytetty viritys ja haaroitusjohtojakin saatavana. Onko tuossa mitään erikoista huomioitavaa jos päätyy tuohon ratkaisuun?


 
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 20 Tammikuu, 2011, 19:12:10
Siis tuleeko virrat kuitenkin vastarin kautta vai meinasitko vaan signaalipiuhan vastarille vetästä? Rapakon takana ovat näinkin tehneet, että ottavat servoille virran nimeomaan suoraan akusta.

Ihan vastarin kautta ajattelin vetää virrat. Ilmeisesti jotkut ovat huolestuneet noiden vastareiden ja FBL-systeemien virrankestosta, joten ovat päätyneet tohon suoraan vetoon.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Trnquill - 20 Tammikuu, 2011, 20:22:32
CC Pro BEC:stä tulee kivasti kaksi kaapelia, joista toisen voi vetää vaikka vastariin ja toisen jonkinmoisen haaroitusklimpin kautta servoille. Samaan linjaanhan ne toki lopulta kytkeytyvät, mutta ihan noin vaan muodon vuoksi. :)

Suurilla virroilla on BECin ohjeen mukaan "pakko" käyttää kumpaakin piuhaa ja neuvotaanpa vielä vaihtamaan servoliittimetkin johonkin stydympään.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: JariN - 20 Tammikuu, 2011, 22:48:33
Anteeksi tyhmyyteni, mutta eikö tuo Bec:in kytkeminen vain toiseen ajoakkuun tyhjennä ko. akun kennoja pelkästään? Eikö se haittaa mitään?

Mie kun olen jo tuosta sähköjunasta jäänyt asemalle....
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 20 Tammikuu, 2011, 23:23:43
Anteeksi tyhmyyteni, mutta eikö tuo Bec:in kytkeminen vain toiseen ajoakkuun tyhjennä ko. akun kennoja pelkästään? Eikö se haittaa mitään?

Mie kun olen jo tuosta sähköjunasta jäänyt asemalle....

Tyhjentää, mutta noin isoissa akuissa ei erotus ole niin suuri että sillä olisi merkitystä.

N9:llä ja "janoisilla" JR 8717 servoilla mulla on lennossa kulunut n. 300mAh 2s akulla, eli akusta lähtenyt energia oli 3,8V * 0,3Ah = 1,14VAh. Isommalla 6s akulla tämän saman energian lähteminen tarkoittaisi kapasiteetissa 1,14VAh / 22,8 = 0,05Ah. Joka on siis 50mAh. Tämä taas on 5000mAh akusta 1% kapasiteestista. Ei siis pitäisi olla merkitystä, koska yhden lennon jälkeen noi akut kuitenkin ladataan.

Hyvällä tsäkällä seuraavalla lennolla nämä akut ovat toisinpäin, joten pitkässä juoksussa tuokin vielä menee tasan.

-
Otsikko: Rungon kasausta
Kirjoitti: Maikko - 21 Tammikuu, 2011, 00:00:08
Runko:

Tänään vuorossa oli rungon kasausta.

Hyvin simppeli kaiken kaikkiaan:
- Ensiksi pohjalevyyn metallikiinnikkeet kiinni.
- Sitten rungon toiseen puolikkaaseen laakeripukit, etuosa, tuki, servojen kiinnikkeet, moottorin vastatuki ja Canopyn kiinnikkeet kiinni.
- Sitten puolikkaat yhteen. Ruuveja en ollut kiristänyt ja jätin pohjalevyn irti. Tämän jälkeen menin keittiön lasipöydälle jossa kasasin runkon suoraan niin että pääakseli oli pujotettu laakereitten välistä.
- Tämän jälkeen yksitellen ruuvit kiinni locktitella
- Seuraavaksi jalaksien kasaus ja niiden kiinnittäminen runkoon
- Koiran mielestä oli kuitenkin tylsää puuhaa.

Siinähän se sitten oli.

Noparin paikka:
700E:ssähän varsin keksiliäästi paikka noparille roottorin takana, joten ilmavirta on taattu. Nyt kuitenkin mietin että uskaltaisikohan sen asentaa tuonne Canopyn sisään. Loggeritstahan näkee lämmöt jos se liikaa lämpiää.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 21 Tammikuu, 2011, 00:01:45
...Mie kun olen jo tuosta sähköjunasta jäänyt asemalle....
Tämä taas on 5000mAh akusta 1% kapasiteestista. Ei siis pitäisi olla merkitystä, koska yhden lennon jälkeen noi akut kuitenkin ladataan.

Hyvällä tsäkällä seuraavalla lennolla nämä akut ovat toisinpäin, joten pitkässä juoksussa tuokin vielä menee tasan.

EIEIEIEIEIEIEIEI.... Siinä on sellanen termolookinen inverssi välissä jos ei blalanssoi kennoja ristiin käyttämättömien akkusilmukoiden kanssa. Saatta jokukerta muuttu servo äkistä liikkeestä keneraattoriks ja sepä törkkäsee akun polarisaation siihen inverssin vastavaiheeseen.

Menee huonoks! ELÄ!

;D
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 21 Tammikuu, 2011, 08:03:13
silmiin pisti että moottorin välystä ei sitte vissiinkään pääse säätämään vaan se on mitä se on?

kerpele ku syyhyää päästä itsekkin vääntämään ja jätkä herkuttelee päivätolkulla hitaasti kasaten ;D
ittelle tuli eilen CC BEC PRO ja 3G usb mokkula postissa... täytyy hiplata ne nyt rikki konetta odotellessa ;D

tuliko sulla muuten castlen noparin mukana joku lipuke jolla saa tilattua ilmaseksi sen usb kikkareen?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Anssi - 21 Tammikuu, 2011, 08:23:33
Kyllä sen säätimen voi laittaa ihan minne vaan. Mulle tuossa 700E:ssä on kokokoppa päällä eikä tuo säädin näy päivävaloa enää. Ei noiden säätimien kanssa ole ollut ongelmia 35 asteen helteessäkään  ;)

Niin ja sitä välystä rattaiden välissä ei pahemmin voi säädellä. Ellei ota dremeliä käteen ja avarra reikiä liikkumisen lisäämiseksi.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: B12 - 21 Tammikuu, 2011, 08:34:59
silmiin pisti että moottorin välystä ei sitte vissiinkään pääse säätämään vaan se on mitä se on?

Eikös tämä aiheuttanut gasserissa jotain ongelmaa sorvaantuneiden päärattaiden muodossa?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Anssi - 21 Tammikuu, 2011, 08:41:09
Se välys on juuri siedettävissä rajoissa nyt mutta varmaan joutuu jossain vaiheessa säätämään tiukemmaksi kun rattaat kuluvat. Mielellään ei alkaisi kyllä reikiä suurentamaan kun äkkiä heittää linjaus kun käsi varalla tekemään.

Tohtorille vielä siitä USB:stä että joku kortti taisi olla mukana mutta mahtaisiko olla että postikulut tarvii maksaa itse maksaa jolloin ollaan lähellä Saben hinnoissa kun Tonilta tinkaa. Tuota http://www.castlecreations.com/products/quick_connect.html (http://www.castlecreations.com/products/quick_connect.html) ajattelin hommat sinne väliin niin olisi helppo logit purkaa koneelle kuin tökkää piuhan vaan kiinni.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 21 Tammikuu, 2011, 09:19:55
no kyllä alkaa haisemaan taas niin törkeeltä kiskonnalta! >:(

ostat helvetin kalliin säätimen missä on loggaus -> joudut ostamaan usb sovittimen erikseen -> jotta saat sovittimen toimimaan järkevästi joudut ostamaan vielä välijohdonkin erikseen!!!! >:(
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 21 Tammikuu, 2011, 09:31:24
Älä hätäile, jos sulla on tuo BeastX usb tai Futaban CIU2, uskon, että saat toimimaan.
Saattaapa tuo Align 3G usb mokkulakin toimia.

Ei kaikkeen tarvitse olla omaa kaapelia. Esim päivitin mun Beastin versioon 2. käyttämällä Gyrobotin kaapelia figure that. No Gyrobotin kamat on myyty...

Voit lainata mun kaapelia ja tehdä itelles tuollaisen USB sarja kaapelin, jos et saa muuten toimimaan;)

-Samppa
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Anssi - 21 Tammikuu, 2011, 09:45:08
Periaatteessa tuolla Quick jutulla ei ole muuta kuin se etu ettei säätimen johtoa tarvi irroittaa logien purkuun. Ilmankin pärjää kyllä. Kannattaa sun Tonilta tuota usb johtoa kysyä kun niitä sillä näkyi olevan. Taitaa tulla sen jenkkilän postimaksun hinnalla Toniltakin. Tuolla siis pärjäät jo ellet halua alkaa hifistelemään. Ja jos niin sitten varmaan pitää ostaa myös kenttä touhuja varten pika setup korttikin tai kantaa läppäriä mukana  ;)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 21 Tammikuu, 2011, 09:49:41
Älä hätäile, jos sulla on tuo BeastX usb tai Futaban CIU2, uskon, että saat toimimaan.
Saattaapa tuo Align 3G usb mokkulakin toimia.

Ei kaikkeen tarvitse olla omaa kaapelia. Esim päivitin mun Beastin versioon 2. käyttämällä Gyrobotin kaapelia figure that. No Gyrobotin kamat on myyty...

Voit lainata mun kaapelia ja tehdä itelles tuollaisen USB sarja kaapelin, jos et saa muuten toimimaan;)

-Samppa

joo no saan ton castlen usb kikkareen ainakin aluksi lainaan j@nilta ku sillä on 2 niitä...
ei oo myöskään beastin kikkaretta ku sain sen samalta kaverilta lainaan ku päivittelin omani...
ton 3G kikkareen ostin ja se tulikin eilen himaan!

ei tullu mieleenkään että noi olis mahdollisesti ristiin sopivia...

varmaan ton välipiuhan otan jostain jossain välissä sitte ku eipä se kallis ole!


periaatteesta vaan vähä ketuttaa ku rahastetaan tollalailla vaikka ihan hyvin olis voinu säätimeen suunnitella suoraan
miniusb reijän johon vois tyrkätä suoraan läppäristä piuhan! nykytekniikalla olis vieny ainaki neliösentin verran tilaa ESCn piirilevyltä!
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Anssi - 21 Tammikuu, 2011, 10:05:35
Juu samaa mieltä että miksi ylimääräisiä palikoita tarvii. Tuokin USB johto sisältää pienen elektroniikka kikkareen joka varmaan olisi ollut mahdollista säätimeen upottaa. Tuon säätimen kanssa hieman eilen painin kun säätelin autorotaatio setupia. Jäi enemmät lennättelyt kun ei mennyt ihan niin Strömsöössä. No parin tunnin painin jälkeen sain kaikki niinkuin halusin. Maailmalla tuntui olevan suht paljon kokemuksia noista säätimistä että hukkaavat setupit yhtäkkiä. Softan updatella olisi kuulemma vika hoidettu.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: 1m4s0_ - 21 Tammikuu, 2011, 10:08:49
Mitä jos säädin on levyltään suuniteltu jo niin tiukaksi että vientejä ei voi sijoitella niin että saataisiin levyn reunaan usb-portti tai jotain lisä komponentteja  :-X
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 21 Tammikuu, 2011, 10:13:05
Mitä jos säädin on levyltään suuniteltu jo niin tiukaksi että vientejä ei voi sijoitella niin että saataisiin levyn reunaan usb-portti tai jotain lisä komponentteja  :-X

se vaadittava elektroniikka vie maksimissaan 10x10x2mm piirilevyn ja liitinkin on niin pieni että se nyt menee mihin vaan!
kyllä toi on ryöstötarkotuksessa tehty tahallinen suunnitteluvirhe sanon minä!  :D eiku  >:(

mutta sitä nyt ei siinä ole joten ei siitä sen enempää!
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 21 Tammikuu, 2011, 11:17:25
Tässä tosiaan ei ole säädettävää välystä. Uskon että syynä on se että ihmisillä on eri käsitykset oikeasta välyksestä, joten Align on tehnyt ratkaisunsa itse ja säätänyt sen noilla vakioromppeilla oikeaksi. Tämä riittää mulle. Päivityksenä saa säädettävää pukkia, jolla välystä pystyy säätämään. Tätä tarvitaan sitten 3rd party rattaiden ja pinjoneiden kanssa.

tuliko sulla muuten castlen noparin mukana joku lipuke jolla saa tilattua ilmaseksi sen usb kikkareen?

En itseasiassa katsonut vielä. Aikoinaan kun 500:seen tilasin ESCin, niin silloin toi lipuke oli jonkun lyhyen ajan tarjous.

Kyllä sen säätimen voi laittaa ihan minne vaan. Mulle tuossa 700E:ssä on kokokoppa päällä eikä tuo säädin näy päivävaloa enää. Ei noiden säätimien kanssa ole ollut ongelmia 35 asteen helteessäkään  ;)

Hyvä homma, laitan sen varmaan tohon eteen möllöttämään jos saan sen mahtumaan. Jos se palaa tulen syyttämään sua asiata  ;)

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Anssi - 21 Tammikuu, 2011, 11:36:43
Äkkiä vastuun vapautus itselle. Kaikkea voi kokeilla omalla vastuulla  ;)  Ei vaan on kyllä toimineet ihan missä vaan nuo säätimet kun ne on kuitenkin tarkoitettu toimimaan isommilla virroilla mitä meillä on mennyt. Kontronikissa ei ole edes mitään siiliä kyljessä mikä noissa Castleissa on.

Tilasin just Tonilta tuon Quick connectin kun koko kopalla mukavampi kun saa logit ulos ilman johtojen irroittelua ja ei tarvi kabiinia irroitella. Oli noita hyllyssä vaikka nettisivuilla ei näy.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 21 Tammikuu, 2011, 14:23:03
Clicks, cliks...

Canopy ei ole enää ongelma ;)
Taisin muutenkin seurata Tohtorin esimerkkiä.(mystistä ;))

Ei näistä kuitenkaan vielä tässä vaiheessa enempää.

btw: Siivoilen hieman ketjua tässä matkan varrella, että pysyy helposti seurattavana. Tämä ei tarkoita etteikö entiseen malliin voisi keskustelua jatkaa ja kirjoitella..

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 21 Tammikuu, 2011, 14:42:04
Maikko tais pamauttaa tilaten DX8:n...

Onhan tuo halapa vain 300+12GBP-10%.

Ite meen Futte polkua...
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 24 Tammikuu, 2011, 00:12:39
Päivitystä tähän. Henttaalla sain kuulla kunniani useammaltakin tyypiltä kun ei ollut edistystä tapahtunut  ;D

Moottori ja servot:

- Moottori on siis 510kv Alignin moottori. Pinjoni on kyllä hauskan iso kun on tottunut tohon 500:sen kokoiseen. Moottorin kiinnitys pukkiin oli suoraviivaista ja pinjoni kiristetiin akseliin kahdella ruuvilla. Akselissa oli tasainen kohta toiselle ruuville ja toiselle ei. Hieman piti jättää päähän tilaa ettei pinjoni hinkkaa "tuki" laakeriin kun se asennetaan runkoon. Ajattelin että asennan noparin eteen joten moottorin johdotukset tulee eteenpäin.

- Ennenkuin asensin moottorin paikalleen niin servot piti laittaa paikalleen. Ei ongelmia tässä vaiheessa. Mulla tuli mukana tosiaan muoviset pukit, mutta en näe tarvetta päivittää niitä. Saattaa olla jopa kevyemmät noi muoviset. Muoviin kiristettäessä ei saa hampaat irvessä tietenkään kiristää.  

- Tämän jälkeen moottori paikalleen. Mitään säätövaraa ei ole ja toi tulee tarkalleen tohon yhteen kohtaan. Ei "backlashia" rattaassa, mutta pyörii kuitenkin kevyesti. Yllättävän onnistunut väli siis.

Servojen ja moottorin kiinnityksessä ei mitään ongelmia.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 24 Tammikuu, 2011, 00:26:38
Perä:

- Peräroottori on tyypillistä Align rakennetta. About samaa mitä noissa pienenmissä, mutta vain skaalattuna isommaksi. Myös tässä rakenteessa on 4Deen kirjoittama terävä ura, josta johtuen hänen gasserinsa perä räjähti ilmassa. Olen lukenut että kannattaa ostaa päivitysperä Quick UK:lta tai sitten asentaa muoviset lavanpitimet. Tilasin muoviset, mutta ne tulevat jälkitoimituksella joten laitoin noi alkuperäiset metalliset. Muovisten idea on se että ne ovat yksinkertaisesti kevyemmät, joten ne eivät laita niin paljoa rasitusta perälle. No, en tiedä onko näille tarvetta.

- Kasatessani perää oli varsin ongelmallista saada vipusysteemistä kitkaton, sillä lavanpitimien ruuvit ja laakereina toimivat holkit tahtoivat liian helposti sotkeutua liialti lukitteeseen, joka jumitti perää. Taisin neljä kertaa rakennella ja debugata mistä se oikein kanittaa. Laitoin suoraan lavanpitimeen pienen määrän lukitetta, jolloin sain perän liukkaaksi.

- Toinen ongelma on kardaanin laakerien (2kpl) saaminen peräputken sisälle oikealle kohdalleen. Liimasin laakerit kardaaniin pikaliimalla ja öljysin laakerien ympärillä olevat kumit. Ensimmäisellä yrityksellä tuntui kumma nytkähdys ihan loppuvaiheessa ja varmuuden vuoksi otin kardaanin pois. Onneksi näin, sillä kumi oli päässyt muljahtamaan. Toisella kerralla homma menikin aika helposti sillä öljyä oli peräputken reunoilla jo, joten kitkaa ei ollut niin paljoa. Tämän jälkeen vain etuosa ja takaosa putkeen kiinni.

- Perän kiinnitys runkoon oli mutkaton ja nyt toi alkaakin jo näyttämään kepakolta! Jee!  ;D
 

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: rane78 - 24 Tammikuu, 2011, 00:30:27
Mulla on toi sama perä 700:ssa. Metalliset lavanpitimet ym. ja ajelen melko korkeilla kierroksilla ja hyvin on toi akseli kestänyt.

-R
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: 4D - 24 Tammikuu, 2011, 00:43:11
Mulla on toi sama perä 700:ssa. Metalliset lavanpitimet ym. ja ajelen melko korkeilla kierroksilla ja hyvin on toi akseli kestänyt.

-R

Kyllä se noissa kevyissä nitroissa kestää - laitappa 1.5 kg painoa lisää, niin rasitukset on perässä ihan eri luokkaa  ;)

Uusissa perä-akseleissa olen tehnyt niin, että laitan sen rattaan päästä (metalliosasta) kiinni porakoneeseen, millä pyöritän akselia ja hion pois tuon terävän kulman ja mahdollisen uran vesihiontapaperilla. Tämän vinkin sain tälläkin palstalla vaikuttavalta alan Diplomi-insinööriltä. Nuo kulmat on epäjatkuvuuskohtia rakenteessa ja kestävyys paranee ratkaisevasti kun kulmat on poissa. Jos akseli olisi yhtä paksu perähubin sisällä kuin sliderin kohdalla, niin se ei katkeaisi millään tuosta kohdasta.

- 4D -

(Ps. MJPilotin tekemä titaaniakseli on kestänyt hyvin myös Gasserissa)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 24 Tammikuu, 2011, 10:10:51
ihmettelinkin jo että mikä ihmeen tarkotus niillä muovisilla pitimillä oli mutta unohdin henttaalla kysästä...

toi akselin katkeaminen on vähä sellanen homma että ite mietin että voisin ottaa siihen yksinkertasesti vaihtovälin käyttöön
eli esim 100 tai 150 lentoa ja yksinkertasesti uus akseli paikallensa ku ei noi nyt niin kalliita ole (alle 15e)

ja 4D varmaan tarkottin nimenomaan gassereita ku puhu koneiden painoeroista mutta mä huomasin äsken mielenkiintosen jutun
alikilin sivuilta ku aloin noita painoja syynäämään

nitron specseissä lukee näin "Weight(Without Power System):Approx. 4100g" eli pitääkö toi nyt ymmärtää että ilman mosaa?
ja sit vielä reilu 6 desiä metukkaa tankkiin ni toihan on pitkälle yli 5kg (vai?)

kun taas sähkön kohdalla lukee "● Weight(With Motor): 2830g ● Flying Weight: Approx. 4700g" eli kaikkinensa.

mä ku oon aina luullu että sähkö on vähä raskaampi ku nitroversio johtuen suunnattoman suurista akuista...
taitaa olla menneen talven lumia toi tieto!?? ???
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 24 Tammikuu, 2011, 10:30:55
Noita manuaalien kirjoituksia ei kannata uskoa.

Ilmeisesti noi maailmalla tapahtuneet peräongelmat eivät kuitenkaan ole akselin katkeamisia vaan lavanpitimet lähtee tangentin suuntaan. No en tiedä kuinka pahoja nämä todellisuudessa on. Luin tosta ja laitoin muovilavat tilaukseen ;D. Seuraavaksi voidaankin miettiä että kestääkö muovilavat yhtä hyvin (N9:ssä on kestänyt).

Trex 700N paino ilman polttoainetta tuntuu olevan monilla tuolla 4,6kg tietämillä. Parhaimmat 700E:t ovat tuolla 4,9kg paikkeilla, joten ei siinä niin suuri ero ole. Mutta läskeillä akuilla paino menee helposti 5,2kg:n paikkeille.

Wanted:
Onko jollain pääkaupunkiseudulla EC5:sia lainata tai myydä, YV:llä viestiä. Pitäisi varmaan tehdä haaroituspätkä ja sitten vielä akkuihin liitimet ja vielä laturiinkin adapterit. Kingillä on mutta toimitus on +- ikuisuus. Ladilta on tulossa yksi pari, sillä muuta ei ollut.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: seppomikael - 24 Tammikuu, 2011, 10:34:06
http://www.trex-store.com/liitinpari-p-1966.html (http://www.trex-store.com/liitinpari-p-1966.html)

Käykö sinulle T-Rex store hankintapaikaksi?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Timo - 24 Tammikuu, 2011, 10:40:02
Moikka,

Noita perän kuvia katsellessa tuli mieleen kysymys, että käyttääkö isot pojat maailmalla 3D-lennossa tosiaan hiilikuituisia peräputkia?

--
Timo
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Vispilä - 24 Tammikuu, 2011, 10:47:09
Lainaus
käyttääkö isot pojat maailmalla 3D-lennossa tosiaan hiilikuituisia peräputkia?

Käyttää, mutta toi Alignin putkihan on Hybridi. Hiilikuidun alla on alumiinia. Eikä täyshiiliputkillakaan oo samanlaisia ongelmia ku Hiroboissa.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 24 Tammikuu, 2011, 10:49:42
Käykö sinulle T-Rex store hankintapaikaksi?

Katos, Saben ja Verticalin katsoinkin jo eikä tärpännyt. Heitin täkyn kanssa ilmailijoille sillä ajattelin että Jussilla noita on laarit täynnä :). Laitan tulemaan.

Moikka,
Noita perän kuvia katsellessa tuli mieleen kysymys, että käyttääkö isot pojat maailmalla 3D-lennossa tosiaan hiilikuituisia peräputkia?
--
Timo

Ei käryä asiasta. Kitissä tulee 2 kappaletta peräpuomia! :o Toinen metallisen näköinen ja toinen hiiilarin näköinen. Itse laitoin hiilarisen koska ainahan se on katu-uskottavampi. Harmi vaan etten muistanut punnita oliko painoissa eroa.



-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 24 Tammikuu, 2011, 11:02:56
Mikä mahtaa olla jalas alu putken halkaisija?
10 vai 12mm

-Samppa
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: 4D - 24 Tammikuu, 2011, 13:10:28
Moi,

Mikä mahtaa olla jalas alu putken halkaisija?
10 vai 12mm

-Samppa

9mm on 700N:n jalasputken halkaisija ::)


Tarkoitin juuri Gasseria noissa perä-akselijutuissa, painoa on se 6 kg + bensat. Minulla on katkennut se akseli kaksi kertaa, niin ei oikein huonon tuurin piikkiinkään voi laittaa.
En kuitenkaan usko, että sitä kannattaa vaihtelemaan alkaa, koska minulla eka meni jo ehkä parinkymmenen lennon jälkeen. Kyllä se Nitrossa on kestänyt ja taitaa E:ssä olla lentopainot samaa luokkaa (Nitro 4,7kg kuivana).

Alla kuva hiotusta akselista, mitä itse käytän myös Nitrossa  ;)

- 4D -
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Flying Finn - 24 Tammikuu, 2011, 14:21:22
Kitissä tulee 2 kappaletta peräpuomia! :o Toinen metallisen näköinen ja toinen hiiilarin näköinen. Itse laitoin hiilarisen koska ainahan se on katu-uskottavampi. Harmi vaan etten muistanut punnita oliko painoissa eroa.

Minä punnitsin nuo putket kasausvaiheessa, ja painossa oli kyllä eroa hiilikuituisen eduksi, mutta en muista enää paljonko.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: 1m4s0_ - 24 Tammikuu, 2011, 14:49:50
Oliko rehellinen hiilari vai niitä "muka" hiilikuituisia jossa oli alumiini putki sisällä.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Flying Finn - 24 Tammikuu, 2011, 15:16:12
Oliko rehellinen hiilari vai niitä "muka" hiilikuituisia jossa oli alumiini putki sisällä.

Eipä tuo putki ole rehellistä hiilaria nähnytkään, mutta on ainakin kevyempi. ;D
Mistähän muuten saisi aidon hiilariputken tuohon isoon rekkulaan, kun pienempiin niitä on saatavilla lähes joka kaupassa?
Mahtaakohan täysin hiilikuituinen putki olla paljonkin kevyempi kuin tuo alikilin oma? :-\
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 24 Tammikuu, 2011, 15:47:16
Metri tavarana UK:sta (http://www.carbonology.com)

Muista tilata postipakettina pidemmät, kirjeen maksimi pituus on 900mm, joutuvat sahaamaan muuten tuohon mittaan.

Sain tänään tuon Logo 600 SE kopuun tilaamani Hiilari putken.
Tuo on kyllä passeli
-Samppa
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Falconi - 24 Tammikuu, 2011, 17:24:10
Täytyy vaan olla paksuutta siinä putkessa (kuidut ladottu ristiin), sillä harmittavan usein noi täyshiilakulliset ovat todella joustavia. Tietty jos ei se mitään haittaa niin miksipä ei.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: seppomikael - 24 Tammikuu, 2011, 17:27:03
Luulen kanssa että sopivalla putkella kopterista voi saada aikamoisen 3D-jojon.... ;D
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Timo - 24 Tammikuu, 2011, 17:31:27
Moikka,

Itsekin uskon, että se Alignin hybridi sandwitch putki jossa ohuen alumiiniputken päälle on laminoitu hiilikuitu on ihan älyttömän hyvä ja toimiva setti mikäli se kestää lämpötilavaihtelut. Tosiaan hiilikuituputket ovat usein paljon joustavampia mitä alumiiniputket ja sen vuoksi hiilikuituputkien kanssa varsinkin isommissa koptereissa voi tulla ongelmia kuten ainakin hirobon tapauksessa saattaa helposti käydä.

--
Timo
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 24 Tammikuu, 2011, 19:49:05
Akkujen kytkeminen nopariin:

Mietin tässä noparin ja muiden elektroniikan paikkaa ja tuli mieleen yksinkertainen kysymys. Pitääkö noi kaksi lentoakkua liittää saman aikaisesti nopariin vai voin liittää huoletta ensin toisen akun haaroituskappaleeseen ja sitten vasta toisen. Eihän tässä pitäisi olla mitään ongelmaa? Vaikuttaa johtojen pituuteen ja tavoitteena on saada akut vaihdettua ilman Canopyn poistamista lyhyellä johdolla.

CC BEC Pro:

Tosta CC PRO BEC:stä on kaksi versiota. Joku oli avannut versio ykkösen ja siellä konkat oli speksattu jollekkin vähän reilulle 50V:lle juuri niin että marginaalia ei 12s setupissa ollut yhtään. No osa päästi sitten suoraan pöydällä savut. Sitten alkoi tulemaan markkinoille versio 2 BEC:jä ja näistä kuulemma löytyy reilummin mitoitetut konkat. No edelleen pitäydyn suunnitelmissa ja käytän ainoastaan toista lentoakuista vaikka mulla on Ver2 tosta BEC:stä.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 24 Tammikuu, 2011, 20:19:26
Akkujen kytkeminen nopariin:

Mietin tässä noparin ja muiden elektroniikan paikkaa ja tuli mieleen yksinkertainen kysymys. Pitääkö noi kaksi lentoakkua liittää saman aikaisesti nopariin vai voin liittää huoletta ensin toisen akun haaroituskappaleeseen ja sitten vasta toisen. Eihän tässä pitäisi olla mitään ongelmaa? Vaikuttaa johtojen pituuteen ja tavoitteena on saada akut vaihdettua ilman Canopyn poistamista lyhyellä johdolla.

CC BEC Pro:

Tosta CC PRO BEC:stä on kaksi versiota. Joku oli avannut versio ykkösen ja siellä konkat oli speksattu jollekkin vähän reilulle 50V:lle juuri niin että marginaalia ei 12s setupissa ollut yhtään. No osa päästi sitten suoraan pöydällä savut. Sitten alkoi tulemaan markkinoille versio 2 BEC:jä ja näistä kuulemma löytyy reilummin mitoitetut konkat. No edelleen pitäydyn suunnitelmissa ja käytän ainoastaan toista lentoakuista vaikka mulla on Ver2 tosta BEC:stä.

-

kun sulla on ne akut sarjassa niin virtapiiri sulkeutuu ESCille vasta ku molemmat on kiinni eli siitä vaan yks kerrallaan kytkemään!

mulle tuli kanssa sabesta toi CC BEC PRO ja jostain ameriikan palstalta olin kattovinani että se on v.2 vaan jos siinä niin lukee...
sabella vissiin sitte jotain vanhoja hyllyssä koska tossa mun kikkareessa ei kyllä lue sitä missään!

mistä sä sen v2 tiedon varmistit? lukeeko sulla?

e. ei sillä että 12S käyttäisinkään sitä vaan mäki kytken sen vaan toiseen ajoakkuun... saa sitte säädellä tosiaan rauhassa ilman vaaraa
että mosa käynnistyy!
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 24 Tammikuu, 2011, 20:47:05
kun sulla on ne akut sarjassa niin virtapiiri sulkeutuu ESCille vasta ku molemmat on kiinni eli siitä vaan yks kerrallaan kytkemään!

Thanks, noin sen ajattelinkin olevan. Uskon että laitan vielä kuvan ennen ensimmäistä savujen ottoa.

mulle tuli kanssa sabesta toi CC BEC PRO ja jostain ameriikan palstalta olin kattovinani että se on v.2 vaan jos siinä niin lukee...
sabella vissiin sitte jotain vanhoja hyllyssä koska tossa mun kikkareessa ei kyllä lue sitä missään!

mistä sä sen v2 tiedon varmistit? lukeeko sulla?

e. ei sillä että 12S käyttäisinkään sitä vaan mäki kytken sen vaan toiseen ajoakkuun... saa sitte säädellä tosiaan rauhassa ilman vaaraa
että mosa käynnistyy!

Tuli samalla ton kitin kanssa. Toi V2 tarra on aika selkesästi esillä.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: 1m4s0_ - 24 Tammikuu, 2011, 21:00:58
Onkohan muuta rakenteellistaeroa kuin ne konkat?
Jos ite vaihtais  ;D
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 24 Tammikuu, 2011, 21:04:52
Onkohan muuta rakenteellistaeroa kuin ne konkat?
Jos ite vaihtais  ;D

enpä taida jaksaa ku en kuitenkaan tule käyttämään ku 6S (toisessa ajoakussa)

sabella näköjään sitte vanhaa kamaa hyllyssä ku ei mulla tollasta tarraa ole!
sinälläänhän tällä ei mitään väliä ole... jostain luin myös että olis yks 12V zeneri toisiossa suojana tossa 2 versiossa
estämässä ylijännitettä kikkareen hajotessa... mun elektroniikan tietämyksellä mikään zeneri ei kyllä siinä vaiheessa kestä silmänräpäystä pidempään! ;D että ihan sama!
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 25 Tammikuu, 2011, 18:51:31
niin ja onko tosiaan niin että noi paketissa tulevat lavat ei oo FBL tyyppiset ???

nyt mä alan jo varmaan kohta ärsyttämään ihmisiä ku jankkaan samaa uudestaan ja uudestaan :D

kattelin lapoja rekkulakaupan sivuilta ja silmään pisti että 690D lapoja on kolmella eri parttinumerolla ja hinnalla!
ettei nyt kuitenkin olis niin että noi on jotku FBL lavat jotka tossa kitissä tulee (vai mitä noi eri parttinumerot sitte meinaa)
kaikki on kuitenkin 350g/ pari ja mitatkin on samat!

erikseen on sitte myös 3G lavat mutta niissä on painoa nostettu 30g ja painopistettä siirretty kärkeen päin ja alla
lukee että "Erinomainen valinta piloteille joka haluaa maksimaalista tasaisuutta tai F3C kilpakoptereihin."

toi lainattu lause ei mua jostain syystä oikein imartele ;D

eli kysymys kuuluu onko allun 690D lapoja tosiaan kolmea eri tyyppiä ja mitähän ihmeen eroa niissä on muuta kun että halvimmat on 80e ja kalliimmat 137e ???
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 25 Tammikuu, 2011, 20:43:33
Uskoakseni  f3c  lavat  ovat  painavimmat  ja  kalleimmat ,  aika  kova  hintaero. 
-Samppa
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 30 Tammikuu, 2011, 00:54:55
Akut:
Tilasin Hobbykingiltä yhden parin akkuja että pääsee aluksi vauhtiin. Kyseessä oli Turnigy Nano-Tech 4500mAh 25c/50c akut. Akut saapuivat viime torstaina, jolloin hain ne tullista. Hintaa tälle parille tuli posteineen ja tulleineen 160e.
Muhkean kokoiset noi kyllä on, varsinkin kun vertaa 450:sen akkuihin ;D

- Molemmissa akuissa olivat jännitteet 3,8V per kenno.
- Toisen akun sisäinen resistanssi oli 5mOhm ja toisen 7mOhm

Liittimet:
Päätin laittaa liittimiksi EC5:set sillä näitä oltiin muilla foorumeilla kehuttu. Käytännössä tämä liitin on normaali 5mm bullet connector johon tulee muovinen kuori päälle. Näihin on helppo juottaa (jos kolvin tehot riittää ;)) paksuja johtoja. Myöskään kipinä ei lyö sormille vaan jää noihin muovisuojiin.

Samalla kerralla liittimien kanssa laitoin Trex storesta tulemaan myös CNC slant gearin, mutta en vielä ensilennoille tätä asenna. Ääneltää pitäisi olla paljon hiljaisempi ja myös kestävyys pitäisi olla parempi. Periaatteessa laakerien päälle toi käy kylläkin enemmän, sillä mukaan tulee pystysuuntainen momentti.
(http://www.trex-store.com/product_thumb.php?img=images/kuvat/h70021_1.jpg&w=225&h=126)
 
-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 30 Tammikuu, 2011, 01:10:36
Nuppin kiinnitys:
- Seuraavaksi meni nuppi kiinni rakennettuu runko peräputki yhdistelmään. Mukana tulo eripaksuisia prikkoja pääakselin ympärille joilla säädettiin pystysuuntainen välys pois. Mulle riitti yksi prikka, joka oli kooltaan ohuin.
- Kun nuppi oli paikallaan niin sen jälkeen asentelin linkit. Linkkien ympärille tuli vahvikeputket ja niillä oli oikein päätypalatkin. Hyvännäköiset vaikka ei ne linkit ilman noita varmaan vääntyneetkään olisi. Ohjeesta mitat ja kaikki asettui hyvin kohdalleen. Elevatorin linkit tosin piti mitoittaa itse sillä ohjeen mitat olivat liian pitkät.

Sähköjen asennus:
- Tämän jälkeen sähköt paikoilleen. Päätin asentaa noparin eteen ja jonkin verran piti miettiä johdotusta. Hyvin mahtui tuonne sivulle.
- 3G yksikön asennus tuli toiselle sivulle. Pitkiä johtoja oli aika paljon, joten niitä piti yrittää kääriä hieman.
- BECin asensin tohon radio trayn päälle teipillä. 
- Moottorilta tulevat johdot sain vedettyä siististi BEC:lle.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 30 Tammikuu, 2011, 01:31:59
Viimeistely:
- Kun sähköt oli asennettu oli aika viimeistellä ja tarkistella työn jälki.
- Nippusiteet perätönörin ohjureihin, liittimien kolvaamiset ja haaroituspalan tekeminen (kiitos Juzalle kaapelista), yms

Nopari ja BEC:
- Ensimmäisenä ohjelmoin Castlen noparin tolla Castle linkillä. Mulla on 500:ssa Castlen nopari, joten homma oli tuttua. Tässä isommassa vaan pitää olla virrat päällä että saa yhteyden.
- Seuraavaksi yritin ohjelmoida samalla softalla ja kaapelilla tota Castlen CC Bec Pro:ta, mutta yhteyden muodostaminen ei onnistunut. Noh, sai olla vielä toistaiseksi. Jännitemittarilla tarkastus että paljon sieltä tulee jännitettä ja lukema oli 5,2V. Uskalsin siis kytkeä vastarin kiinni.

Align 3G:
- ALign 3G yksikkö oli uusi tuttavuus, joten katsoin ensin netistä pari setup videota ja luin ohjeet läpi. Aika yksinkertainen setup.
- Ohje antoi suositus arvoiksi sekä pitcihille ja cyclicille 12 - 14 astetta, joten päädyin laittamaan molemmille 12 astetta.
- Hyvin osui noilla linkien pituuksilla symmetriseksi setuppi. Elevatorin korjaussuunta piti kääntää toisinpäin. Tämä alla olevassa videossa ei ollut muistanut kääntää  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=xKaYiQSU-v0#ws (http://www.youtube.com/watch?v=xKaYiQSU-v0#ws)


- Kun nämä oli tehty kopteri näytti tältä:
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 30 Tammikuu, 2011, 01:43:32
Valmis:

No nyt se on sitten valmis! Olen tyytyväinen kitin laatuun ja toivon hartaasti että toi 3G olisi niin hyvä ettei sitä tarvitsisi vaihtaa toiseen. Hieman epäilyttää noin yksinkertainen setupin teko 3G:llä, että onko tässä oiottu kuinka paljon matkalla. Tällähetkellä kopukka on noilla 4500mAh akuilla aika paljon takapainoinen ja sille pitää tehdä jotain. Ensilento on kuitenkin huomenna oli painopiste mikä tahansa  ;D. Ajattelin kuvata ensilentovideon, joten stay tuned 8). Toivottavasti ei käy niin kuin tossa yläpuolella!

Liitteenä vielä pari kuvaa uuden Canopyn kanssa, joka teki siitä kyllä omaa silmää miellyttävän.


-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Lauri P - 30 Tammikuu, 2011, 01:59:35
komee on!!tahtois tollasen samanlaisen mutta onneks ei oo vara laittaa vielä!! :D
eiks noi akut mee enempää eteenpäin?noin jos kattoo tuota kuvaa ilman kabiinia ja sit miten ne on noissa viimesissä kuvissa ni äkikselti näyttäs et vois mennä eteenpäin.
eipä silti kyllä ainaki mun kuussatasessa 3G mokkula aika hyvin pitää vaakassa vaikka on takapainonen mut sit ku pitchiä antaa nopeesti ni vähä kallistaa taaksepäin.
ainakki mun taidoilla ja kokemuksella tuo ollu todella hyvän tuntonen tuo 3G.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 30 Tammikuu, 2011, 02:27:04
Menee ne tosta ilman canopya otetuista vielä paljon eteenpäin, mutta sekään ei riitä, sillä jää silti takapainoiseksi. Ilman Canopya otetuissa kuvissa en ollut vielä testannut painopistettä, joten akut olivat siinä mihin ne sattuivat jäämään.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 30 Tammikuu, 2011, 02:37:41
Aidosti ja oikeesti toivon että tuo Teidän lapsokainen vaatteineen pysyy ehjänä pitkään, eikä kaipaa mitään lääkehoitoo.

Itellä on tilattuna 700E reksä ja se tulnee tullin kautta kotiin ens viikolla. Kiitokset arvon Mr. Maikko että aiheutit mullekin tilauksen tämmöselle värkille.

Kiva ollut katsoa tätä rakennusketjua, mutta katotaan sitten kun on OMA! ;)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Jerkku - 30 Tammikuu, 2011, 07:21:30
On se vaan komea peli!
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 30 Tammikuu, 2011, 08:45:41
Hyvin todennäköisesti tuo noparin sijoituspaikka aiheuttaa häiriöitä muille sähköille.
Yritä saada se painopiste kohdalleen vaikka siirtämällä  akkuja vielä enemmän eteenpäin, jos ei riitä, lisää  vaikka kopan kärkeen lyijyä. Tilaat HK:ltä 5000mAh akut.
Painopiste on oikeesti avain hyvin lentävän kopuun.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Falconi - 30 Tammikuu, 2011, 08:49:38
Todella hieno ketju Maikko! olipa mukavata luettavaa. Laitahan tosiaan ensilento vielä tähän niin on huippu.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 30 Tammikuu, 2011, 19:29:18
kyllä tuli hieno! ja upeen canopyn valitsit ;)

hmm... mä luulin että olit ottanu noita 5000mAh akkuja niinku minä mutta olitkin ottanu noita pienempiä!

mulla on tosiaan 5000mAh pakkoja joten jos niillä sais painopisteen vähä paremmin...


vielä kahden viikon odotus tuntuu entistä pidemmältä näitä kuvia katellessa :P
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Jerkku - 30 Tammikuu, 2011, 20:20:37
Mites ensilento meni?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 30 Tammikuu, 2011, 21:13:46
no kerrohan nyt miten toimi ::)

saitko 3G mokkulaan säädöt edes sinne päin vai joko 500 on luovuttanu beastin? ;D
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 30 Tammikuu, 2011, 21:14:51
TohtoriR, mistä kaukaa oot kittis oikein tilannu?
-Samppa
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 30 Tammikuu, 2011, 21:27:23
Kiitoksia positiivisesta palautteesta.

Aikani ähertämällä huomasin että saan painopisteen asettumaan paikoilleen ihan noilla vakia releillä. Sain sen jopa aavistuksen etupainoiseksikin. Temppu on siinä että se akku pitää työntää todella eteen ja se stoppari velcro ei riitä tällöin jos sen laittaa kaksinkerroin. Onneksi pujottamalla yksinkerroin riittää ja akku tuntuu kuitenkin olevan vielä tukevasti kiinni. Hyvä homma.

Mites ensilento meni?

Rendaan justiin videota ensilennosta. Pidetään jännitystä ilmassa siihen asti ;)

kyllä tuli hieno! ja upeen canopyn valitsit ;)
hmm... mä luulin että olit ottanu noita 5000mAh akkuja niinku minä mutta olitkin ottanu noita pienempiä!
mulla on tosiaan 5000mAh pakkoja joten jos niillä sais painopisteen vähä paremmin...

vielä kahden viikon odotus tuntuu entistä pidemmältä näitä kuvia katellessa :P

Thanks, toi on mukavan näköinen peli nyt. Otin pienempi akkuja painon takia ja ne tosiaan näyttää riittävän.

Tsekkailin muuten tuota Phoenixin pakettia nyt uudemman kerran ja välistä löytyi kuponki, jolla sai castlen USB adapterin ilmeiseksi tai sitten Field programmerin kymmenellä taalalla. Kiinnostuin field programmerista, mutta näyttää halvin kuljetus olevan 29 taalaa!! Amainista on tullut tavaraa joskus viiden taalan postimaksuilla, joten taitaa olla aika painava field programmer.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 30 Tammikuu, 2011, 21:40:49
TohtoriR, mistä kaukaa oot kittis oikein tilannu?
-Samppa

trex-storesta!

menin sanomaan että ei ole kiirettä ;D
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Jussi. - 30 Tammikuu, 2011, 23:02:14
Lainaus
Rendaan justiin videota ensilennosta. Pidetään jännitystä ilmassa siihen asti
Paas nyt se jo äkkiä sinne youbookkin tai facetubeen että täällä pääsee ihmiset nukkumaan ;)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 30 Tammikuu, 2011, 23:36:25
Ensilento:

- Päivä oli todella tuulinen, joten ei mikään ihanne ensilentoon.

- Kummallinen juttu tuli kun kentällä kytki akun kiinni. 3G ei käynnistynyt kunnolla vaan kallistuslevy jäi vinoon. Varmaan kolmannella yrittämällä boottaus auttoi. Kumma juttu, sillä tämä toistui vielä pari kertaa myöhemmin. Kotona näin ei tapahtunut kertaakaan.

- Muuten lento meni ihan ok, mitään hienoa en tosin tehnyt sillä säädöt on vielä kesken. Tästä voi sitten jatkaa.

edit: Linssi on alussa luminen, koska kamera kaatui jalustaltaan tuulessa. ::)

http://www.youtube.com/watch?v=ALhytaRFmBw#ws (http://www.youtube.com/watch?v=ALhytaRFmBw#ws)

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: zxiicci - 30 Tammikuu, 2011, 23:38:13
Alussa on linssi ihan lumessa :D

Lensihän se :D
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Jussi. - 30 Tammikuu, 2011, 23:52:33
Onnittelut, se on ehjä!

Oli muuten tossa lopussa (kaasukäyrän säädön jälkeen) todelllla matalat nuppikierrokset. Oliko tarkoituksella?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 30 Tammikuu, 2011, 23:56:19
Tarkka on jussin absoluuttinen sävelkorva! :D

Oli tarkoituksella, mutta nyt kun aloin miettimään niin tämä saattoi itseasiassa olla syynä noihin rauhattomuuksiin. Kierroksia oli normimoodissa ainoastaan 1500rpm, Idlessä1:ssä 1800rpm ja Idle2:ssa 2000rpm. Lennätin tolla normimodella.

Seuraavaan settiin kierroksia ylöspäin.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Jussi. - 30 Tammikuu, 2011, 23:58:08
Lainaus
Oli tarkoituksella, mutta nyt kun aloin miettimään niin tämä saattoi itseasiassa olla syynä noihin rauhattomuuksiin.
Se kävi mielessä myös mutta kun en noita FBL virityksiä oikeen tunne niin ei parane lähteä neuvomaan :)

Samanlainen vaapukkahan isosta FB kopteristakin tulee jos on isot liikkeet ja pirun vähän kierroksia..
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: rane78 - 31 Tammikuu, 2011, 00:07:07
Jee sehän lensi ;D. Toivottavasti saat 3G:stä tarpeeksi särmän. Tee siiten vertailua myös tohon simun 700E 3G:hen ja kerro mikä siinä mättää.

-R
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 31 Tammikuu, 2011, 07:10:58
Näjemmä ihan samat setit menossa, kun mulla viime kesällä, kun tota 600 reksää ekan kerran koitin 3G virityksellä.

Olikos sulla se Alignin USB-mollukka? Ite hommasin sellasen jo kesällä, ja nyt on 3kpl noita 3G-yksiköitä. Sillä pääsee säätämään "jotain" ja päivittään softan. Ite oon kärkkyny sitä ohjelmistopäivitystä enemmänkin.

Onnea! Tuo on aina mainiota katsottavaa, kun uusi iso kopteri ottaa ensi lentonsa, ja palaa ehjänä kotiin.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 31 Tammikuu, 2011, 07:18:42
tulee tosta ekan lennon säätövideosta ihan toi oman 250 rekkulan fbl konversio mieleen ::)

sitäkään en ole mielestäni saanut vielä niin hyväksi kun oli parhaimmillaan tangolla :-X

ärsyttää kaikenmaailman bouncebackit ja väpätykset ku liikkeen pysäyttää
vaikka beastissa on kyllä ilmeisen paljon enemmän säädettäviä parametreja ku tossa allun 3G purkissa
(tämän takia allun purkki vähä arvelluttaakin)

mulla on se "3G usb mokkula" hommattuna joten pitää laittaa softa läppärille ja tutustua saako sillä jotain oikein
säädettyäkin... onko sulla uusin firmis siinä?
koko toi säätöhässäkkä meni vissiin samalla akulla? paljonko meni mehuja sisään?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 31 Tammikuu, 2011, 09:43:04
Tohtori ja Kaardis odottaa että kaikki Beta testing hommat on tehty ja alkaa repimään heti ensi lennoilla.  ;D

Mulla ei ole USB-mollukkaa ja softa on V2.1:nen, joka pitäisi olla uusin. Toi säätöhässäkkä meni yhdellä akulla ja kennojännitteet oli ton jälkeen oli about 3.87v. Milliämpäräite en tiedä sillä latasin sen storageen.

Oli muuten sisäinen resistanssi kohonnut hetin ekan käytön jälkeen.
Nyt akuilla oli 7mOhm ja 8mOhm.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 31 Tammikuu, 2011, 10:30:14
Uskoakseni tuo nupin hemostuneisuus johtuu tiukasta nupista, Lepari kumeista ja myös pienestä Headspeedistä.

Mut säätöö kehiin, niin kyllä se siitä.
Laitoitko muuten silikoni rasvaa noihin lepari kumeihin rakennusvaiheessa?

-Samppa
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 31 Tammikuu, 2011, 12:32:23
Laitoitko muuten silikoni rasvaa noihin lepari kumeihin rakennusvaiheessa?

Joo, rasvasin kumit.

FBL kopterinhan ei pitäisi olla niin herkkä pienten kierroksien aiheuttamille ongelmille, mutta näköjään säätö kannattaa tehdä isommilla kiekoilla ja vasta sitten laskea kierroksia.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 31 Tammikuu, 2011, 17:04:03
Uskoakseni tuo nupin hemostuneisuus johtuu tiukasta nupista, Lepari kumeista ja myös pienestä Headspeedistä.

Pari vaihtoehtoa lisää: Turbulenceä koelentäessä kävi niin että toisen lavanpitimen lavanpultin mutterista oli se muovinen nylokki mennyt huonoksi ja se löystyi... --> lavat eri kireydellä. Oli melkonen vapina pienillä kierroksilla. Lapojen kireys vaikuttanee moninverroin enemmän tommoseen FBL-vehkeeseen.

Sain muuten paketin tänään. Sopiiko Maikko, että arvon muu yleisö, että nakkaan tähän ketjuun omat kasauskuvani kans?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 31 Tammikuu, 2011, 17:08:38
Uskoakseni tuo nupin hemostuneisuus johtuu tiukasta nupista, Lepari kumeista ja myös pienestä Headspeedistä.

Pari vaihtoehtoa lisää: Turbulenceä koelentäessä kävi niin että toisen lavanpitimen lavanpultin mutterista oli se muovinen nylokki mennyt huonoksi ja se löystyi... --> lavat eri kireydellä. Oli melkonen vapina pienillä kierroksilla. Lapojen kireys vaikuttanee moninverroin enemmän tommoseen FBL-vehkeeseen.

Sain muuten paketin tänään. Sopiiko Maikko, että arvon muu yleisö, että nakkaan tähän ketjuun omat kasauskuvani kans?

näitähän alkaa olemaan joka jätkällä ;D tohtori on taas ostanu sen peruscorollan ;D
(vaikka hyvähän toi vaan on varaosien ja ongelmien ratkomisten kannalta) :D
vaan sama kai se vaikka olis laittanu sellasen henkselin ku niitäki on kohta vähä joka jampalla ::)

kopteristeista lama jättäny? ::)

ja sori taas törkee offarin laukominen!
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 31 Tammikuu, 2011, 17:39:03
Sain muuten paketin tänään. Sopiiko Maikko, että arvon muu yleisö, että nakkaan tähän ketjuun omat kasauskuvani kans?

Pistä perään vaan. Tulee hyvä ketju myös muille jotka rakentaa saman kopterin. Olisiko sitten järkevää lentämisellä ja säädöille järkevä aloittaa oma ketju vai tekisikö tästä yleisen 700E ketjun?

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 31 Tammikuu, 2011, 17:42:34
oiskohan säädöt hyvä laittaa eri ketjuun ni vois joskus myöhemmin joku vaikka vahingossa löytääkkin?! ::)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 31 Tammikuu, 2011, 18:03:56
Säätämistä ja setuppia pistäisin mielelläni eri ketjuun. Kasaaminen ja "heruttelu" tähän <3

Tässä muutama kuva siittä mitä paketista löyty. Maikko katoppa piruuttas mitä sun ohjekirjassa lukee tuossa tuotekoodin kohdalla. Mulla meinaa on tää sininen HIENO kabiini ;D

Tuli samalla tilattua lapakulmamittari, mallia tikitaalinen.

Laitan kasaamisesta kuvia ja mielipiteitä sitten kun on olen saanut vähän jotain aikaiseksi.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 31 Tammikuu, 2011, 18:08:57
Samaa mieltä säätäminen ja lentokokemukset sitten eri ketjuun. Päivitän nyt niin kauan että saan ton suurinpiirtein lentäväksi.

Mun kirjassa lukee KX018E04T.

Edit: Näkyy ole muillakin samanlaisia kittejä, missä Canopy on vanhaa mallia. Helifreakissä oli juttua tästä (http://www.helifreak.com/showthread.php?t=274942).

-  

Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Meitzi - 31 Tammikuu, 2011, 20:00:35
(http://www.kopterit.net/index.php?action=dlattach;topic=11197.0;attach=28457)
Tuossa näkyy jotain heijastimia? Onko niillä jotain aitoa käyttöä vai koristeita?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 31 Tammikuu, 2011, 20:51:09
Lainaus käyttäjältä: Meitzi link=topic=11197.msg101716#msg101716
Tuossa näkyy jotain heijastimia? Onko niillä jotain aitoa käyttöä vai koristeita?

Koristeita lapoihin jotka kiiltää. En ole koskaan käyttänyt noita kylläkään.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 31 Tammikuu, 2011, 21:00:39
näyttää ihan hienolta sopivassa auringon paisteessa ;)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Falconi - 31 Tammikuu, 2011, 21:13:25
Eikö noita voisi käyttää lapojen tasapainotukseen? Näin itse ainakin ymmärsin alignin lapojen mukana tulevista tarroista.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 31 Tammikuu, 2011, 21:30:09
Oliskohan ollut niin, että Uk:ssa noi holoteipit olis pakolliset joillain klubeilla! Muistaakseni törmäsin  tuollaiseen kirjoitukseen rcheliaddict.co.uk palstalla jokin aika sitten.
-Samppa
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Jänkhäkopteristi - 31 Tammikuu, 2011, 21:32:27
täältä löytyy tarra lapasesta. kaippa se tasapainotuksen takia tai sitte et näkee lapauran. Mutua...
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Jerkku - 31 Tammikuu, 2011, 21:34:09
Oliskohan ollut niin, että Uk:ssa noi holoteipit olis pakolliset joillain klubeilla! Muistaakseni törmäsin  tuollaiseen kirjoitukseen rcheliaddict.co.uk palstalla jokin aika sitten.
-Samppa
Mikähän siinäkin on ideana, eipä ne oikeen mihinkään näy ainakaan pilvisellä kelillä.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 31 Tammikuu, 2011, 21:41:25
Noniin nyt on rakennettu ensimmäinen ilta tuota 700E 3G:tä.

Maikko on sen verran hyvin selittänyt asioita, että voisin puolestani kertoa mitä lisähavaintoja tein.

Nuppia kootessa lavanpitimien laakerit oli sen verran tiukassa etten alkanut niitä irroittamaan. Päädyin rasvaamaan samalla tavalla, kuin lajitoveri. Samaten lepatusakselin päässä olevat ruuvit oli varsin tiukassa. Kuitenkaan itse lepatusakselia ei oltu rasvattu valmiiksi.

Runkoa kootessa huomasin väkisinkin, että laatu oli korkeampaa kuin taannoin kasaamani 700N:n osat. Näitä ei tarvinnut hioa eikä mitään. Muutekin kun ruuvvasin kasaan tämän, niin kaikki meni jotenkin hieman paremmin paikoilleen. Toleranssit saattaa olla vähän tarkemmat, tai terät leikkaamiseen uudempia, tiedä sitä sitten.

Osa rungon ruuveista oli laadukkaampaa myös kuin aikaisemmat. Tätä on hieman vaikea selittää, niitä sellasia "tavallisia kuusiokoloja", ei niitä litteitä leveäkantaisia.

Hämmästyin linkkien herkkyydestä. Ne oli kuin tehty linkkipalloihinsa. Swashplate ei ole valmiiksi ihan niin "herkkä" pyörimään kuin oli se musta vastaava, varsin hyvä silti.

Tässä rakennussarjassa ei ollut niitä alumiinisia servopidikkeitä. Servopyörät on trendikkään siniset ja materiaali on alumiini.

Ohjeesta voisi mainita että ihan oikeasti kannattaa edetä kuva kerrallaan. Jos pistää moottorin kiinni ennen kuin sen elevator-servon, niin no. Evoluutio on nopea ;)
Ohjekirjanen on jotenkin hieman erilainen. Yksi kuva oli koko rungon niputtamisesta. En jaksa kaivaa 700N:n manuaalia esiin ja katsoa onko sama juttu siinä, mutta tuo yksi kuva tuntui "huonommalta". Kyllä senkin avulla hommasta selviää. Ehkä ne pari muuta välivaihekuvaa olisivat turhia.

Sen mitä osien laadusta ja muusta voi sanoa vielä lisää, niin olen ropeltanut tuon Turbulencen kanssa Hirobo-osien kanssa, ja tämän Align-yksilön laatu on vähintään yhtä korkea. Ja tärkeimpänähän on tietty tämä kasauksessa käytettävä ruuvien pudotusalusta ;D

Liitteenä kuvia rakennuksen edistymisestä kronologisessa järjestyksessä. Tarina jatkuu parin päivän päästä, kun olen seuraavan kerran kotona.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 31 Tammikuu, 2011, 21:54:33
Manuaali on hyvä, jos kuvia on sopivasti. Xcell  manuaalit, etenkin Stratus ja vanhemma kuvat joka ruuville on vähän liikaa. (190sivua!)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 02 Helmikuu, 2011, 23:57:33
Iltaa.

Rakentelin tänään sen mitä jaksoin työmatkalta kotiuduttua. Servot tuli ruuvattua kiinni ja swashin liikuttelumekaniikka hierottua paikalleen. Samaten linkkejä väätelin vähäsen. Kuvissa näkyy nuo push-pull-swashi-liikuttelijat. Ilokseni havaitsin että tähän oli tullut pari säätöreikää, mitä en aikaisemmin ole huomannut.
Nitrossa nuo ovat päinvastoin. Eli tuo elevator-servon mekaniikka tulee liikuttamaan etupuolelta swashia ja vastaavasti ne kaksi muuta takaa. Tuo kolmion näköinen pala näyttää itsessään hyvin saman näköiseltä, mutta on "vain eri päin" + se uusi reikä.

Moottori istuu paikalleen sangen hienosti. Rattaaseen jäävä välys on juuri sopiva, ja kun pyörittelee ratasta niin välys on hyvinkin sama koko kierroksen ajan.

Poiketen ohjeesta laitoin tuon pääakselin ja rataspaketin paikalleen ensin ja jatkan vasta sitten linkkien ym. parissa Tähän yksinkertainen syy on se, että nyt kun ottaa nupin pois voi swahsi-työkalulla ja linkeillä tehdä mekaanisen keskelle säätämisen niin hyvin kuin vain haluaa. Tämä siis huomenna edessä. Tosin pitää nuo servoilta tulevat linkit jaksaa väännellä kasaan.

Mietinkin että mitenkähän on, selviäsikö sitä 5min Epoxilla, vai pitääkö sitä käydä kaupassa ja ostaa edes 15min, tai sitä 30min Epoxia. Jos sekoittaa vähän huonosti sen 5min liiman, niin voisi ehtiä ruuvvaan linkin tai pari.

Kaiken kaikkiaan kovin suuriin vääntöihin nämä linkit ovat varautumassa... jotenkin vähän tuntuu yliammutulta ja liioittelulta, mutta kaippa sitä pitää insinöörejä uskoa... ja onhan nuo hiilikuituputket ja alumiiniset päät paljon katu-uskottavamman näköiset ;D
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Meitzi - 03 Helmikuu, 2011, 11:38:23
Jos sekoittaa vähän huonosti sen 5min liiman, niin voisi ehtiä ruuvvaan linkin tai pari.
Käsketäänkö ohjeissa liimaamaan vain onko tämä insinörttien puheita?
Tuntus, että eikös se nyt ois parempi ensin vähä lentää että tietää onko ne säädöt oikeasti kohdillaan. (näin mutulla)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 03 Helmikuu, 2011, 12:08:09
Jos sekoittaa vähän huonosti sen 5min liiman, niin voisi ehtiä ruuvvaan linkin tai pari.
Käsketäänkö ohjeissa liimaamaan vain onko tämä insinörttien puheita?
Tuntus, että eikös se nyt ois parempi ensin vähä lentää että tietää onko ne säädöt oikeasti kohdillaan. (näin mutulla)

No ne servot ovat kiinteästi paikallaan ja samoin ovat nuo kolmion näköiset kalikat kiinteästi paikoillaan.
Kun sitä setuppia tehään niin ei niitten etäisyys toisistaan muutu. Ja ohjeessa sanotaan että pitäs Epoxilla liimata.

Siitä kolmiosta ylös swashille lähtevä linkki, niin sen pituuden muuttaminen on se mikä saattaa muuttua, tosin nekin on sidoksissa siihen mikä on tuo A:n mallinen alumiinin pala, joka toimii samalla ohjurina tuolle swashin asennolle. Eli kun tiedetään elevtaro servon keskikohta, niin sillä sitten säädetään kaikki 90-asteen kulmaan ja samalla swashi-työkalulla nysvätään ne kaksi linkkiä sopiviksi että keskellä on "keskellä" :)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: B12 - 03 Helmikuu, 2011, 12:14:05

Mietinkin että mitenkähän on, selviäsikö sitä 5min Epoxilla, vai pitääkö sitä käydä kaupassa ja ostaa edes 15min, tai sitä 30min Epoxia. Jos sekoittaa vähän huonosti sen 5min liiman, niin voisi ehtiä ruuvvaan linkin tai pari.


Jos ei ole tuli persiin alla, osta ihan tavallista epoxia, ei pikaepoxia. Esim Araldite Standard on hyvää ainetta. Se kovettuu suunnilleen yön yli. Hidas epoxi on lisäksi aina lujempaa ja tarttuu paremmin kuin pika sellainen.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Ege - 03 Helmikuu, 2011, 17:41:28

Mietinkin että mitenkähän on, selviäsikö sitä 5min Epoxilla, vai pitääkö sitä käydä kaupassa ja ostaa edes 15min, tai sitä 30min Epoxia. Jos sekoittaa vähän huonosti sen 5min liiman, niin voisi ehtiä ruuvvaan linkin tai pari.


Jos ei ole tuli persiin alla, osta ihan tavallista epoxia, ei pikaepoxia. Esim Araldite Standard on hyvää ainetta. Se kovettuu suunnilleen yön yli. Hidas epoxi on lisäksi aina lujempaa ja tarttuu paremmin kuin pika sellainen.
Toi on ihan totta hidasta kannattaa käyttää jos liimaus joutuu rasitukselle.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Meitzi - 03 Helmikuu, 2011, 19:43:16
No ne servot ovat kiinteästi paikallaan ja samoin ovat nuo kolmion näköiset kalikat kiinteästi paikoillaan.
En heti hokannu, että tuossahan ei tosinaa servot olekkaan suoraan swashplateen kiinni. Joten kärsiihän tuossa vähä liimaillakkin nii jää vielä säädettävää.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 03 Helmikuu, 2011, 21:11:50
Katsoin tänään Smacktalk videon,  missä Bobby Watts antoi rakennus vinkkejä, kun kasas Trex 700E kopua. Perä hubi ja perän tuet vihreellä loctitellä kiinni.  Perähubin lavanpidin ruuvit kannattaa vaihtaa vähän  pidempiin ja laadukkaampiin. Kaikki tehtaalla esikootut palikat pitää purkaa, rasvat poistaa ja   laittaa uudet siniset lukitteet tilalle. Nupin painelaakerit puhdistaa ja laittaa uudet rasvat tilalle.
-Samppa
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Makro - 03 Helmikuu, 2011, 21:48:38
Katsoin tänään Smacktalk videon,  missä Bobby Watts antoi rakennus vinkkejä, kun kasas Trex 700E kopua. Perä hubi ja perän tuet vihreellä loctitellä kiinni.  Perähubin lavanpidin ruuvit kannattaa vaihtaa vähän  pidempiin ja laadukkaampiin. Kaikki tehtaalla esikootut palikat pitää purkaa, rasvat poistaa ja   laittaa uudet siniset lukitteet tilalle. Nupin painelaakerit puhdistaa ja laittaa uudet rasvat tilalle.
-Samppa

Samppa, en löytänyt pikaisella etsimisellä kyseistä videota. Laittaisitko linkin?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 03 Helmikuu, 2011, 22:29:58
http://www.smacktalkrc.com/ (http://www.smacktalkrc.com/)

Maksaa muutaman jörön per episode.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 03 Helmikuu, 2011, 23:36:48
Tältä päivältä ei tule kuvia. Sain linkit tehtyä ja mekaanisesti säädettyä swashin hyväksi.

Perää aloitin katselemaan. Pussukasta, missä on peräputket, löyty 4mm paksu ja 25cm pitkä terästanko?!? mihinkähän tämä on tarkoitettu? Aikani katseltua ja ohjetta plärättyä keksin että se on se mikä tulee nupin hatuksi, ja sillä voisi sitten lapakulmia mittailla.

Joskohan huomenna olisi sellainen rakentelusessio, että saisi perän nippuun ja pääsisi sähköjen johdotuksia miettimään.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 04 Helmikuu, 2011, 20:27:23
Ja kuinkas sitten kävikään? Osat loppu kesken.

Eli kopteri on mekaanisesti kasassa. Perää kootessa ei tullut mitään ylläreitä vastaan. Omasta mielestä tämä alumiininen peräpaketti on laadukkaamman oloinen kuin se muovinen vastaava. Ehkä ne lavanpitimet voisi olla muovia, syystä tai toisesta. Painelaakereihin laitoin rasvaa ja siinäpä se sitten olikin.

Positiivinen ylläri tuli kun aloin lapoja asettamaan paikalleen. Nämä mitkä tuli kitin mukana ovat FBL-lavat. Painopiste tuntui suorastaan olevan lavan etureunan ulkopuolella, verrattuna esim Scott Greyn FAI-lapoihin ;D

Huomenna on sitten vuorossa elektroniikan asennusta. Radiolla piipittämistä ja jos kaikki menee kuin "elokuvissa" niin ehkä jopa jonkinlainen testilento sunnuntaina.

Kaiken kaikkiaan varsin erilainen rakennusprojekti verrattuna vastaavaan nitroon. Monessa suhteessa huomannut pieniä juttuja että "kappas tämänkin ne ovat miettineet uusiksi". Ei kuitenkaan mitään sellaista että osaisi suoraan nimetä että tämä on merkittävästi parempi.

Ehkäpä ne erot tulevat siitä että moottori on "rungon yläpuolella" ja elevator-varsi tulee takaa päin, ja ne kaksi muuta edestä. Tämähän aiheuttaa hieman muutoksia geometriaan ja siihen rakentamisen fiilikseen.

Yksi selkeä ero N:n ja E:n välillä oli peräservon kiinnitys. E:ssä se tulee suoraan perän kiinnikkeen alle, ja oli merkittävästi helpompi mittailla ja kiinnittää tuo perän tönäri.

Seuraavaksi nysvään kabiinin pidikkeiden kumeja ja menetän hermoni 7 kertaa. Vaikka perän tönärin linkkipään pyörittäminen syö miestä, niin nuo kabiinin kiinnikkeiden kumisynsteemit on ihan heinurista. No ehkä sen jaksaa.

Palaan asiaan kun on jotain kerrottavaa. Kolme "heruttelu" kuvaa ;)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 06 Helmikuu, 2011, 09:43:45
Eilen tuli käytyä Henttaalla kokeilemassa. Kierrokset eilen 1800rpm ja oli tyyntä. No nyt oli jo paljon parempi kuin ensilennolla, sillä kopteri lensi tasaisesti ja pystyin vähän oikein lennättämäänkin. Flippausnopeus on tosi nopea isolle kopterille ja otinkin sitä hieman pienemmäksi. Ekalla asetuksella tiettyä yhtäläisyyttä simulaattorin lentoon oli olemassa, mutta ihan hyvältä se silti tuntui.

Positiivisin huomio oli se että kepakko lensi tosi kevyesti ilmassa.

Ongelmat vielä:
- epätasainen käytös liikehdännässä, joten lisäsin gaineja seuraavalle lennolle.
- Perässä edelleen bounce back, delaytä pitää säätää perälle.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 06 Helmikuu, 2011, 11:44:51
Eilen tuli käytyä Henttaalla kokeilemassa. Kierrokset eilen 1800rpm ja oli tyyntä. No nyt oli jo paljon parempi kuin ensilennolla, sillä kopteri lensi tasaisesti ja pystyin vähän oikein lennättämäänkin. Flippausnopeus on tosi nopea isolle kopterille ja otinkin sitä hieman pienemmäksi. Ekalla asetuksella tiettyä yhtäläisyyttä simulaattorin lentoon oli olemassa, mutta ihan hyvältä se silti tuntui.

Positiivisin huomio oli se että kepakko lensi tosi kevyesti ilmassa.

Ongelmat vielä:
- epätasainen käytös liikehdännässä, joten lisäsin gaineja seuraavalle lennolle.
- Perässä edelleen bounce back, delaytä pitää säätää perälle.

-

onko toi delayn säätö toteutettu tossa 3G hässäkässä yhtä ärsyttävästi ku GP780 gyrzassa? (eli ei oikein tiedä mitä sinne nyt sitte menikään...)
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 06 Helmikuu, 2011, 13:14:19
onko toi delayn säätö toteutettu tossa 3G hässäkässä yhtä ärsyttävästi ku GP780 gyrzassa? (eli ei oikein tiedä mitä sinne nyt sitte menikään...)

Valitettavasti se on tehty juurikin näin. Luulisin että tietokone softalla tämän säätö onnistuu paremmin.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 07 Helmikuu, 2011, 11:56:51
onko toi delayn säätö toteutettu tossa 3G hässäkässä yhtä ärsyttävästi ku GP780 gyrzassa? (eli ei oikein tiedä mitä sinne nyt sitte menikään...)

Valitettavasti se on tehty juurikin näin. Luulisin että tietokone softalla tämän säätö onnistuu paremmin.

-

mä tosiaan tulin ostaneeksi ton 3G usb mokulan ja mukana tuli tietty piuhat ja softa CD.
nyt ku tässä tuli puheeksi ni asensin sekä ton updater että setuppi ohjelman tohon koneelle ja tutkin vähä...
en ole vielä tutustunu etä mitä voi säätää ja mitä ei ilman tota mokkulaa mutta toi ohjelma vaikuttaa äkkiseltää
todella monipuoliselta säätöjen osalta!

vapaasti 0-100% säädettäviä slidereita on seuraavanlaisia:
-Aileron Control Rate
-Aileron Total Gain Compensate
-Roll Lock Gain Adjustment
-Roll Stop Gain Adjustment
-Roll EXP Level Setting
-Elevator Control Rate
-Elevator Total Gain Compensate
-Elevator Lock Gain Adjustment
-Elevator Stop Gain Adjustment
-Elevator EXP Level Setting
-Rudder Control Rate
-Rudder Total Gain Adjustment
-Rudder Lock Gain Adjustment
-Rudder Stop Gain Adjustment
-Piruette Compensate
-Hiller Rate
-Bell Rate
-Collective Compensate
-Swashplate Return Speed
-Cyclic Pitch Compensate
-Piruette Optimum Adjustment
-Cyclic Pitch Motion Delay

lisäksi on portaattomat DR asetukset ja REV naksut
(pitch, roll, elev, piruette)

ja aileron, elevator ja rudder travel limitit ja gainit ja delayt...
rudderin travel limitit tietty erikseen molempiin suuntiin!

lisäksi tää ilmeisesti näyttää mitkä asetukset siellä nyt vallitsee!


vaikuttaa siis just siltä että ilman ei tuu toimeen jos haluaa hieroa
vimosen päälle mutta käyttökään tuskin onnistuu ihan lonkalta! ;D

Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 07 Helmikuu, 2011, 12:44:54
Näkyyhän siellä olevan ihan säätöjäkin, verrattuna noihin kahteen potikkaan mitä nyt pystyy säätämään. Toisaalta jos potikoilla sen saisi toimimaan niin mikäs siinä. Kohtuu lähellä ollaan jo nyt, mutta ei vielä kohillaan.

Onko sulla käsitystä että kun softalla säädetään mokkula, niin tapahtuuko noista potikoista jotain hienosäätöä vai onko ne kokonaan käyttämättömänä?

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Tohtori R - 07 Helmikuu, 2011, 13:26:09
Näkyyhän siellä olevan ihan säätöjäkin, verrattuna noihin kahteen potikkaan mitä nyt pystyy säätämään. Toisaalta jos potikoilla sen saisi toimimaan niin mikäs siinä. Kohtuu lähellä ollaan jo nyt, mutta ei vielä kohillaan.

Onko sulla käsitystä että kun softalla säädetään mokkula, niin tapahtuuko noista potikoista jotain hienosäätöä vai onko ne kokonaan käyttämättömänä?

-

ei ole käsitystä!

mutta softa osaa ilmeisesti näyttää noiden potikoiden asetuksen tarkalleen digitaalisena eli luulis että ne on pelissä niinku ennenkin!

e. kaikki tää on siis ihan mutuilua ku multa puttuu vielä itse kopteri ja 3G systeemi ja mulla on vaan tää tikku ja softa :D
luettelinpa nyt vaan mitä tuolta ohjelmasta löytyy...

itseäni ainakin yllätti säätöjen määrä! jostain on hiipiny käsitys että toi ei ole kauheen monipuolinen mokkula mutta nyt se käsitys
vähä romuttu ja hyvä niin!
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 06 Maaliskuu, 2011, 13:13:29
Laitetaan tänne myös jo tuossa kopteriblogissa postattu video seiskasatasen lennosta, jotta on myös tulevaisuudessa löydettävissä ja samalla rakennusketju saa mun osalta pisteen. Tai jatketaan sitten torpin jälkeen uudestaan :)

Kopteri siis lentää ihan hyvin vaikkakaan vielä se ei käteen ihan istukkaan. Hieno säätämistä radiosta siis vielä edessä, mutta kyllä se siitä. Peräservon jatkojohdon kanssa kannattaa olla tarkkana, sillä yksi pakkolasku on jo tehty pyörivän perän saattamana. En ollut painanut liittintä kunnolla pohjaan  ::). No nyt se on lisäksi vielä varmistettu teipillä.

Tuon aftermarket canopyn kiinnitys kumit on todella tiukat. Kylmässä ei meinaa saada edes koko koppaa pois. Akkukisko on ihan hyvä idea vaikkakin vähän se vielä tottumattomalle on räpellystä välissä. Akun piuhat meinaa jäädä kiinni runkoon, joten voimaa ei saa käyttää tässä  :).

Paino tällähetkellä lentokunnossa oli kotivaakaa käyttäen 4,9kg, johon olen ihan tyytyväinen. Ei eroa kauheasti nitron painosta. 1800rpm ei tarjoa ylimaallista suorituskykyä vielä, mutta riittää. Lisäksi mulla on maltilliset kulmat nupissa. Ilmassa kopteri tuntuu kuitenkin kevyeltä.

Edit: Ton alla olevan videon jälkeen akkuihin meni ainoastaan 2500mAh. Eli kyllä tuollakin lentoaikaa saa malalilla kierroksilla.

Latailu on edelleen hanurista ja sain jo virtalähteenikin rikki noita akkuja lataillessani. Akkuja on siis kaksi, joten pari lentoa per lentokerta on ollut suunta tällähetkellä.

Tässä vielä tämä video.

http://www.youtube.com/watch?v=idNBQTjQjmM#ws (http://www.youtube.com/watch?v=idNBQTjQjmM#ws)

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: mika a - 06 Maaliskuu, 2011, 13:55:54
No huh huh siinä oli sit todella näyttävän näköistä pyörittelyä oikein ilo katsella.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: kaardian - 06 Maaliskuu, 2011, 15:03:13
Kannetaan myös oma korsi kekoon.

Tänän oli 700E:n "virallinen" ensilento. Jotain pientä leijutusta olen tuossa kotipihassakin tehnyt, mutta tänään oli ihan oikea lennätys kerta.

Aikaisemmin perän kanssa jotain kummallista... no olen säädellyt tuolla 3G:n USB-työkalulla ja nyt oli jo melko hyvä. Olen pienentänyt jotain perän asiaa mihin netissä olen törmännyt. Arvo on nimeltään Rudder Gain Lock Adjustment. Se on nyt arvolla 30, alunperin oli arvolla 50.

Toinen seikka mihin tänään törmäsin kun koitin pitchillä pompottaa on sellanen omituinen dindindindindin-ääni. Vähän kuin jokin vikisisi tai jotain. Sama ilmenee kun varovasti nostaa normimodessa lapakulmia kohti sitä "jotain". Idlellä sama homma tämä ääni on hieman pelottava ja siksi sitten varovasti leijuttelin vain ja totesin että vakaa on, mutta vaatii hieman vielä säätämistä.

Liiteenä tuon loggerin käppäyrä. Joku minua viisaampi voisi kertoa mitä se dindindin ääni on, vähän huonosti sie näkyy kuvissa, mutta ehkä joku osaa tulkita. Toinen seikka on tuo kun kaasu käy oikeasti 100%, niin kopteri alkoi vapisemaan joka suuntaan, niin ajattelin että pitäisi hieman pienentää gaineja eri akseleilta.

Lataan akut ja testaan huomenna lisää.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Maikko - 07 Maaliskuu, 2011, 13:06:24
No huh huh siinä oli sit todella näyttävän näköistä pyörittelyä oikein ilo katsella.

Kiitos kehuista, lämmittää aina mukavasti kylmänä talvena :)

Eilisilla lennoilla otin 10 naksua pois elevator ja aileron suunnilta ja kopteri muuttui paremmaksi. Voi olla että otan vielä 5 pois molemmilta. Yllättävän hyvin tuntuu tuo perä toimivan, sillä pirottaminen kovassa tuulessa on aika tasanopeuksista. Vasemmalle oli hieman huonompi kuin oikealle. Parempi kuin meikäläisen 520:nen N9:ssä, mutta siinä onkin mekaaninen säätö toistaiseksi aika klappinnen kulumisen takia.

-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Vispilä - 24 Kesäkuu, 2011, 15:46:24
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10308 (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10308)


Mahtuuhan nää akut 700seen? En oikeen jaksa luottaa Hobbykingin mittoihin, onko jollain kokemusta? Laitoin tilaukseen muutaman, mutta ovat back orderissa eli kerkeää peruakkin tarvittaessa. 52mm näyttäisivät olevan mittojen mukaan leveitä. Rungossa on 60mm tilaa eli luulis mahtuvan?


-op-
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Falconi - 24 Kesäkuu, 2011, 15:56:01
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10308 (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10308)


Mahtuuhan nää akut 700seen? En oikeen jaksa luottaa Hobbykingin mittoihin, onko jollain kokemusta? Laitoin tilaukseen muutaman, mutta ovat back orderissa eli kerkeää peruakkin tarvittaessa. 52mm näyttäisivät olevan mittojen mukaan leveitä. Rungossa on 60mm tilaa eli luulis mahtuvan?


-op-

Aika hyvin ovat mun akuissa mitat pitäneet paikkansa. Siis +/- 2mm. yleensä ei sitäkään.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Vispilä - 24 Kesäkuu, 2011, 16:03:57
Näyttäs olevan aika kuiva tilanne akkujen kanssa, HobbyKinging Cheryl ennusti 1-3kk toimitusaikaa.. Mikähän siellä mättää kun ei oo HK:n varastossakaan mitään isoja akkuja enää.


Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: SJo1 - 24 Kesäkuu, 2011, 17:40:55
chekkaa www.billowy-battery.com (http://www.billowy-battery.com) ite laitoin 4x 5200 50c S6 pakkoja tilaukseen. a115eur veroineen.
-Samppa
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Matti Häkkinen - 27 Kesäkuu, 2011, 23:20:58
En saa tota SJo1:n likkiä  www.billowy-batteries.com (http://www.billowy-batteries.com) auki.

Tilasin tänään 2 kpl Turnigy nano-tech 5000mah 6S 45~90C  kun varatossa oli saldoa.

Tästä se 550E:n hankinta alkaa.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Lauri P - 24 Heinäkuu, 2011, 12:59:10
mitä upgradea on tullu 700E:hen viimeisen vuoden aikana?
mosa ainaki on muuttunu mx versioks mut mitää muuta?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Vispilä - 24 Heinäkuu, 2011, 13:43:38
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10308 (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10308)


Mahtuuhan nää akut 700seen? En oikeen jaksa luottaa Hobbykingin mittoihin, onko jollain kokemusta? Laitoin tilaukseen muutaman, mutta ovat back orderissa eli kerkeää peruakkin tarvittaessa. 52mm näyttäisivät olevan mittojen mukaan leveitä. Rungossa on 60mm tilaa eli luulis mahtuvan?

-op-

Omaan viestiini vastaten, mahtuvat erittäin hyvin. Ehkä max millin suurempia ovat suuntaansa kuin 25-35C akut.

Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Lauri P - 30 Heinäkuu, 2011, 14:48:03
pystyykö joku mittaan onko 700:sen norminupin ja FBL nupin radius armi saman kokonen??
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Vispilä - 30 Heinäkuu, 2011, 15:09:25
pystyykö joku mittaan onko 700:sen norminupin ja FBL nupin radius armi saman kokonen??

On se, nitrossa ja E:ssä ainakin. En tiedä E:n f3c nupista.
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: zodiak - 20 Syyskuu, 2011, 20:19:29
Nostetaas vanha ketju nyt pinnalle. Eli itsellä on Trex 700n kasaaminen menossa ja nyt ihmetyttää servojen kiinnitys. Mukana tuli sellaisia karkeakierteisiä ruuveja, normaalit aluskumit ja 2kpl muovista pientä servon alle tulevaa palaa joihin ruuvit uppoavat sekä 1 isompi servo kiinnike! Millä ihmeellä saan servot kiinni hiilikuituun, kun mukana tulleet ruuvit ovat liian peniä?
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: Sandu - 20 Syyskuu, 2011, 21:14:05
ohjeessa kyl on miten ne tulee, mut yhelle servolle tulee semmone kotelo toisille on sellaset muovi aluslevyt, kaikki ne ruuvit uppoo muoviin, kyl ohjees on miten ne pitää sinne mennä
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: mrsaila - 20 Syyskuu, 2011, 21:16:58
Mulla on 700N LE kit ja servot tulevat kiinni siihen siten että se muovinen "servo mountin plate" tulee runkolevyn sisäpuolelle ja kiinnitetään ruuvilla runkolevyn ulkopuolelta. Seuraavaksi tulee servo siten, että runkolevy jää näiden kahden väliin. Lopuksi tulee vielä sellainen hiilikuituinen välikappale ja kiinnitys sillä harvakierteisellä kuusioruuvilla. Käytä pikaliimaa varmistamaan ruuvien lukitus muoviosiin. Aluskumit tulevat servojen mukana, en laittanut niitä ollenkaan koska FBL nupissa ei saa mekaniikka joustaa yhtään.
-Teme
Otsikko: Vs: Trex 700E - kasausketju
Kirjoitti: zodiak - 21 Syyskuu, 2011, 07:11:17
Oma moka! Ajattelin helpottaa servojen asentamista pitämällä muovisen nokan vielä poissa. No siinähän oli ne servojen toiset kiinnityskohdat. :-) No tuo nokka tulee kuitenkin erikohtaan tässä helibug versiossa, että joutuu silti etsimään ne muutamat ruuvit.